Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Farmaceutický asistent – diplomovaný specialista nebo bakalář?

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNÍ SPECIÁL APATYKÁŘE

České e-lékárenství: Online vybrat a objednat, vyzvednout na místě (v lékárně)

Vloženo: 04.05.2016, 06:05 | Čteno: 21543×
FOTO: APATYKÁŘ®

Portál APATYKÁŘ® se dlouhodobě věnuje trendům v lékárenství, včetně elektronického. Ať je to již vývoj na poli e-lékáren s prohlubující se penetrací moderních technologií nebo mobilních aplikací, o kterých přináší pravidelný dlouhodobý monitoring. Jaká je ale situace v České republice?

Protože je téma e-lékárenství na portálu jedním z nejvyhledávanějších, rozhodla se redakce oslovit některé aktivní hráče na tomto poli a zjistit jejich aktuální názor na trendy nastupující jak ve Spojených státech, které jsou v této oblasti nejdále, tak i stále více v Evropě, kde vývoj v posledních letech zažívá významný posun.

Ten je dán především díky spuštění online prodeje OTC léčiv již téměř ve všech zemích, umožněním zásilkového prodeje receptových léčiv v řadě zemí a výraznou elektronizací preskripce (stále více zemí ji už využívá většinově a některé plánují její povinné zavedení v následujících letech).

Portál oslovil společnosti, které současně provozují řetězec kamenných lékáren i ty, které se plně soustředí na online prodej (vzhledem k české legislativě provozují, samozřejmě, kamennou lékárnu všechny). Odpovědi zaslali PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA (majitel Lékárna.cz), Martin Kasa (spolumajitel Pilulka.cz), Ing. Michal Petrov (mluvčí řetězce Dr. Max) a PharmDr. Bc. Jan Bureš (spolumajitel Apotek.cz).

Trend těžko vysledovatelný

Třetí dotaz směřoval na to, zda a podle čeho se mění průměrná hodnota nákupu v e-lékárnách a zda se dá vysledovat trend tohoto prodejního kanálu.

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA
FOTO: PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Podle PharmDr. Finsterleho průměrná hodnota nákupního košíku stabilně roste:

„Zákazník online lékárny postupně zjišťuje, že lékárenství není jen o lécích, ale o velmi širokém zdravém sortimentu denní spotřeby, který si pohodlně vybere z domova a může ho dostat až domů. Navíc má v lékárně jistotu, že si nekoupí kosmetický přípravek, který ohrozí jeho zdraví.“

Martin Kasa
FOTO: Martin Kasa

Naopak Martin Kasa je toho názoru, že průměrná cena se příliš nemění a stále osciluje u online objednávek mezi 1000-1400 Kč. Podle něj však průměrná cena příliš nepopisuje zákaznické chování:

„To je ovlivněno dopravou zdarma od určité částky. Změna této limitní částky zásadně mění průměrnou cenu v daném období.“

Ing. Michal Petrov
FOTO: Ing. Michal Petrov

Podle Ing. Petrova pro obchod na internetu (včetně e-lékáren) platí, že lidé nejdříve nakupují dražší zboží a pak přecházejí i na levnější.

„Meziročně tak klesá hodnota průměrné účtenky, ale jestliže jde o jev provázený růstem klientů, není to negativní trend. Ostatně ten pokles hodnoty účtenky je v řádu velmi malých jednotek procent. Její hodnotu Vám nesdělím konkrétně, ale jde o částku v intervalu mezi 500 a 1000 Kč.“

PharmDr. Bc. Jan Bureš
FOTO: PharmDr. Bc. Jan Bureš

PharmDr. Bureš si myslí, že online lékárna oslovuje svými službami širší spektrum pacientů a klientů. Vzhledem k tomu je těžké popsat trend v průměru:

„Někteří přeferují cenu, jiní šířku sortimentu. Narůstá ale i počet těch, kteří uvítají doručení přímo domů. Ať z důvodu mobility anebo hmotnosti zásilky.“

Dobírka a osobní odběr na místě

Pokud jde o formu plateb, kterou čeští zákazníci e-lékáren nejvíce využívají, podle všech vede dobírka, popř. platba v hotovosti na místě (v lékárně či odběrním místě).

V případě Lékárna.cz dobírka stále vede, i když její podíl postupně klesá:

„V poslední době to je však pouze o jednotky procent. Nyní se pohybuje kolem 50 %. Je ale zajímavé, že dobírku využívají ti zákazníci, kteří v našem e-shopu nakupují pravidelně, méně už zákazníci noví,“ říká PharmDr. Finsterle.

