Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Online tržby švédských lékáren ročně vzrostly o 150 %, vede prodej Rx léčiv

Vloženo: 11.05.2017, 06:08 | Čteno: 20139×
FOTO: APATYKÁŘ®

Jak zjistil portál APATYKÁŘ®, podle každoroční zprávy o vývoji lékárenského sektoru švédské asociace Sveriges Apoteksförening sdružující provozovatele lékáren rostl v průběhu minulého roku výrazně především online sektor. Vede nákup receptových léčiv (Rx), poradenství a nákup online využívají lidé nejen na venkově, ale i ve městech.

Sektor roste, dostupnost léčiv se zvyšuje

Důraz je kladen nejen na hlavní činnosti lékárny, ale i nové produkty, služby vyvinuté různými aktéry trhu.

V roce 2016 otevřelo ve Švédsku 34 nových lékáren, aktuálně v této zemi existuje 1392 lékáren. Od deregulace v roce 2009 se počet lékáren zvýšil o 50 % a otevírací doba se rozšířila o cca 10 hodin týdně. Celkově provozní doba vzrostla od roku 2009 o 85 %.

V celé zemi došlo k nárůstu počtu lékáren, a to i ve městech a regionech, ve kterých dříve žádné lékárny nebyly. Zpráva však poznamenává, že hustota lékáren ve Švédsku je stále velmi nízká ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi.

Během roku 2016 se rovněž zvýšila míra přímé expedice (tj. výdej požadovaného léčiva ihned bez nutnosti objednání). Zatímco v roce 2015 bylo vydáno ihned 95 % požadovaných léčiv, v roce 2016 to bylo 95,4 %.

Kromě toho se zásadně rozvíjí e-commerce, a to především z důvodu, že léčivé přípravky lze objednat 24 hodin denně a tato možnost je nabízena v celé zemi.

Růst tržeb

Obrat celého lékárenského trhu v roce 2016 činil 40,1 mld SEK, což představuje meziroční nárůst o 5,4 %. Zvýšení se realizovalo především nárůstem prodeje přípravků (na rozdíl od zvýšení obratu v roce 2015, kdy to bylo především díky vyšším průměrným cenám Rx léčiv).

75 % obratu v roce 2016 tvořila receptová léčiva, 10 % OTC léčiva a 15 % ostatní sortiment.

Vzhledem k tomu, že obchodní marže u receptových léčiv je nízká, lékárny si ji kompenzují prodejem ostatního sortimentu. Právě prodej dalšího sortimentu představoval nejvyšší procentní růst tržeb ve srovnání s přípravky pro samoléčbu a Rx léčivy.

Nárůst e-commerce

Avšak největší změna v lékárenském sektoru se v posledních letech udála v rychle se rozvíjejícím online segmentu. Od podzimu 2015 nabízejí online prodej už kompletně všechny lékárenské řetězce a podíl prodejů generovaných tímto segmentem stále roste.

Měsíční online prodeje vzrostly z cca 80 mil. SEK v dubnu 2015 na aktuálních zhruba 200 mil. SEK, což představuje nárůst o 150 %. V roce 2016 činily online prodeje 4,3 % z celkových tržeb a 5,4 % z celkového objemu trhu samoléčby (tj. hrazené zákazníky).

Online prodeje však již představovaly třetinu růstu tržeb a téměř polovinu růstu celkového objemu lékárenského trhu. Největší skupinu výrobků z hlediska tržeb tvořily receptové léčivé přípravky, a to výrazně i v oblasti online prodeje.

Jak se konstatuje ve zprávě, e-commerce zvyšuje dostupnost léčiv, například ve venkovských oblastech. Zákazníci jsou s možností online prodeje velmi spokojeni, což znamená, že lékárny budou nové online služby dále rozvíjet.

Například chroničtí pacienti si nyní mohou objednat dodávku léčiv až domů. Získání rady a možnost zaslat dotaz online prostřednictvím sítě je vnímáno mnoha zákazníky také jako jednodušší způsob než návštěva lékárny.

A to nejen na venkově, ale i ve větších městech, kde je dostupnost lékáren vesměs dobrá. Lidé jsou jednoduše na online komunikaci zvyklí (zejména ti, co aktivně působí na sociálních sítích) a využívají ji i v lékárenském sektoru. Podle ředitele asociace Johana Walléra vše nasvědčuje tomu, že e-commerce bude i nadále růst.

Budoucí podmínky na trhu lékáren

Nedávno zveřejněné výsledky průzkumu švédského farmaceutického trhu potvrzují důležitou roli lékáren při poskytování zdravotní péče. Návrhy vzešlé z výsledků tohoto průzkumu ukazují, jak může být dále rozvinuta role lékáren, například v oblasti lékárenské péče, což činí lékárenský trh velmi perspektivní.

Asociace v závěru zprávy konstatuje, že změny pro pacienty jsou s ohledem na dostupnost léčiv, která se dále zvyšuje, pozitivní. To je částečně způsobeno větším počet lékáren, delší otevírací dobou a rostoucí e-commerce.

Očekává proto, že návrhy vzešlé z průzkumu lékárenského trhu, zejména pak s ohledem na kontroverzní povinnost zajistit lék pro pacienta do 24 hodin, se realizují a podaří se tak skutečně zlepšit dostupnost léčiv pro pacienty.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Marcel Jusko, Ph.D.

Lekárnici nahlas

PharmDr. Marcel Jusko, Ph...
11.10.2011

PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D.

Studium na Farmaceutické ...

PharmDr. Ing. Radka Opatř...
24.08.2009

Petra Jurczeková

Vítání prváků, burza učeb...

Petra Jurczeková
20.09.2009

Mgr. Antonín Svoboda

Mladí lékárníci přicházej...

Mgr. Antonín Svoboda
01.11.2010

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...
24.11.2014

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce
22.06.2009

Živá reportáž z akce

2. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce
31.05.2009

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková
16.09.2010

PharmDr. Ján Valjan

Lékárnický dům, Krizový s...

PharmDr. Ján Valjan
26.03.2009

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
15.06.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.