Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Amerika zvažuje povinnou e-preskripci návykových látek

Vloženo: 11.08.2017, 06:58 | Čteno: 8380×
FOTO: APATYKÁŘ®

Dva členové amerického Kongresu (demokrat a republikán) představili nový zákon, který by vyžadoval elektronickou preskripci všech návykových látek v rámci zdravotního programu Medicare Part D. Smyslem je zabránit dalšímu nárůstu opiátové epidemie v zemi a možnost vysledovat návykové látky.

Řešení opiátové krize

Spojené státy se řadu let potýkají s opiátovou epidemií, problémy nadužívání, zneužívání a předávkování opiáty. Jak uvedli kongresmeni, modernizace postupů v oblasti veřejného zdraví, včetně elektronických receptů, omezí nadměrné předepisování opiátů, eliminuje náklady a neefektivitu papírování a posílí komunikaci mezi lékaři a pacienty.

Vyzvali proto Kongres, aby se v dané věci sjednotil a schválil toto rozumné řešení s cílem zabránit předávkování a zachránit lidské životy.

Lékárníci návrh vítají

Legislativu již podpořila Národní asociace řetězcových lékáren, podle níž je v souladu s některými doporučeními, která organizace sdílela v nedávném dopise prezidentské komisi pro boj proti drogové závislosti a opiátové krizi.

Řetězce vítají povinnou elektronickou preskripci návykových látek, protože přispěje k bezpečnosti pacientů a zabezpečení procesu. Předepisující mohou lépe sledovat recepty na návykové látky, které pacient dostal.

Navíc elektronické recepty nemohou být změněny, nelze je kopírovat a jsou elektronicky sledovatelné. Federální pravidla protidrogové agentury DEA pro elektronické předpisy na návykové látky dále stanoví přísná bezpečnostní opatření, jako je dvoufaktorová autentizace, která snižují pravděpodobnost podvodných předpisů.

Řetězce vítají využití této technologie a pochválily zákonodárce, že vypracovali zákon včetně opatření, kdy elektronická preskripce nebude možná či realizovatelná.

Problémem je nepovinnost e-preskripce

Zákonodárci vidí problém především v tom, že elektronické recepty na návykové látky nejsou povinné v celých Spojených státech. I přes místní úsilí tak nelze padělání a zneužití receptů zcela zabránit, což dále posiluje opiátovou krizi.

Tento zákon by měl uzavřít nebezpečnou skulinu v legislativě, která tento problém nadměrně předepisovaných opioidů umožňuje.

Změny pokynů DEA

Zákon reaguje na nedávné změny použití elektronické preskripce v případě návykových látek. DEA počátkem léta vydala pokyny týkající se předávání těchto receptů.

V nich se výslovně uvádí, že lékárna registrovaná u DEA může předat jiné lékárně registrované u DEA nevyzvednutý originální elektronický předpis na návykovou látku, který lékárna nemůže z jakéhokoli důvodu realizovat.

Tím došlo k zásadnímu vyjasnění postupu v případě, že jedna lékárna daný přípravek nemá skladem nebo recept či jeho část (či opakované výdeje) nemůže z nějakého důvodu vydat.

Dosud bylo nutné, aby v podobných případech lékárníky vždy kontaktoval předepisujícího lékaře, který musel pacientovi vystavit nový recept. To obtěžovalo a především oddalovalo léčbu u potřebných pacientů.

Celá řada opatření

Navržené opatření je dalším v řadě, která byla v nedávné době oznámena. Včera president Donald J. Trump instruoval na základě doporučení v předběžné zprávě své komise o boji proti drogové závislosti a opioidní krizi svou administrativu, aby využila všechny vhodné nouzové a další autority k řešení krize.

Jak uvedl ve svém prohlášení, situaci lze považovat za stav nouze, je nutné ji jako stav nouze řešit.

Před týdnem oznámil americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions vytvoření nové speciální jednotky pro odhalování podvodů a zneužívání opiátů. Bude se zaměřovat konkrétně na podvody spojené s opiáty s využitím údajů k identifikaci a stíhání osob, které přispívají k opioidní epidemii.

Kromě toho zafinancuje po dobu tří let 12 zkušených asistentů ministrů spravedlnosti jednotlivých států, kteří se zaměří výhradně na vyšetřování a stíhání podvodů v oblasti zdravotní péče spojených s opiáty dostupnými výhradně na předpis, včetně tzv. pill mill systémů a lékáren, které nezákonně distribuují tyto opiáty pro nelegitimní účely.

Koncem července pak americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvolnilo více než 12 mil. USD pro 23 států a District of Columbia v reakci na celonárodní epidemii předávkování opioidy.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Anna Janurová

Student Exchange Programm...

Anna Janurová
19.04.2012

Mgr. Stanislav Havlíček

Problémy s ostrým provoze...

Mgr. Stanislav Havlíček
01.01.1970

PharmDr. Ján Valjan

I na Slovensku máme řadu ...

PharmDr. Ján Valjan
10.11.2010

Mgr. Stanislav Havlíček

Dva dny v Bruselu s presi...

Mgr. Stanislav Havlíček
10.12.2009

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková
12.11.2009

Hana Pavlasová

Kompletní průvodce regist...

Hana Pavlasová
08.10.2009

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba
18.04.2011

PharmDr. Jana Doleželová

Nadační fond Modrá kotva...

PharmDr. Jana Doleželová...
30.10.2008

Mgr. Stanislav Havlíček

Nová kategorie výdeje léč...

Mgr. Stanislav Havlíček
25.05.2008

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová
08.05.2012

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.