Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farmaceutický asistent na střední školu?

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů ČAS.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

AOK spouští zdravotnickou síť s digitální dokumentací ve dvou regionech

Vloženo: 19.10.2017, 06:22 | Čteno: 21523×
FOTO: APATYKÁŘ®

Po 16 měsících příprav zahajuje dvěma pilotními projekty ve spolkových zemích Mecklenburg-Vorpommern a Berlin zdravotní pojišťovna AOK digitální zdravotnickou síť pro výměnu dat mezi pacienty, zúčastněnými lékaři a nemocnicemi. Síť poskytuje digitální dokumentaci, se kterou je možné k dokumentům a informacím kdykoli přistoupit a použít.

Pilot od listopadu

Tato mezioborová výměna dat má podporovat optimální léčbu pacientů a vést k větší bezpečnosti pacientů. AOK ji chce následně nabídnout všem svým pojištěncům.

Pilotní projekt v Mecklenburg-Vorpommern začíná v listopadu se dvěma klinikami a sítí lékařů HaffNet.

Přibližně 8 tis. pojištěnců AOK bude mít v síti nejdříve k dispozici čtyři možnosti – správa přijetí a propuštění na zúčastněných klinikách, výměna dokumentů mezi nemocnicemi a lékaři, možnost nakládání s vlastní lékařskou dokumentací, jako mateřský průkaz či průkaz dárce orgánů stejně jako možnost vlastní získané důležité údaje a naměřené hodnoty nechat vkládat do své dokumentace.

Od ledna Berlín

Na přelomu roku pak dojde k dalšímu kroku – společně s třetí největší soukromou nemocniční skupinou Sana Kliniken a největší německou skupinou obecních nemocnic Vivantes startuje zdravotní síť AOK v Berlíně do pilotní fáze.

Účastní se jí 9 nemocnic a 13 zdravotnických středisek Vivantes i Sana-Klinikum Lichtenberg. Společně pečují asi o 114 tis. pojištěnců AOK ročně, kteří budou moci v budoucnu využívat digitální dokumentaci.

Kromě již v pilotním projektu testovaných aplikací bude zúčastněným pacientům v Berlíně nabídnut digitální lékový plán, zajištění laboratorních výsledků prostřednictvím zapojených lékařů stejně jako možnost domluvení termínu návštěvy s klinikou a lékaři.

Otevřená infrastruktura

Skupina Vivantes se již dříve zaměřila na přípravu své infrastruktury na budoucnost v souvislosti s digitalizací a digitální interoperabilitou. Protože infrastruktura je založena na stejné metodice jako zdravotní síť AOK, umožňuje dobré zesíťování.

Stejně je na tom i společnost Sana Kliniken, která chce jako celoněmecký partner rozšířit síť do dalších regionů.

AOK uvedla, že neprosazuje při realizaci zdravotní sítě žádný centrální přístup jako gematik (státní provozní společnost pro telematické aplikace německé zdravotní karty). V závislosti na regionální situaci je schopna spolupracovat na různých aplikacích s různými partnery, všechna řešení jsou kompatibilní.

Pojištěnci e-dokumentaci vítají

Podle průzkumu AOK mezi cca 1800 pojištěnci má myšlenka digitálního zdravotního záznamu velkou podporu. 82 % respondentů považuje za smysluplné, aby byly lékařské údaje uloženy digitálně, aby k nim měli lékaři přístup jak v běžné ordinaci tak v nemocnicích a získali přehled o zdravotním stavu pacienta.

78 % respondentů by pak sami takové digitální zdravotní záznamy používali.

Zdravotnická síť AOK je navržena jako otevřená platforma a má být postupně dostupná všem poskytovatelům zdravotní péče, včetně ostatních zdravotních pojišťoven.

Zvláštností je decentralizovaná ochrana dat, která chrání před krádežemi. Údaje zůstanou u lékaře nebo na klinice, kde byly shromažďovány. AOK k nim nemá přístup.

Kromě toho by se měl sám pacient rozhodnout, který lékař jaké informace a dokumenty bude mít možnost vidět. To v průzkumu vidí jako správné 78 % respondentů.

AOK zdravotnickou síť vnímají pozitivně také berlínské sítě lékařů, protože otevírá možnost pro mnohem účinnější výměnu informací mezi zúčastněnými lékaři.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner
15.03.2010

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
13.06.2011

Živý záznam akce

14. Ples farmaceutů

Živý záznam akce
31.03.2009

PharmDr. Stanislav Havlíček

Je korupce realitou v čes...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
01.01.1970

Mgr. Stanislav Havlíček

Generická substituce z po...

Mgr. Stanislav Havlíček
26.04.2008

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace ...

PharmDr. Marie Loučková, ...
28.04.2017

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
05.07.2011

Mgr. Stanislav Havlíček

Problémy s ostrým provoze...

Mgr. Stanislav Havlíček
01.01.1970

Heinz-Günter Wolf

Aktuelle Situation auf de...

Heinz-Günter Wolf
15.01.2010

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce
22.06.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.