Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

AOK spouští zdravotnickou síť s digitální dokumentací ve dvou regionech

Vloženo: 19.10.2017, 06:22 | Čteno: 22613×
FOTO: APATYKÁŘ®

Po 16 měsících příprav zahajuje dvěma pilotními projekty ve spolkových zemích Mecklenburg-Vorpommern a Berlin zdravotní pojišťovna AOK digitální zdravotnickou síť pro výměnu dat mezi pacienty, zúčastněnými lékaři a nemocnicemi. Síť poskytuje digitální dokumentaci, se kterou je možné k dokumentům a informacím kdykoli přistoupit a použít.

Pilot od listopadu

Tato mezioborová výměna dat má podporovat optimální léčbu pacientů a vést k větší bezpečnosti pacientů. AOK ji chce následně nabídnout všem svým pojištěncům.

Pilotní projekt v Mecklenburg-Vorpommern začíná v listopadu se dvěma klinikami a sítí lékařů HaffNet.

Přibližně 8 tis. pojištěnců AOK bude mít v síti nejdříve k dispozici čtyři možnosti – správa přijetí a propuštění na zúčastněných klinikách, výměna dokumentů mezi nemocnicemi a lékaři, možnost nakládání s vlastní lékařskou dokumentací, jako mateřský průkaz či průkaz dárce orgánů stejně jako možnost vlastní získané důležité údaje a naměřené hodnoty nechat vkládat do své dokumentace.

Od ledna Berlín

Na přelomu roku pak dojde k dalšímu kroku – společně s třetí největší soukromou nemocniční skupinou Sana Kliniken a největší německou skupinou obecních nemocnic Vivantes startuje zdravotní síť AOK v Berlíně do pilotní fáze.

Účastní se jí 9 nemocnic a 13 zdravotnických středisek Vivantes i Sana-Klinikum Lichtenberg. Společně pečují asi o 114 tis. pojištěnců AOK ročně, kteří budou moci v budoucnu využívat digitální dokumentaci.

Kromě již v pilotním projektu testovaných aplikací bude zúčastněným pacientům v Berlíně nabídnut digitální lékový plán, zajištění laboratorních výsledků prostřednictvím zapojených lékařů stejně jako možnost domluvení termínu návštěvy s klinikou a lékaři.

Otevřená infrastruktura

Skupina Vivantes se již dříve zaměřila na přípravu své infrastruktury na budoucnost v souvislosti s digitalizací a digitální interoperabilitou. Protože infrastruktura je založena na stejné metodice jako zdravotní síť AOK, umožňuje dobré zesíťování.

Stejně je na tom i společnost Sana Kliniken, která chce jako celoněmecký partner rozšířit síť do dalších regionů.

AOK uvedla, že neprosazuje při realizaci zdravotní sítě žádný centrální přístup jako gematik (státní provozní společnost pro telematické aplikace německé zdravotní karty). V závislosti na regionální situaci je schopna spolupracovat na různých aplikacích s různými partnery, všechna řešení jsou kompatibilní.

Pojištěnci e-dokumentaci vítají

Podle průzkumu AOK mezi cca 1800 pojištěnci má myšlenka digitálního zdravotního záznamu velkou podporu. 82 % respondentů považuje za smysluplné, aby byly lékařské údaje uloženy digitálně, aby k nim měli lékaři přístup jak v běžné ordinaci tak v nemocnicích a získali přehled o zdravotním stavu pacienta.

78 % respondentů by pak sami takové digitální zdravotní záznamy používali.

Zdravotnická síť AOK je navržena jako otevřená platforma a má být postupně dostupná všem poskytovatelům zdravotní péče, včetně ostatních zdravotních pojišťoven.

Zvláštností je decentralizovaná ochrana dat, která chrání před krádežemi. Údaje zůstanou u lékaře nebo na klinice, kde byly shromažďovány. AOK k nim nemá přístup.

Kromě toho by se měl sám pacient rozhodnout, který lékař jaké informace a dokumenty bude mít možnost vidět. To v průzkumu vidí jako správné 78 % respondentů.

AOK zdravotnickou síť vnímají pozitivně také berlínské sítě lékařů, protože otevírá možnost pro mnohem účinnější výměnu informací mezi zúčastněnými lékaři.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba
11.04.2012

Mgr. Lucie Pagáčová

Student Exchange Programm...

Mgr. Lucie Pagáčová
04.09.2012

Antibiotický týden

Antibiotický týden 2010 v...

Antibiotický týden
18.11.2010

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...
26.10.2011

PharmDr. Stanislav Havlíček

Farmaceutický balíček – č...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
28.09.2010

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Dozorové aktivity SÚKL cí...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
03.08.2015

Mgr. Stanislav Havlíček

Generická substituce z po...

Mgr. Stanislav Havlíček
26.04.2008

PharmDr. Lubomír Chudoba

Reakce na akvizici Lékáre...

PharmDr. Lubomír Chudoba
16.08.2012

PharmDr. Ján Valjan

Konec bonusů za recepty n...

PharmDr. Ján Valjan
29.09.2009

Helena Vanžurová

Studenti se představují.....

Helena Vanžurová
17.03.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.