Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají široké uplatnění a dosud nevyužitý potenciál

Exkluzivní rozhovor s Mgr. Dagmar Hegerovou, Ph.D., pověřenou zástupkyní Laboratoře mikrobiologie a enzymologie a vedoucí projektového oddělení Ústavu chemie a biochemie Mendlovy univerzity v Brně.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNÍ NORSKÝ SPECIÁL

E-recept ve všech lékárnách v Norsku

Vloženo: 07.02.2013, 06:18 | Čteno: 7342×
FOTO: Apotekforeningen

Od 5. února 2013 je elektronický recept (e-recept) zaveden v celém Norsku. Do systému byly připojeny poslední tři kraje Sogn a Fjordane, Oppland a Hedmark a všech 737 norských lékáren je tak připraveno přijímat e-recepty.

Důkladná komunikace

Celý systém byl do praxe zaváděn velmi obezřetně tak, aby byl pozitivně přijat všemi hráči. Po dvouletém vývoji, následném odzkoušení a prověření kompatibility a plné funkčnosti s lékárenským SW byl v roce 2010 nasazen do zkušebního projektu. V rámci něj se vyzkoušela funkcionalita a dolaďovaly detaily.

Na rozdíl od jiných zemí, kde je systém e-preskripce zaváděn překotně a bez odborné diskuze, se norské úřady hned od počátku snažily systém intenzivně komunikovat se všemi subjekty, čímž zajistily jeho většinovou podporu mezi zdravotníky i pacienty.

Společné řešení

Systém e-receptu je od roku 2011 nedílnou součástí lékárenského SW FarmaPro, který používají všechny norské lékárny. Ten je vyvíjen společností Espira, která je ve vlastnictví majitelů lékáren a Nadace na podporu norské farmacie.

Lékárníci si toto uspořádání chválí, protože je jednotné pro všechny a odpadají tak problémy s kompatibilitou. Systém vyžaduje úzkou integraci s úložištěm e-receptů státní Norské agentury zdravotnické ekonomiky (HELFO, instituce podřízená Norskému zdravotnímu ředitelství). Oba systémy proto velmi dobře spolupracují.

„Je důležité, že je e-preskripce používána v celé zemi. Pomáhá snížit riziko chyb při medikaci a procento falešných receptů. Lékárnická asociace prostřednictvím vlastněné dceřiné společnosti vyvinula novou verzi lékárenského SW FarmaPro, takže všechny lékárny v zemi mohou používat e-recept,“ říká Terje Wistner, ředitel technologií a e-health Norské asociace lékáren.

Zvýšená bezpečnost

Norská vláda zavedla systém e-preskripce z důvodu bezpečnějšího užívání léčiv.

Recepty jsou vydávány efektivněji, protože lékař, lékárna a prodejny zdravotnických potřeb mohou snadno z Norské agentury pro léčivé přípravky zjistit, co pacient užívá, co mu bylo předepsáno a co si reálně vyzvedl. Samozřejmý je souhlas pacienta i lékaře.

Systém rovněž přispívá ke snížení počtu chybně předepsaných či falešných receptů.

Norští lékárníci si systém pochvalují, zpětná vazba od veřejnosti je prý dobrá.

Můj recept

Pacient může získat přehled o receptech ať již vyzvednutých či vystavených prostřednictvím služby Mine Resepter (Můj recept). Lékárna může také zajistit vytištění platného receptu z úložiště.

Od lékaře získá pacient přehled o léčivech a zdravotnických prostředcích, které používá v případě, že získal informaci o receptech předepsaných jinými lékaři.

Vysoké zabezpečení

Norsko velmi dbá na bezpečnost celého systému, která je pro něj hlavní prioritou. E-recept je tedy k dispozici pouze osobě, které se týká.

Všechny e-recepty procházejí přes centrální úložiště a systém zaznamená, kdo recept vyhledal, co s ním prováděl a co se s ním aktuálně děje.

Příslušné úřady se snažily zavádění systému nijak nepodcenit, proto zajistily rozsáhlá proškolení, aby byl zajištěn bezpečný a bezproblémový přechod od papírové k elektronické preskripci.

Pro vyzvednutí e-receptu v lékárně zanedlouho bude stačit zadat pouze jméno a číslo sociálního zabezpečení (popř. datum narození).

Také nemocnice

Protože nyní používají e-recepty pouze ordinace praktických lékařů, popř. menší privátní kliniky, následovat bude další fáze rozšiřování využití e-receptů. Regionální zdravotní ředitelství prosazují, aby také nemocniční lékaři měli možnost je používat.

V současné době proto probíhá pilotní projekt ve Fakultní nemocnici Haukland a Regionální zdravotnický úřad Helse Vest rozhodl, že bude využívat e-recepty v celém regionu.

Regionální zdravotnický úřad Helse Nord pak plánuje pilotní projekt a zavedení e-preskripce v roce 2014.

Fakta o e-receptu (leden 2013)

E-recept je nyní funkční ve všech 19 regionech, téměř 360 obcích a městech, 737 lékárnách, 57 prodejnách zdravotnických potřeb a 1326 ordinacích.

Ke konci ledna bylo celkem odesláno více než 7,6 mil. e-receptů.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Lubomír Chudoba

Bonusy za receptová léčiv...

PharmDr. Lubomír Chudoba
03.04.2012

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž
11.09.2012

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
07.03.2011

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Úspory generované zkrácen...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
13.08.2015

PharmDr. Ján Valjan

Novela novely má povolit ...

PharmDr. Ján Valjan
01.03.2010

PharmDr. Ján Valjan

Euro ve slovenských lékár...

PharmDr. Ján Valjan
16.08.2008

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan
24.11.2008

PharmDr. Ján Valjan

Poplatky za Rp. na Sloven...

PharmDr. Ján Valjan
12.05.2008

PharmDr. Ján Valjan

(Ne)povinné členství v Ko...

PharmDr. Ján Valjan
30.09.2008

PharmDr. Marcel Jusko, Ph.D.

Lekárnici nahlas

PharmDr. Marcel Jusko, Ph...
11.10.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.