Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Dvě třetiny Němců už nakoupily léky online

Vloženo: 24.08.2017, 06:16 | Čteno: 22013×
FOTO: APATYKÁŘ®

Podle průzkumu „Global Online Shopping Survey 2017“ americké společnosti MarkMonitor nakupují Němci online mnohem více léčivých přípravků než občané jiných zemích. Že někdy nakoupili léčiva na internetu uvedlo 61 % německých respondentů, přičemž průměr ze všech sledovaných zemí činil 29 %.

Důvěra v e-lékárny

Společnost provedla průzkum v květnu 2017 na celkem 4400 respondentech z Dánska, Německa, Spojeného království, Francie, Itálie, Nizozemí, Švédska, Španělska, Spojených států a Číny (jen v této zemi odpovídalo 1000 respondentů).

Číslo je poměrně vysoké vzhledem k tomu, že Spolkové sdružení německých lékárnických svazů (ABDA) před několika dny poukázalo na pouze minimální objem v řádu jednotek procent, který zatím tvoří Rx online sektor.

Podle Spolkového svazu německých zásilkových lékáren (BVDVA) se tak jasně dále prohlubuje trend digitalizace a Německo by nemělo stát bokem a online prodej léčiv nějak blokovat.

Naopak očekává spuštění elektronického receptu jako v řadě jiných zemí a uvolnění cenotvorby v souladu s rozsudkem Soudního dvora EU z října 2016.

Z průzkumu rovněž vyplývá, že 83 % Němců svým internetovým lékárnám důvěřuje, v případě průměru ze všech zemí jim důvěřuje 67 % respondentů.

Průzkum se mezi spotřebiteli dotazoval rovněž na padělky, se kterými se již setkali zákazníci ve všech zemích – zejména šlo o kosmetiku. Jako zdroje padělků průzkum identifikoval především sociální sítě, online tržiště a mobilní aplikace.

V případě nákupu z oficiálně schválených e-lékáren tomu však nebylo, a to především kvůli přísně nastaveným pravidlům pro online obchod s léčivy v jednotlivých zemích.

Online lékárny jako vyhledávače

Respondenti ve všech zemích preferují internetové lékárny především pro vyhledávání léčiv (51 %), v Německu tak činí dokonce tři čtvrtiny respondentů, kteří si koupí léčivé přípravky přes internet.

Jako důvod uvádějí informace o přípravcích, které poskytují zásilkové lékárny online, které pro ně mají velkou hodnotu, společně s individuálním poradenstvím poskytovaným farmaceuticky vzdělaným personálem, které se u moderních zásilkových lékáren již stalo samozřejmostí.

Klienti zásilkových lékáren nejčastěji nakupují přípravky proti bolesti a nachlazení, následované dermatologickými přípravky, přípravky proti bolesti hlavy a antimigreniky a léčivými přípravky na hubnutí.

Politická podpora

Zásilkové lékárny získaly před několika týdny rovněž silnou podporu z dříve německé vládní strany FDP (nyní mimoparlamentní), kdy její zástupci chválili inovativní možnosti poskytování lékárenských služeb formou chatu největší evropskou e-lékárnou DocMorris.

Tato strana je v nelibosti ABDA, protože se jasně vyjádřila pro zrušení zákazu cizího a vícečetného vlastnictví lékáren, stejně jako pro zrušení pevných cen léčiv v souladu s rozsudkem Soudního dvora EU z října 2016. Faktem je, že pro zrušení jsou i někteří přední představitelé vládní SPD.

Na nedávném setkání zástupců zásilkových lékáren a FDP za to naopak padl návrh na navýšení pohotovostního poplatku lékárnám za poskytování nočních a víkendových lékárenských služeb ze stávajících 16 centů za vydané balení na dvojnásobek.

Tím by se mělo zajistit posílení venkovských lékáren, které by tak mohly být za svou péči ve venkovských regionech lépe odměněny.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba
16.01.2011

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako ...

PharmDr. Marie Loučková, ...
25.04.2017

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá
13.11.2012

PharmDr. Ján Valjan

Poplatky za Rp. na Sloven...

PharmDr. Ján Valjan
12.05.2008

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
14.12.2009

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen
08.01.2010

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček
08.08.2013

Podcast – speciál

Jaký vývoj očekávají ve f...

Podcast – speciál
11.06.2010

Mgr. Stanislav Havlíček

Nová kategorie výdeje léč...

Mgr. Stanislav Havlíček
25.05.2008

Živý záznam akce

14. Ples farmaceutů

Živý záznam akce
31.03.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.