Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Farmaceutický asistent – diplomovaný specialista nebo bakalář?

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Většina Američanů si neuvědomuje potenciální rizika e-lékáren

Vloženo: 01.08.2017, 06:02 | Čteno: 19577×
FOTO: APATYKÁŘ®

Nový průzkum Asociace pro bezpečné online lékárny (ASOP Global) ukazuje, že většina amerických spotřebitelů si neuvědomuje rizika spojená s online lékárnami. V případě legalizace dovozu receptových léčiv ze zahraničí tak budou čelit riziku nabídek padělků či nebezpečných léčiv.

Klíčová zjištění

Asociace průzkum provedla mezi 500 americkými občany za účelem vyhodnocení chování a vnímání spotřebitelů on-line lékáren. To je poměrně aktuální, protože není vyloučeno, že americký Senát, i přes aktuální zamítnutí zrušením ObamaCare, může hlasovat o legalizaci dovozu receptových léčiv z Kanady, aby pacienti ušetřili.

Vzhledem k extrémně vysokým cenám ve Spojených státech se lidé stále častěji ohlížejí za hranice a po internetové nabídce.

Zatímco 55 % dotázaných si koupilo nebo by zvažovalo koupit si receptová léčiva online, 91 % respondentů nediskutovalo možná rizika se svými lékaři či zdravotníky a 95 % uvedlo, že si nejsou vědomi dostupných nástrojů k ověření bezpečnosti online lékáren.

To je poměrně alarmující, jelikož v daném okamžiku existuje 33 tis. nelegálních internetových lékáren a 100 % dotazů ve vyhledávačích na klíčové spojení „buy medicine online“ přivede zákazníky na webové stránky nebezpečných lékáren, což zvyšuje jejich šance na získání padělaných léčiv z neznámých zdrojů.

Jak uvádí ASOP, je naprosto šokující, že jeden z pěti předchozích uživatelů internetových lékáren uvedl, že jen vepsal název svého léčivého přípravku do vyhledávače a náhodně si vybral některou z nalezených webových stránek, místo aby si přípravek objednal z webové stránky lékárny spojené s jejich místní lékárnou či řetězcem, nebo některou ze schválených jejich pojistným zdravotním plánem nebo Národní asociací rad farmacie.

Studie Purdue University přitom zjistila, že i registrovaní lékárníci obvykle nedokáží odlišit legitimní od nezákonných online lékáren jen na základě běžného pohledu na webové stránky. O to více zranitelný je v tomto ohledu průměrný spotřebitel.

Podvodné stránky většinou používají lživá tvrzení, že prodávají originální kanadské léky a další taktiky k obalamucení pacientů a zákazníků.

Kanadské online lékárny

Pouze 5 % respondentů uvedlo, že je „velmi pravděpodobné“, že využijí vládou schválený seznam „bezpečných“ kanadských webových stránek, který slibují členové Kongresu, kteří podporují legislativu legalizující dovoz receptových léčiv z Kanady.

Kromě toho 59 % respondentů uvedlo, že jsou proti legalizaci dovozu poté, co se dozvěděli, že stovky nezákonných kanadských online lékáren nevyžadují platné předpisy pro přípravky s obsahem návykových látek. Legalizace dovozu by tak jen zhoršila opiátovou epidemii v USA, protože usnadní těm, kteří bojují se zneužíváním návykových látek a obchodníkům s drogami koupit je jednoduše online.

Kanadští představitelé uvedli, že nemohou zaručit, že Američané obdrží při objednání z kanadských online lékáren bezpečná léčiva. Ve skutečnosti FDA zjistila, že 85 % léčiv prodávaných americkým občanům „kanadskými“ online lékárnami pochází z jiných zemí.

Od roku 2010 také došlo k více než 200 případům těžkých zločinů na pozadí sítí, které provozují 400 tis. internetových stránek spojených s kanadskými online lékárnami. Spotřebitelé v USA však často nemají žádnou možnost nápravy, pokud jsou poškozeni léčivými přípravky zakoupenými ze stránek kanadských lékáren.

Větší edukace

Asociace proto upozorňuje, že všechna tato zjištění jen dokazují, že je zapotřebí dělat mnohem více v oblasti vzdělání spotřebitelů. ASOP proto kromě toho, že spotřebitele vyzývá, aby si ověřili bezpečnost jejich online lékáren před tím, než si v nich koupí léčivé přípravky, pomáhá také vzdělávat, obhajovat a chránit spotřebitele po celém světě.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako ...

PharmDr. Marie Loučková, ...
25.04.2017

Veronika Sochová

Aktivity českých studentů...

Veronika Sochová
03.10.2012

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci mají svou Rozár...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
01.01.1970

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
24.11.2009

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž
14.09.2012

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti choleře...

RNDr. Marek Petráš
10.08.2009

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 1. – zdravo...

PharmDr. Martin Beneš
04.04.2011

Mgr. Leoš Fuksa

Cenová regulace léčiv v Č...

Mgr. Leoš Fuksa
01.12.2008

PharmDr. Petr Rejsek

Noc muzeí – tentokrát v č...

PharmDr. Petr Rejsek
25.06.2010

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba
20.04.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.