Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farmaceutický asistent na střední školu?

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů ČAS.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
ZÁTAH PROTI NELEGÁLNÍM E-LÉKÁRNÁM

Desátá Pangea za účasti dosud nejvíce zemí přinesla nejvíce zatčených

Vloženo: 25.09.2017, 17:47 | Čteno: 17999×
FOTO: INTERPOL

Desátá operace Pangea, největší akce INTERPOL svého druhu zaměřená na nedovolený prodej léčiv a zdravotnických prostředků na internetu, zaznamenala po celém světě přibližně 400 zatčených a zabavení potenciálně nebezpečných léčivých přípravků v hodnotě více než 51 mil. USD.

Nejvíce zatčených

V rámci mezinárodní koordinované akce, která proběhla od 12. do 19. září 2017, bylo zapojeno 197 policejních, celních a zdravotnických regulačních orgánů z rekordních 123 zemí. Operace Pangea X vyústila po celém světě k zabavení rekordního počtu 25 mil. nezákonných a padělaných léčivých přípravků.

Současně bylo zahájeno 1058 vyšetřování, zneprovoznění 3584 internetových stránek a zastavení více než 3000 online inzerátů na nedovolené léčivé přípravky.

Mezi padělanými a nelegálními léčivy byly doplňky stravy, analgetika, antiepileptika, tablety pro léčbu erektilní dysfunkce, antipsychotika a nutriční produkty.

Kromě léčiv se operace Pangea X zaměřila také na prodej nezákonných zdravotnických prostředků, jako jsou zubní přístroje a implantáty, kondomy, stříkačky, lékařské testovací proužky a chirurgická zařízení. Odebrány byly nelegální prostředky v hodnotě 500 tis. USD.

Nejen léčiva, i zdravotnické prostředky

V Jordánsku byly zjištěny v prodeji na základě stížností od zákazníků padělané kontaktní čočky a úřady varovaly, že mohou způsobit vážné poškození očí.

Na adresách souvisejících s nezákonnými webovými farmastránkami byly provedeny razie a rovněž bylo celními a regulačními orgány zkontrolováno 715 tis. zásilek a 470 tis. z nich zabaveno.

Úřady v Demokratické republice Kongo, která se účastní operace Pangea poprvé, bylo zabaveno téměř 650 kg nelegálních tablet proti malárii.

Letošní operace zaznamenala také nejvyšší účast afrických zemí, z nichž mnohé se účastnily poprvé, což zdůrazňuje skutečně globální povahu nelegálního online farmaobchodu.

V letošním roce se tato operace rovněž zaměřila na nedovolený obchod s opiátovými analgetiky, zejména léčivem fentanyl. V posledních několika letech totiž souvisela distribuce nelegálně vyráběného přípravku s tisíci případy předávkování a úmrtí po celém světě.

Zabavení fentanylu zakoupeného od nezákonných online lékáren proběhlo v několika zemích. Zdůrazněním rozsahu poptávky po nelegálním fentanylu bylo zastaveno mnoho internetových stránek výlučně prodávajících toto léčivo, z nichž jedna byla nazvána „Kde koupit fentanyl bez předpisu“.

Od roku 2008, kdy operace Pangea začala za účasti osmi zemí, se během posledních deseti let exponenciálně rozrostla, přičemž v roce 2017 se účastnily policejní, celní a protidrogové regulační orgány ze 123 zemí.

Kromě zásahů na místě, včetně zabavení 1,2 tun tablet na léčbu s erektilní dysfunkce ve Vietnamu, se operace zaměřila také na hlavní oblasti využívané organizovaným zločinem v oblasti nezákonného online obchodu s léčivými přípravky – neoprávněné registrátory doménových jmen, poskytovatele elektronických platebních systémů a doručovací služby. Byly rovněž vypnuty stránky sociálních sítí nelegálně inzerující nebo prodávající nelegální léčiva.

Hlavním trendem zjištěným v průběhu deseti let operací Pangea je neustálý růst nepovolených a neregulovaných internetových lékáren, které využívají rostoucí poptávku spotřebitelů na celém světě k propagaci a prodeji nedovolených nebo padělaných léčiv.

Vyšetřování zahájená během předchozích akcí Pangea nadále vykazují pozitivní výsledky.

Nedávno bylo odsouzeno 11 lidí k trestům odnětí svobody v rozmezí od několika měsíců do šesti let na základě šetření zločinecké sítě, která dovážela a prodávala padělané tablety na léčbu erektilní dysfunkci po celé Evropě zahájeného ve Spojeném království v roce 2010. Prostřednictvím těchto nezákonných prodejů generovala síť z nelegální činnosti zisk více než 10 mil. USD.

Americká FDA během operace rozeslala 13 varovných dopisů provozovatelům 401 webových stránek a zabavila cca 100 doménových jmen cíleně spojených s nelegálním prodejem hydrokodonu ad.

Společně s dalšími úřady prověřila podezřelé zásilky na letištích Chicago, Miami a New York a cca 500 zásilek bylo odesláno na detailní analýzu FDA.

Stejně tak i švýcarský Swissmedic zabavil společně s celními orgány 56 zásilek zdraví nebezpečných zásilek směřujících z EU, často však obsahující léčivé přípravky vyrobené v Indii.

Kromě léčiv na erektilní dysfunkci se zvyšuje i podíl zabavených nelegálních antibiotik.

Koordinovaná spolupráce

Generální sekretariát INTERPOL v Lyonu sloužil opět jako ústřední středisko pro výměnu informací mezi zúčastněnými zeměmi a agenturami. Z této základny koordinovala Světová celní organizace činnost mezi zúčastněnými celními správami a speciálními týmy Pangea prostřednictvím zabezpečených zpráv a mobilní kancelář Europolu v Budapešti rovněž řídila křížové kontroly.

Kromě rozbití zločineckých sítí zabývajících se prodejem nelegálních a padělaných léčivých přípravků se operace Pangea X rovněž zaměřila na zvyšování povědomí veřejnosti o možných nebezpečích spojených s online nakupováním léčivých přípravků.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Lubomír Chudoba

Demokracie nebo přemíra p...

PharmDr. Lubomír Chudoba
06.04.2012

Lucie Kolbabová

Student Exchange Programm...

Lucie Kolbabová
03.12.2012

PharmDr. Marcel Jusko, Ph.D.

Lekárnici nahlas

PharmDr. Marcel Jusko, Ph...
11.10.2011

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 2. – distri...

PharmDr. Martin Beneš
07.04.2011

Doc. RNDr. Marie Pospíšilová, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Marie Pospíšil...
26.11.2009

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
13.07.2012

Živý záznam akce

1. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce
22.06.2008

XXI. Sjezd delegátů ČLnK

Lékárníci si zvolili nové...

XXI. Sjezd delegátů ČLnK...
07.11.2011

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...
23.11.2009

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan
24.11.2008

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.