Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace na zdravotnické prostředky

Třetí část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
SPECIÁL APATYKÁŘE

Elektronický recept v lékárenské praxi I.

Vloženo: 01.07.2017, 05:56 | Čteno: 20639×
FOTO: APATYKÁŘ®

Portál APATYKÁŘ® již dříve přinesl rozhovor s ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) PharmDr. Zdeňkem Blahutou o přípravě státního regulátora na spuštění povinné elektronické preskripce. Tento týden SÚKL zveřejnil plán zavádění i detaily fungování systému. Portál přináší celkový přehled zaměřený specificky na lékárenskou praxi.

Bojkot nepřípustný

Podle současně platné legislativy se od 1. ledna 2018 počítá se spuštěním povinné e-preskripce. Ministr zdravotnictví již potvrdil, že o dalším odkladu (původně měla fungovat již od ledna 2015) neuvažuje. I z tohoto důvodu se na spuštění intenzivně připravuje také SÚKL.

V současné době spustil informační stránky o projektu a ve více než 500 čekárnách lékařů napříč ČR běží informační spot pro pacienty, který na zavedení e-preskripce upozorňuje.

Až na výjimky, které mají být definovány vyhláškou (výpadek internetu, nedostupnost služby, výpadek elektrické energie apod.), tak bude vystavování e-receptů povinné.

Na dotaz portálu APATYKÁŘ® uvedl PharmDr. Blahuta, že regulátor nehodlá tolerovat záměrný bojkot. Zmocnění ke kontrolám mu dává zákon o léčivech a v krajním případě může za nepředepisování povinnou formou (tj. od 1. ledna 2018 elektronicky) udělit lékaři pokutu až 2 mil. Kč. Protože předepisování léčivých přípravků odpovídá definici zdravotní péče, příslušným k projednání tohoto přestupku by tak byl podle zákona o zdravotních službách obecní úřad s rozšířenou působností.

Navíc se předpokládá zájem zdravotních pojišťoven získávat data z centrálního úložiště, tj. že samy budou působit na lékaře, aby je zasílali v elektronické podobě.

Mobilní aplikace

E-recept má mít řadu podob. Byť podle slov vedoucí oddělení E-receptu Ing. Renaty Golasíkové SÚKL v první fázi očekává, že lidé budou stále požadovat především papírovou průvodku, podle zkušeností ze zahraničí a penetrace chytrých mobilních telefonů i mezi starší generací se dá očekávat posléze nástup druhé možnosti – využití mobilní aplikace. Zaslání SMS či šifrovaného PDF souboru pacientovi zůstane pravděpodobně spíše okrajovější záležitostí.

Již nyní SÚKL testuje webovou aplikaci, kde si budou moci pacienti své e-recepty zkontrolovat, zjistit, jaké si již vyzvedli, jaké na vyzvednutí ještě čekají, co jim bylo a konkrétně kým předepsáno, zda jde o opakovaný recept a kolikrát byl již vydán.

Jak portálu APATYKÁŘ® potvrdil Ing. Petr Koucký, vedoucí odboru informačních technologií, SÚKL aktuálně vyvíjí také mobilní aplikaci pro chytré telefony. Má být dostupná před koncem roku pro platfomy iOS a Android.

Nové snímače QR kódů

I přesto, že se o update snímačů v lékárnách mluví v současné době především v souvislosti s realizací opatření vyplývajících z protipadělkové směrnice, nové snímače budou muset lékárny zřejmě pořídit podstatně dříve.

Identifikátor e-receptu totiž bude mít formu buď klasického čárového kódu (nově se zkrátí ze současných 26 na 12 znaků) nebo 2D kódu (QR kód). A právě druhý již nelze přečíst klasickým laserovým snímačem.

Kontrola výdeje

Protože se v úložišti budou ukládat jak informace o tom, co lékař předepsal, tak také co bylo reálně v lékárně pacientovi vydáno, bude lékařům systém mj. poskytovat i velmi dobrou zpětnou vazbu o tom, jaké přípravky pacient v lékárně skutečně dostal.

Získají přesnou kontrolu toho, zda si pacient skutečně recept vyzvedl a léčivé přípravky užívá, ale také jaké léčivé přípravky mu byly skutečně vydány. A získají také jasný důkaz o tom, zda se v některých lékárnách provádí cílená generická substituce (nyní se o tom spíše spekuluje, reálné důkazy chybí).

Aplikace pro lékaře

Portál APATYKÁŘ® se dotazoval i na zabezpečení systému proti zcizení dat či z pohledu ohrožení např. aktuální hrozbou ransomware. Ing. Koucký potvrdil, že systém splňuje přísná bezpečnostní pravidla jak pro fyzické uložení dat v datovém centru, SW a HW zabezpečení tak i pro vlastní šifrovanou komunikaci. K datům bude mít přístup pouze pacient, příp. ošetřující lékař a lékárník (vidí vždy jen jím předepsané či vydané).

Již dříve PharmDr. Blahuta v rozhovoru pro portál APATYKÁŘ® uvedl, že systém nebude lékaře omezovat ani z pohledu nutnosti speciálního lékařského SW, pokud dosud předepisují bez něj. Pro tyto lékaře bude zdarma k dispozici bezplatná webová aplikace, přes kterou budou moci e-recept vystavit. Mohou ji využít rovněž lékaři při návštěvě u pacienta či v případě akutní potřeby preskripce receptu např. na dovolené apod.

Tento speciál připravil portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí v ČFM na Kuksu ...

Mgr. Ladislava Valášková,...
13.05.2009

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Specializace studia farma...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...
10.12.2013

PharmDr. Peter Stanko

Možnosti alternativního z...

PharmDr. Peter Stanko
02.07.2009

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček
08.08.2013

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
13.07.2012

PharmDr. Ondrej Sukeľ

25 let Slovenské lékárnic...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
19.10.2015

Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ...

Lékárny Dr.Max
06.03.2018

Liz Hoctor

Current situation on the ...

Liz Hoctor
20.01.2010

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pr...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
11.11.2014

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 4. – N...

Mgr. Veronika Hrabcová
06.04.2010

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
apaANKETA

Přinese elektronický recept výhody pro pacienty?

Počet hlasů: 1656
další ankety…
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.