Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Farmaceutický asistent – diplomovaný specialista nebo bakalář?

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Nelegální internetové lékárny přispívají k antibiotické rezistenci

Vloženo: 12.05.2017, 06:12 | Čteno: 21371×
FOTO: APATYKÁŘ®

Americká National Association of Boards of Pharmacy (NABP) ve své aktuální zprávě s přehledem ilegálních online lékáren a boje proti nim mj. upozorňuje, že přispívají k antibiotické rezistenci. Účinným nástrojem v boji proti nim se však stala doména .pharmacy, kterou má zaregistrováno již více než 262 stránek.

Nelegální prodej antibiotik

Zpráva uvádí, že nepoctivé internetové lékárny přispívají ke zvýšení rezistence vůči antibiotikům tím, že nevyžadují předložení receptu.

Zvýšení bakteriálních infekcí, které jsou rezistentní vůči antibiotikům, přitom vedlo americký Kongres k poskytnutí 160 mil. USD Centru pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC). Mj. na boj proti nadužívání těchto léčiv ve zdravotnických zařízeních.

Podle průzkumu NABP však k tomuto globálnímu ohrožení zdraví přispívají i internetové vyhledávače. Dvě třetiny výsledků na antibiotika totiž směřují na nelegální webové stránky, které antibioitika prodávají bez předložení lékařského předpisu.

Nákup antibiotik z takových stránek přitom znamená, že spotřebitelé užívají tato léčiva bez dohledu certifikovaného lékaře či lékárníka a potenciálně tak přispívají k antibiotické rezistenci.

Nárůst nelegálních prodejců

Od roku 2008 přezkoumala NABP 11486 internetových lékáren prodávající léčivé přípravky na předpis (Rx) a zjistila, že 96 % funguje v rozporu se státními a federálními zákony anebo se standardy pro bezpečnost pacientů a farmaceutické praxe.

Bohužel, s tím, jak je NABP schopna nepoctivé prodejce rychle identifikovat roste i jejich počet. Drtivá většina online prodejců léčiv identifikovaných NABP jako nedoporučené nemá zveřejněné sídlo na internetových stránkách, prodávají léčiva ze zahraničních zdrojů a neschválená FDA.

NABP zveřejňuje seznam nedoporučených nelegálních e-lékáren na svých stránkách. Z těchto webů prodává 89 % léčivé přípravky bez platného předpisu, čímž ohrožuje spotřebitele a rovněž přispívání k rozvoji infekcí rezistentních vůči antibiotikům.

Ve svém nejnovějším online průzkumu vyhledala NABP pět nejčastěji používaných antibiotik a zjistila, že 65 % výsledků vyhledávání zaměřených na americké zákazníky poskytlo přístup k webům, které nevyžadovaly platný předpis. Podobný trend byl pozorován i na stránkách, které cílí na britské zákazníky.

NABP se dlouhodobě zaměřuje na edukaci spotřebitelů v oblasti online nákupu léčiv. I pro posílení informací o potenciálně škodlivých nákupů je jedním z důvodů, proč před několika lety spustila program registrace generické domény .pharmacy.

Stránky s touto doménou umožňují spotřebitelům rozlišit ihned bezpečnou e-lékárnu, protože mj. jeden ze standardů pro registraci je, aby lékárny vyžadovaly od pacientů platný předpis v případě, že jde o Rx léčivo.

262 domén .pharmacy

Všechny tyto faktory ukazují stále zvyšující se potřebu po registračním programu NABP domén .pharmacy. Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ® jako první, od roku 2013 se snažila získat kontrolu nad registrací generické domény .pharmacy, která by tak sloužila pouze pro schválené a legální lékárny.

O rok později se dohodla s Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN, nezisková organizace přidělující a spravující doménová jména a IP adresy), že bude tuto registraci provádět.

První fáze registrace domén začala v prosinci 2014 pro držitele ochranných známek a od června 2015 je pak doména dostupná pro všechny lékárny a s lékárenstvím a farmacií spojené subjekty.

Do konce roku 2016 udělila NABP schválení pro 430 stránek, které chtějí používat doménu .pharmacy a zaregistrováno pro použití bylo již 262 domén.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. Jaroslav Dušek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Jaroslav Dušek...
27.11.2009

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček
12.08.2013

RNDr. Marek Petráš

Novinky v očkování proti ...

RNDr. Marek Petráš
05.10.2009

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
18.07.2012

Michaela Virágová

Filmový klub USF

Michaela Virágová
05.04.2009

PharmDr. Jana Doleželová

Lékárenství a modeling v ...

PharmDr. Jana Doleželová...
11.08.2008

Heinz-Günter Wolf

Aktuelle Situation auf de...

Heinz-Günter Wolf
15.01.2010

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Záměry společnosti Česká ...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr
20.08.2012

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 3. – nepovo...

PharmDr. Martin Beneš
11.04.2011

prof. RNDr. Viliam Foltán, CSc.

Excelentní lékárna – výuk...

prof. RNDr. Viliam Foltán...
07.10.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.