Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace na zdravotnické prostředky

Třetí část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Apple představil novou verzi ResearchKit

Vloženo: 13.06.2017, 06:07 | Čteno: 17281×
FOTO: Apple

Společnost Apple oznámila novou verzi otevřené softwarové platformy ResearchKit určené pro lékařský a zdravotní výzkum, kterou představila před více než dvěma lety. Lékaři a vědci pomocí ní shromažďují data od účastníků výzkumu a je využívána i v případě klinických hodnocení.

Nová verze, tři testy

Bylo vylepšeno a zjednodušeno zobrazování obsáhlejšího videoobsahu uživatelům v aplikacích z lokálního nebo vzdáleného zdroje. Stejně tak firma aktualizovala aktivní úlohu Tone Audiometry tak, aby zahrnovala jak levé, tak pravé tlačítko. To uživatelům umožní nejen indikovat, že slyší tón, ale rovněž které ucho tón slyší.

Nová verze ResearchKit přidala i další tři nové aktivní testy. První – Stroop – měří selektivní pozornost tím, že vybízí uživatele, aby zaměřili svou pozornost na jeden podnět a ignorovali jiný. Konkrétně test zobrazí shodné a neshodné kombinace textu a barevného odstínu, přičemž uživatel musí ignorovat text a místo toho vybrat tlačítko, které odráží první písmeno odstínu zobrazené barvy.

Druhý test – Trail Making – měří vizuální pozornost a přepínání mezi úkoly tím, že uživatelé musejí spojit řadu střídavě označených kruhů přetažením kruhů na obrazovce ve správném pořadí.

Konečně třetí test – Range of Motion – umožňuje měřit jak pokrčenou tak i nataženou polohu ramena a kolena. Když jsou účastníci připraveni se svým zařízením ve správné pozici, mohou jednoduše klepnout na obrazovku a uvést, že jsou připraveni pokračovat. Při dokončení testu se zaznamenávají údaje z akcelerometru a gyroskopu.

Šance pro klinická hodnocení

Firma Apple představila ResearchKit v březnu 2015. Pokud k tomu dá uživatel svolení, mohou aplikace přistupovat k datům z aplikace Health, jako je hmotnost, krevní tlak, hladina glukózy či využití astma inhaleru, která zjišťují zařízení a aplikace jiných výrobců.

ResearchKit rovněž může požádat uživatele o přístup k akcelerometru, mikrofonu, gyroskopu a GPS senzorům, kterými iPhone disponuje a získat tak přehled o chůzi pacienta, motorickém postižení, fitness, řeči a paměti.

Usnadňuje také nábor účastníků pro velké studie a poskytuje široký průřez populace v nezávislosti na dojezdové vzdálenosti od instituce provádějící studii. Účastníci studie mohou plnit zadání vědců nebo se přihlašovat do studie přímo z aplikace. Vědci tak tráví méně času papírováním a více se věnují analýze dat.

ResearchKit umožňuje vědcům získat interaktivní formou také informovaný souhlas. Uživatelé si mohou vybrat, kterých studií se chtějí účastnit a které údaje chtějí v té které studii zpřístupnit.

Hned na počátku bylo představeno několik aplikací vyvinutých vědeckými týmy, které ji využívají.

První pacientům pomáhá dodržovat léčebný režim a zabraňuje spoštěčům astmatu. Cílem druhé je analyzovat, proč se někteří lidé, kteří prodělali rakovinu prsu zotavují rychleji než ostatní, proč se příznaky pacientů mění v průběhu času, a co lze udělat pro zlepšení jejich symptomů.

Třetí sleduje symtpomy pacientů s Parkonsonovou chorobou, další vytváří mohutnou databázi zdravotního chování a hodnot glykémie u lidí s diabetem 2. typu a poslední měří činnost srdce prostřednictvím chytrých hodinek Apple Watch a má umožnit lépe pochopit jeho zdravotní stav.

Další pak zkoumají autismus, epilepsii či pomáhají sledovat pigmentové skvrny s možností odhalení melanomu.

V loňském roce spustila firma GSK aplikaci založenou na této platformě, kterou využila v reálné studii pro získání dat od pacientů s revmatoidní artritidou.

Vzácná onemocnění

Letos v lednu pak platforma ResearchKit vstoupila i na pole vzácných onemocnění aplikací Sarcoidosis. Velkým problémem u vzácných onemocnění je zapsání přiměřeného počtu pacientů.

Sarkoidóza – zánětlivé onemocnění, které může postihnout plíce, kůži, oči, srdce, mozek a jiné orgány – je diagnostikováno každý rok pouze u 11-36 pacientů na každých 100 tis. Američanů. Největší epidemiologická studie sarkoidózy dosud zaznamenala v průběhu jednoho a půl roku jen asi 700 pacientů v 10 lékařských centrech ve Spojených státech.

Cílem aplikace na bázi ResearchKit je v kratší době získat větší skupinu různorodějších pacientů. Od spuštění si aplikaci stáhlo více než 700 lidí a více než 350 se už do studie zapsalo.

Vzhledem k tomu, že je pro pacienty těžké najít přesné informace o jejich nemoci, poskytuje aplikace jako další benefit pacientům informační zdroje, odkazy na informace o nemoci a zájmové skupiny s cílem nasměrovat je k odborníkům.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský
18.09.2012

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti břišnímu t...

RNDr. Marek Petráš
22.07.2009

Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ...

Lékárny Dr.Max
06.03.2018

Dr. Emil Zörner

Boj proti farmakorupci, g...

Dr. Emil Zörner
29.10.2012

PharmDr. Marcel Jusko, Ph.D.

Lekárnici nahlas

PharmDr. Marcel Jusko, Ph...
11.10.2011

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...
23.11.2009

PharmDr. Stanislav Havlíček

Je korupce realitou v čes...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
01.01.1970

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel
25.08.2011

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba
11.04.2012

Doc. RNDr. Marie Pospíšilová, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Marie Pospíšil...
26.11.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.