Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farmaceutický asistent na střední školu?

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů ČAS.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Tablety zatím do medicínské komunikace zásadně vyšší efektivitu nepřinesly

Vloženo: 08.09.2017, 07:04 | Čteno: 20441×
FOTO: APATYKÁŘ®

Před několika lety nastal výrazný boom používání tabletů ve farmaceutickém průmyslu. Ačkoli iPad brzy získal vůdčí roli, jeho využívání se podle nové studie nepřetavilo do vyšší efektivity.

Zprostředkování vědeckých informací

Ve farmaceutickém průmyslu se iPady staly běžným místem pro terénní zdravotnické úlohy, jako je komunikace lékařské vědy, která představuje vědecké informace nositelům myšlenek a dalším lékařům.

Tato technologická změna – od notebooků až po tablety – ale vždy nevedla ke zvýšení účinnosti komunikace lékařské vědy.

V nové studii společnosti Best Practices jen třetina účastníků uvedla, že po zavedení iPadů do této komunikace zaznamenali buď mírné nebo velké zlepšení kvality myšlenkových hovorů. 57 % respondentů naopak uvedlo, že kvalita zůstala stejná.

Nejčastějším klíčovým indikátorem účinnosti, který použili účastníci studie k měření efektivity iPadu pro vědeckou komunikaci, byl počet zprostředkovaných vědeckých prezentací.

Díky tomu, podle respondentů, iPad zlepšil efektivitu vědecké komunikace. Většina účastníků studie (59 %) uvedla, že došlo k nárůstu počtu zprostředkovaných vědeckých prezentací od zavedení iPadu do komunikace.

Na pomoc vedoucím pracovníkům v oblasti lékařských záležitostí zlepšit efektivitu využívání iPadů nebo jiných tabletů v lékařské komunikaci, zapojila společnost do průzkumu 22 vedoucích pracovníků ze 16 biofarmaceutických firem a dvou firem vyrábějících zdravotnické prostředky.

Ve farma iPady běžné

Americká společnost Apple představila svůj tablet v roce 2010. I přesto, že konkurenti podobnému zařízení nedávali příliš šancí, iPad si zíkal především díky jednoduchému ovládání a mnoha aplikacím velkou oblibu, takže zanedlouho začali tablety produkovat i další společnosti.

Právě vzhledem k jeho snadnosti a působivé možnosti prezentace se stal brzy oblíbeným pomocníkem jak obchodních zástupců, tak vědeckých pracovníků.

Využití našel rovněž na vědeckých pracovištích, ale např. Lékařská fakulta americké George Washington University School of Medicine and Health Sciences začala před třemi lety v rámci změn studijního plánu vybavovat nové mediky iPad s edukačními mobilními aplikacemi, aby podpořila interaktivní výuku a nezávislé samostudium.

Stejně tak se tablety využívají v nemocnicích pro možnost apcientů podílet se na 24/7 vlastní péči. Díky němu se mohou pacienti edukovat ohledně své onemocnění, sledovat pravidelně řadu parametrů a následně předávat svým ošetřujícím lékařům či využívat jej pro vzdálenou komunikaci se svým lékařem.

A je konečně i zřejmé, že tablety mění lékárenství, nejen to americké, byť ČR v tomto ohledu oproti jiným i evropským provozovatelům lékáren zaostává.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Povinné organizace lékárn...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
18.01.2009

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Nový přírůstek v expozici...

Mgr. Ladislava Valášková,...
14.03.2009

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková
26.05.2011

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová
18.01.2013

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Nepovinné spolky lékárník...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
20.02.2009

PharmDr. Lubomír Chudoba

Bonusy za receptová léčiv...

PharmDr. Lubomír Chudoba
03.04.2012

PharmDr. Jana Doleželová

Lékárenství a modeling v ...

PharmDr. Jana Doleželová...
11.08.2008

Filip Babylon

Current situation on the ...

Filip Babylon
05.01.2010

PharmDr. Ján Valjan

Řízená péče a postavení z...

PharmDr. Ján Valjan
26.06.2008

Mgr. Lucie Pagáčová

Student Exchange Programm...

Mgr. Lucie Pagáčová
04.09.2012

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.