Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Indické lékárny stávkovaly kvůli e-lékárnám

Vloženo: 02.06.2017, 06:06 | Čteno: 18283×
FOTO: Jan Aushadhi

Asi 850 tis. kamenných lékáren a drugstorů zavřelo 31. května v celé Indii na protest proti vládním plánům zavést e-portály a umožnit internetovým obchodům prodávat léčiva. Obávají se krachu venkovských lékáren a šíření padělků.

Obavy o kvalitu

Indičtí lékárníci se ke stávce rozhodli poté, co nebyly vyslyšeny výzvy jejich obchodní Všeindické organizace lékárníků a drogistů (AIOCD), aby vláda přehodnotila novou legislativu, na základě níž bude pro lékárníky povinná registrace e-lékáren a bude zahrnovat shromažďování údajů o prodeji léčiv. Vláda také usiluje o regulaci e-lékáren, aby podpořila online prodej léčiv.

AIOCD ve svém prohlášení uvedla, že navzdory šedým místům ve stávajícím zákoně se v Indii již začaly objevovat e-lékárny – v posledních třech letech jich bylo asi dvanáct – kam mohou pacienti podat své recepty a vyzvednout si léčivé přípravky bez nutnosti opustit domov. V některých případech jsou nabízeny online slevy, které u kritiků vyvolávají otázky o kvalitě léčiv.

I přes toto nebezpečí nabývají e-lékárny na popularitě. Podle spotřebitelského průzkumu upřednostnilo v loňském roce 61% Indů nákup léčiv online, protože vnímají lepší dostupnost a nabídku ve srovnání s kamennou alternativou. 90 % respondentů uvedlo, že v budoucnu zváží nabídku e-lékárny.

Obava z konkurence, zneužívání

AIOCD, která označila nové předpisy za „přísné“, se obává konkurence online lékáren, která povede ke snížení zisků kamenných lékáren a nedostatku léčivých přípravků, stejně jako možnosti, že na trh budou pronikat padělky léčiv, což představuje riziko pro veřejné zdraví.

E-lékárny tvrdí, že recepty přijaté online jsou ověřovány certifikovanými lékárníky. Lékárníci z kamenných lékáren však oponují, že není zaručena kvalita, důvěryhodnost dodavatelského řetězce a bezpečnostní kontrola.

Obávají se rovněž nadměrné preskripce některých skupin léčiv, jako jsou antidepresiva a anxiolytika. Podle nich e-lékárny podpoří iracionální užívání léčiv a prodej falešných léčiv.

Obchodní sdružení také tvrdí, že infrastruktura v Indii není dostatečná k podpoře e-lékáren. Jak se píše v prohlášení, i když je online nákup léčiv legální a běžnou součástí ve vyspělých zemích, v Indii, kde je nízká počítačová gramotnost a extrémně slabá regulace farmaprůmyslu, bude mít podobná iniciativa vážné důsledky pro veřejné zdraví.

Podle organizace e-lékárny poměrně významně ohrozí i podnikání stávajících kamenných lékáren. Odhaduje, že reálně bude muset svou lékárnu zavřít více než 40 % lékárníků ve venkovských oblastech země.

E-lékárny nový zákon vítají

Tento názor logicky zcela odmítá Indická asociace online lékáren (IIPA), která argumentuje, že distribuce léčiv bude naopak po přijetí nové legislativy transparentnější co se týče sledování cesty léčivého přípravku.

Tvrdí, že e-lékárny budou naopak pro pro dosažení transparentnosti, snížení zneužívání a zajištění bezpečného přístupu k léčivým přípravkům vhodnější než běžné kamenné lékárny.

Hrozí další stávky

AIOCD před dopady nové legislativy varovala ministerstvo zdravotnictví a předsedu vlády, avšak jak uvádí, všechny skutečnosti byly ignorovány.

V únoru 2017 požádala o odložení nových pravidel umožňující online prodej léčiv a získala tak čas na další přezkum. Vládě bylo současně zasláno na 80 tis. protestních dopisů, několik skupin lékáren také provedlo separátní stávky.

Ani poslední intervence ministerstva zdravotnictví nedokázala odvrátit stávku a AIOCD nevyloučila, že pokud vláda nebude reagovat na její připomínky, budou v budoucnu zváženy další stávky a akce.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel
22.08.2011

PharmDr. Petr Rejsek

Noc muzeí – tentokrát v č...

PharmDr. Petr Rejsek
25.06.2010

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová
18.01.2013

Prof. PharmDr. Ing. Milan Lázníček, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. PharmDr. Ing. Milan...
24.11.2009

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá
19.11.2012

Mgr. Stanislav Havlíček

Jednotné doplatky - reali...

Mgr. Stanislav Havlíček
25.09.2009

PharmDr. Peter Stanko

Možnosti alternativního z...

PharmDr. Peter Stanko
02.07.2009

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Úspory generované zkrácen...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
13.08.2015

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček
12.08.2013

PharmDr. Lubomír Chudoba

Reakce na akvizici Lékáre...

PharmDr. Lubomír Chudoba
16.08.2012

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.