Piluka.cz má podle Martina Kasy čtyři shodně silné platební kanály, mezi kterými nejčastěji zákazníci volí. Je zajímavé, že kromě předvídatelné hotovostní platby při odběru, dobírky a platby kartou zmiňuje jako čtvrtý i benefitní programy. Zbytek tvoří bankovní převody.

„Obecný trend je posun k bezhotovostním transakcím, nicméně změny jsou dány i cenovou politikou u jednotlivých forem plateb. Do určité míry lze zákaznické chování ovlivnit.“

Už z podstaty nastavení modelu v lékárnách Dr. Max platí zákazníci této e-lékárny nejčastěji v lékárně při převzetí zboží.

Také PharmDr. Bureš potvrzuje, že u Apotek.cz zůstává v případě doručení na adresu stále velmi významná dobírka.

„Nicméně obliba používání platby kartou online (stejně tak i v případě osobních odběrů na místě) a bankovním převodem roste,“ dodává.

Online objednat, na místě vyzvednout

Pro úspěšnost e-shopu obecně je mj. důležitý i způsob a možnosti doručení. V ČR zaujímá oproti jiným zemím paradoxně stále významnější podíl osobní odběr, tj. nezůstává zachován plně online systém od objednávky až po doručení zásilky, aniž by zákazník musel z domu.

Nejinak je tomu i v lékárenství, kde jednoznačně vede osobní odběr v lékárně. Oproti jiným oborům podnikání to však může být pro lékárny výhodou – významně se zde totiž může uplatnit tzv. příprodej (tzn. zákazníkovi, který si přijde vyzvednout svou zásilku může kamenná lékárna nabídnout související sortiment), což potvrzuje např. PharmDr. Finsterle:

„Český zákazník je citlivý na cenu dopravy. Pokud má dopravu zdarma, pak preferuje dovoz až do domu. Naopak, pokud si dopravu platí, volí obvykle nejlevnější variantu tj. osobní odběr. Zajímavé je, že pro výběr odběrného místa je hlavním kritériem jeho dostupnost. Opačný pohled je pak u kamenných lékáren, které nabízí službu slouží jako výdejní místa, kde lze velmi efektivně provádět příprodej zákazníkovi, který si přišel vyzvednout svůj balíček z e-shopu.“

Na panelu osobních odběrů u Pilulka.cz vede výdej přímo v lékárně, ale jak uvádí Martina Kasa, je to dáno tím, že tento typ preferují:

„Nevnímáme internet jako konkurenci kamenné lékárně, ale jako perfektní doplněk ke službám, které nabízejí naše kamenné lékárny. Na tomto konceptu chceme dlouhodobě stavět a i proto chceme nadále rozšiřovat jejich síť (dnes je jich v ČR již přes 20). Dovedeme si směle představit, že jich bude přes 100.“

Do určité míry lokálního specifika využívá rovněž podle slov Ing. Petrova i řetězec Dr. Max. Také on potvrzuje, že čeští zákazníci obecně velmi rádi využívají odběr na jakémkoliv výdejním místě, na internetu takto končí až 60 % objednávek z e-shopu:

„Jestliže máme k dispozici tak dostupnou síť kamenných lékáren, je v zásadě předurčeno, že nejčastěji budou klienti vyzvedávat své objednávky na nich. V tuto chvíli nabízíme zhruba 150 lékáren, které fungují jako výdejní místa e-shopu, a našim cílem je zajistit ještě letos ‚full multichannel‘ (tedy asi 400 lékáren).“

PharmDr. Bureš navíc upozorňuje, že i přes zlepšující se servis přepravních firem má stále řada objednávajících problém se s kurýrem zastihnout v daný čas a mnohdy je pro ně flexibilnější osobní vyzvednutí.

„Především řada seniorů a maminek s malými dětmi využívá doručení domů. Zboží objednané do 14. hodiny odesíláme ještě ten den, takže náš průměrný doručovací čas je 2,1 dne, což většina klientů velmi oceňuje bez ohledu na způsob vyzvednutí.“

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová
31.07.2009

PharmDr. Daniela Seberová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Seberová...
20.10.2009

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
15.06.2011

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
13.06.2011

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
17.06.2011

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy na Kuksu a u...

Mgr. Ladislava Valášková,...
01.12.2009

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel
25.08.2011

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Specializace studia farma...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...
10.12.2013

Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík

Reakce právního zástupce ...

Mgr. MUDr. Jaroslav Marší...
22.12.2008

PharmDr. Stanislav Havlíček

Farmaceutický balíček – č...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
28.09.2010

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.