Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farmaceutický asistent na střední školu?

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů ČAS.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Slovenští lékárníci jsou na e-recept připraveni, komora preferuje konstruktivní přístup

Vloženo: 15.11.2017, 06:04 | Čteno: 19749×
FOTO: APATYKÁŘ®

Delegáti 30. Sněmu Slovenské lékárnické komory (SLeK), který se konal 11. listopadu 2017 v Bratislavě, deklarovali připravenost slovenských lékáren na e-recept a služby e-Health. Konstatovali také kvalitativní posun zejména v legislativní oblasti i vnímání profesní organizace jako odborného partnera.

Rok změn

Dlouhodobé úsilí současného vedení slovenské profesní organizace vyústilo na závěr loňského roku v přijetí zásadní změny zákona o léčivech. Ta de facto ukončila praxi reexportů léčiv, neboť léčivé přípravky mohou vyvážet pouze výrobci a držitelé rozhodnutí o registraci, nikoli přímo distribuční společnosti.

Od dubna 2017 pak bylo spuštěno mimořádné objednávání léčiv, tzv. emergentní systém. Podle SLeK novela přispěla poměrně výrazně ke zlepšení dostupnosti léčivých přípravků pro pacienty, protože zatímco v říjnu 2016 bylo zaznamenáno 3986 hlášení o nedostupných přípravcích, v březnu 2017 to bylo 1295 a v květnu pak je 18.

Nyní slovenská komora finišuje ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví další novelu zákona o léčivech, která má zvýšit odpovědnost farmaceuta za vedení lékárny. I když se nejedná o legislativní změny, které se udály v posledních letech v Polsku, Maďarsku a Estonsku, půjde o výraznou změnu.

Profesní organizace organizuje pro své členy i výrazně více vzdělávacích aktivit (všechny jsou pro členy, na rozdíl např. od situace v ČR zdarma) a spustila i několik osvětových kampaní.

Největším projektem jsou Interakce léků, do něhož se za tři měsíce fungování internetové aplikace zaregistrovalo 1622 pacientů, z nichž si 152 dohodlo termín konzultace v některé ze zapojených lékáren. Lékárníci v rámci projektu zatím identifikovali 2141 interakcí.

Elektronizace

Kromě legislativních změn bude příští rok pro slovenské lékárníky další výzvou i spuštění elektronické preskripce. Jak už ale dříve pro portál APATYKÁŘ® uvedl president SLeK PharmDr. Ondrej Sukeľ, slovenské lékárny jsou na změny velmi dobře připraveny.

Systém už funguje bez problémů, protože jde o řešení, které od roku 2015 používá zdravotní pojišťovna Dôvera a které převzala VšZP a následně převezme i pojišťovna Union.

Orgány SLeK proto participují na zavedení elektronizace lékárenství. Konstruktivní postoj se projevil mj. dohodou s VšZP a vstřícným přístupem většiny lékárníků k implementaci projektu e-receptu, který se stává součástí národního řešení eHealth.

Připravenost lékárníků na eHealth deklaroval i sněm v rámci svého usnesení na návrh PharmDr. Aleny Chytilové, předsedkyně Místní lékárnické komory Dolný Kubín.

Podle usnesení jsou slovenští lékárníci na implementaci služeb elektronického zdravotnictví, které přinese benefity jak samotným lékárníkům, tak především pacientům, plně připraveni. Očekávají však, že jakékoli systémové změny se budou dít v úzké součinnosti s komorou tak, aby reflektovaly potřeby praxe a nepředstavovaly neúměrnou zátěž pro zdravotníky.

„Lekárnici pripravení sú, splnili si všetky povinnosti, ktoré boli doteraz od nich požadované, avšak vzhľadom k zásadným zmenám, ktoré e-zdravie prinesie, logicky vzniká istá obava, či bude možné v novom roku spustiť jeho ostrú prevádzku. Zároveň lekárnici očakávajú, že budú mať prístup k celej farmakoterapii pacienta, v zmysle pripomienky SLeK, ktorú už MZ SR v legislatívnom procese akceptovalo,“ dodala PharmDr. Chytilová.

Její slova potvrzuje i PharmDr. Miroslava Snopková, Ph.D., vedoucí Fakultní lékárny Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě:

„Lekárnici pripravení sú a čakajú na ďalšie pokyny z NCZI (Národné centrum zdravotníckych informácií a štatistiky, pozn. redakce). Myslím, že e-zdravie bude možné spustiť v novom roku, ale určite sa v úvode vyskytne dosť aplikačných nedokonalostí, keďže v lekárňach zatiaľ nemáme testovacie prostredie systému ako celku. Najväčší prínos pre pacienta vidíme v možnosti farmaceuta nahliadnuť do celej farmakoterapie pacienta. Ten, ako odborník na lieky, bude vedieť posúdiť prípadné interakcie, či duplicity liekov.“

I přes nepovinné členství si SLeK udržuje dlouhodobě vysokou 90% angažovanost členů a zastupuje tak nejvíce slovenských lékárníků. O kvalitě její práce zjevně svědčí i zájem 302 nových uchazečů o členství v tomto roce, přičemž vstupují zpětně i ti, kteří z ní po generační obměně před třemi lety vystoupili.

Bez zajímavosti jistě není ani fakt, že veškerou agendu – které na Slovensku není v souvislosti s vedením registru farmaceutů a celoživotním vzděláváním zrovna málo – zvládá tříčlenný sekretariát.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...
23.11.2009

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 3. – r...

Mgr. Veronika Hrabcová
29.03.2010

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
09.07.2011

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pr...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
11.11.2014

PharmDr. Ján Valjan

Rozhodnutí Evropského sou...

PharmDr. Ján Valjan
08.06.2009

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
13.07.2012

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček
12.08.2013

PharmDr. Petr Rejsek

Noc muzeí – tentokrát v č...

PharmDr. Petr Rejsek
25.06.2010

Mgr. Antonín Svoboda

Mladí lékárníci přicházej...

Mgr. Antonín Svoboda
01.11.2010

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Nový přírůstek v expozici...

Mgr. Ladislava Valášková,...
14.03.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.