Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí, Zahradnické a Vánoční trhy aneb co se tento rok děje v ČFM

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu, z rubriky „Hovory z Kuksu“.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Mobilní aplikace umožňuje lékařům legálně použít vlastní telefon při vyšetření pacientů

Vloženo: 05.09.2017, 06:05 | Čteno: 19652×
FOTO: PicSafe

Nová mobilní aplikace PicSafe umožňuje australským lékařům bezpečně při vyšetření pořídit a odeslat kolegům fotografie pacientů, krátké video či audiosekvence a přitom dodržovat zásady ochrany soukromí pacienta. A to s využitím vlastního mobilního telefonu či tabletu, aniž by ohrozili soukromí pacientů.

Legálně vlastním telefonem

Jednoduchá aplikace nyní lékařům pomáhá eliminovat riziko narušení soukromí při sdílení dat o pacientech. PicSafe umožňuje zdravotníkům bezpečně zachytit, odesílat a ukládat pacientem odsouhlasené fotografie, video a zvuk.

Aplikace byla navržena tak, aby pomohla odborníkům splnit požadavky zákona o ochraně soukromí pacientů a zároveň usnadnila proces fotografování a nahrávání videa a zvuku podobně jako je tomu při použití nativní aplikace smartphonu.

Fotili „načerno“ i teď

Většina odborníků v oblasti zdravotnictví se už nyní snaží využívat vlastní zařízení a zkoumat praktické možnosti s využitím vlastních chytrých zařízení vybavených fotoaparátem či kamerou, přičemž jim tato zařízení pomáhají poskytnout lepší a účinnější péči pacientům.

Nová aplikace lékařům pomáhá minimalizovat jejich osobní a profesní odpovědnost, dodržovat přísná pravidla a vyhnout se potenciálně vysokým pokutám a soudním sporům.

Už nyní si lékaři fotografují v nemocnici onemocnění pacientů svými mobilními telefony. Podle průzkumu, který si provedli vývojáři nové aplikace tak činí s vědomím, že je to v rozporu se zákonem. Nicméně jak zdravotníci shodně uvádějí, mohou tak sdílet konkrétní lékařský problém s kolegou a léčit pacienty rychleji a efektivněji.

V roce 2014 podle průzkumu 65 % lékařů připustilo, že pořizují lékařské snímky pomocí svého smartphonu. O dva roky později přiznalo v anonymním průzkumu 73 % lékařů, že si ukládají fotky pacientů mezi své osobní fotky ve smartphonu.

Vložený souhlas, šifrovaná komunikace

Až dosud to však nebylo možné udělat pomocí vlastního smartphonu či tabletu legálně, aby byly dodrženy patřičné pokynů a zákonné předpisy dané australskými a americkými lékařskými asociacemi, zákonem o ochraně osobních údajů, zákonem o přenositelnosti a odpovědnosti zdravotního pojištění a mnoha dalšími nařízeními.

PicSafe nově umožňuje lékařům nahrát podepsaný nebo verbální souhlas s pořízenými fotografiemi, videem nebo zvukem. Následně tyto fotografie, videa a zvuky v telefonu komprimuje a šifruje před tím, než je odešle šifrovanou zprávou jinému lékaři nebo do elektronického zdravotního systému.

K dispozici je audit, kdo a kdy ke zprávě přistoupil. Aplikace je k dispozici zdarma pro platformy iOS a Android.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy na Kuksu a u...

Mgr. Ladislava Valášková,...
21.11.2011

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Specializace studia farma...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...
10.12.2013

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba
20.04.2011

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Role SÚKL v připravovanýc...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
10.08.2015

Doc. RNDr. Lubomír Opletal, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Lubomír Opleta...
26.11.2009

prof. RNDr. Viliam Foltán, CSc.

Excelentní lékárna – výuk...

prof. RNDr. Viliam Foltán...
07.10.2011

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová
31.07.2009

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček
12.08.2013

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti lidským pa...

RNDr. Marek Petráš
14.09.2008

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
13.12.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.