Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Studie NHS: E-preskripce šetří pacientům, lékárníkům i lékařům výrazně čas i peníze

Vloženo: 13.10.2017, 06:57 | Čteno: 21190×
FOTO: APATYKÁŘ®

Služba elektronické preskripce britské NHS Digital umožňující lékařským ordinacím odeslání lékařských předpisů přímo do lékáren pomáhá šetřit čas a peníze pacientů při výběru jejich léčivých přípravků. E-preskripce tak podle NHS dokázala za tři roky ušetřit 130 mil. GBP. Vyplývá to z výsledků studie NHS.

Méně opakovaných návštěv lékáren

Podle průzkumu mezi pacienty používajících systém 72 % respondentů uvedlo, že jim vyhovuje, že jsou pro ně jejich léčivé přípravky připraveny v jejich lékárně, přičemž v průměru je elektronický systém asi o 20 minut rychlejší.

Během posledních tří let systém ušetřil pacientům téměř 75 mil. GBP a mj. to znamenalo, že pacienti museli absolvovat méně opakovaných cest zpět do lékárny v důsledku toho, že jejich léčivé přípravky nejsou na skladě.

Časová úspora pro ordinace lékařů

Časová úspora, kterou nabízí e-preskripce v průměrné lékařské ordinaci, umožňuje zdravotníkům věnovat více času péči o pacienty, zejména v zimních měsících, kdy je poptávka po jejich službách větší.

Kromě toho, že je v zimním období více nemocných, může e-preskripce, podle NHS, pomoci pacientům rychle se dostat k jejich léčivým přípravkům a výrazně omezit potřebu lékárníků kontaktovat lékaře kvůli chybnému či nečitelnému předpisu.

Největší úspory zaznamenali lékaři, kteří ušetřili v letech 2013-2016 přibližně 327 mil. GBP, zatímco lékárníci zaznamenali úspory ve výši téměř 60 mil. GBP.

Ordinace praktických lékařů ušetřily také v průměru hodinu a 20 minut denně využitím elektronického podpisu u opakovacích receptů ve srovnání s papírovými a v průměru hodinu a 13 minut denně využitím elektronických opakovacích receptů ve srovnání s papírovými.

Lékaři rovněž uváděli úsporu pro chod ordinace v průměru 43 minut denně strávených hledáním papírových předepsaných receptů a 31 minut denně, protože nemusejí znovu tisknout již dříve předepsané ztracené papírové recepty.

Zdravotnický personál pak ušetřil zhruba 39 minut každý den tím, že nemusel čekat na lékaře, aby podepsal urgentní recepty.

Celkově lékaři uváděli, že ordinace ušetří každý den průměrně 27 minut, pokud nahradí klasické recepty elektronickými.

Lékárníci si chválí rychlý výdej

Lékárníci pak v průzkumu uváděli, že v průměru ušetří přibližně 54 minut denně díky rychlejšímu výdeji e-receptů a 43 minut denně v důsledku méně návštěv ordinací lékařů za účelem získání správně předepsaného formuláře papírového receptu.

Úspory i v nemocnicích

Zdravotníci, kteří léčiva vydávají (podání pacientovi v nemocnici) pak uváděli, že každý den ušetří díky e-receptům průměrně 79 minut v důsledku rychlejšího výdeje.

Jsou rovněž schopni o 11,8 sek. rychleji zadat detaily/ demografické údaje na položku díky e-receptům oproti papírovým a vytvořit etiketu s popisem léčiva a dávkováním trvá v průměru na jednu položku o 7,3 sek. méně u e-receptu než v případě papírového předpisu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková
13.12.2010

PharmDr. Ján Valjan

Poltarská kauza, přechod ...

PharmDr. Ján Valjan
12.02.2009

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Nepovinné členství vytvář...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
12.10.2015

PharmDr. Martina Chytilová

Příprava parenterální výž...

PharmDr. Martina Chytilov...
16.01.2012

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Záměry společnosti Česká ...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr
20.08.2012

Živá reportáž z akce

1. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce
01.06.2008

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...
26.10.2011

PharmDr. Daniela Seberová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Seberová...
20.10.2009

Doc. RNDr. Lubomír Opletal, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Lubomír Opleta...
26.11.2009

PharmDr. Petr Rejsek

Noc muzeí – tentokrát v č...

PharmDr. Petr Rejsek
25.06.2010

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.