Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Polsko chce zprovoznit e-recepty už počátkem příštího roku

Vloženo: 14.11.2017, 05:53 | Čteno: 8424×
FOTO: APATYKÁŘ®

Polské Centrum zdravotnických informačních systémů (CSIOZ, organizační složka Ministerstva zdravotnictví) oznámilo, že v rámci projektu P1 budou e-recepty spuštěny v prvním čtvrtletí roku 2018.

Příští rok elektronizace

CSIOZ informovalo, že v rámci projektu P1 (Elektronická platforma pro sběr, analýzu a sdílení digitálních lékařských záznamů) bude v prvním čtvrtletí roku 2018 spuštěna elektronická preskripce, elektronické doporučení do nemocnic ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 a elektronická výměna zdravotnické dokumentace bude zrealizována ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019.

Projekt P1 neobsahuje elektronickou propouštěcí zprávu. Polští lékaři mají už nyní možnost vydat pacientům elektronickou neschopenku od 1. ledna 2016 a do systému byl zapojen i správa sociálního pojištění. V současném konceptu projekt P1 neřeší e-fakturaci.

Jakmile se rozšíří funkcionalita systému, pacienti k nim mít pacienti přístup prostřednictvím svého pacientského účtu online.

Centrální systém P1 začne shromažďovat záznamy lékařských událostí a v souvislosti s nimi i lékařské záznamy. Elektronické lékařské záznamy budou shromažďovány lokálně – u subjektů, ve kterých byly vytvořeny.

Na realizaci projektu P1 bylo v první fázi (2007-2015) vynaloženo 485,7 mil. PLN, z toho 407,4 mil. PLN bylo financováno z rozpočtu evropských fondů.

Druhá fáze projektu je plánována v rámci opatření Vysoká dostupnost a kvalita veřejných elektronických služeb operačního programu Digitalizace Polska a její dokončení se předpokládá v roce 2020.

E-recept v Polsku

E-recept je součástí celého balíku opatření pro elektronizaci zdravotnictví v rámci projektu P1. Jedním z prvků systému je zavedení elektronických receptů. Jedná se o již v řadě zemí etablovaný elektronický záznam informací o předepsaných léčivých přípravcích společně s informací o jejich dávkování. Tyto záznamy jsou předány v elektronické podobě od lékaře do lékárny.

Během návštěvy v ordinaci, kdy lékař předepíše pacientovi léčivé přípravky, se současně ověří oprávněnost lékaře a pacienta přes Národní fond zdraví (pojišťovnu), zda jsou přípravky hrazeny.

Každému receptu bude přidělen číselný kód (tj. ne alfanumerický, jako v ČR) doplněný o informace o lékaři a pacientovi. Po vydání e-receptu je tento kód zaslán SMS pacientovi, může si jej nechat zaslat mailem nebo jej uvidí (pokud ji má zřízenu) ve své Internetové pacientské kartě.

Pacient si následně s tímto kódem zajde e-recept vyzvednout do lékárny, kde se identifikuje svým číslem sociálního zabezpečení.

Nově byla představena i aplikace pro smartphone, kde si může pacient své e-recepty zkontrolovat. Následně si pro výdej e-receptu kód zobrazí na displeji, kde jej lékárník přečte pomocí čtečky (obdobně jako při rezervaci letenek).

Na žádost pacienta bude moci lékař také vytisknout informaci o vystavených elektronických receptech.

Data jsou shromažďována v jednom centrálním úložišti. Původně se sice zvažovala možnost sbírat data od provozovatelů přes regionální a ta následně propojit s centrálním, nicméně tato možnost byla zavrhnuta z důvodu vyšších ekonomických nákladů na zřízení, ale i samotný provoz.

Lékárník kód v systému načte a vystavený recept může vydat. Pokud daná lékárna nebude mít např. nějaká balení z e-receptu, pacient může realizovat jen část receptu v této lékárně a s přidělených kódem zajde do jiné lékárny, kde si recept dovyzvedne.

Jedná se o stejný systém jako již běží např. v ČR. Ostatně na český systém se odkazuje i polská projektová dokumentace.

Od října plné testy

Povinná e-preskripce má v Polsku platit od roku 2020, pokud se však projekt v příštím roce osvědčí, nevylučuje ministerstvo její spuštění dříve.

Původně měla být zavedena již od roku 2014, ale díky nepřipravenosti sítí a lékařů MZ opakovaně její start odložilo. Nejprve od srpna 2016, pak od roku 2018 a zatím naposledy, od ledna 20120.

I přes odklad povinné e-preskripce však od října začaly v celém Polsku testy e-receptů v rámci pilotního projektu CSIOZ. Pacienti tak budou mít možnost nechat si vystavit a následně vyzvednout e-recept v lékárně už nyní.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan
24.11.2008

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí a novinky České...

Mgr. Ladislava Valášková,...
24.05.2015

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 4. – N...

Mgr. Veronika Hrabcová
06.04.2010

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
13.06.2011

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
07.09.2009

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Prof. PharmDr. Alexandr H...
20.02.2012

Anna Janurová

Student Exchange Programm...

Anna Janurová
19.04.2012

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Dozorové aktivity SÚKL cí...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
03.08.2015

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský
21.09.2012

Karolína Veselá

Student Exchange Programm...

Karolína Veselá
23.03.2010

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.