Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Norské lékárny mají jednotný IT systém a infrastrukturu už více než 30 let

Vloženo: 21.11.2017, 06:20 | Čteno: 17979×
FOTO: Apotekforeningen

Norská asociace lékáren prodává svou vlastní IT společnost Espire, která pro ni dosud vyvíjela jednotný informační systém pro lékárny společnosti Capgemini. Ta pro ni bude systém, jakož i infrastrukturu dále vyvíjet.

První systém v roce 1985

První informační systém pro norské lékárny v historii byl spuštěn před více než třiceti lety. Aktuální verze FarmaPro 5 je jednotně používána ve všech téměř 900 lékárnách v celém Norsku.

Již v 80. letech minulého století potřebovali lékárníci vlastní IT systém a požádali proto Norskou asociaci lékáren, aby zahájila vývoj prvního počítačového systému pro lékárny. První systémy pak byly instalovány v několika lékárnách v roce 1985.

V roce 1989 založila asociace vlastní společnost pro vývoj systému NAF-Data. V průběhu celém 80. a 90. let 20. století pak byly klasické psací stroje v lékárnách nahrazeny počítači.

Společnost NAF-Data změnila na počátku roku 2012 v souvislosti s restrukturalizací svůj název na Espire a současně došlo ke spuštění nového sw pod názvem FarmaPro 5 (dříve známý jako NAF, PC Prescription a NAF-I-Nett). Disponuje cca padesáti zaměstnanci a má silnou vazbu na farmaprůmysl, lékárenskou, ale i akademickou obec.

Všechny zkušenosti včlenila do vývoje systému, významné technologické změny byly následně zapracovány před tím, než byla v roce 2012 uvedena nová verze do provozu. Největší změna pak nastala v souvislosti se spuštěním elektronického receptu v roce 2013.

Jednotný systém a infrastruktura

Systém za více než 30 let přispěl k efektivnějšímu provozu lékáren a usnadnění práce lékárníků. Výhodou jednotného systému ve všech lékárnách je jednotná a funkční infrastruktura a možnost adekvátně, jednotně a rychle reagovat na všechny problémy a připomínky.

I přes uvolnění trhu v roce 2001 bylo dohodnuto, že lékárny budou využívat jednotnou infrastrukturu. Komunikace mezi lékárnami, s distributory, účtování a obecně celá práce se tak výrazně zjednodušuje.

Výhoda se projevila rovněž při spuštění e-receptu, jehož náběh byl tak podstatně snadnější než v případech, kdy má každá lékárna jiný SW.

Nové povinnosti

Protože si však vývoj systému žádá další angažovanost a větší kapacity, rozhodla se Norská asociace lékáren i vzhledem k zefektivnění vývoje pro prodej Espire a 3. listopadu 2017 oznámila její akvizici přední IT společností Capgemini.

FarmaPro a norská lékárenská infrastruktura budou nadále ve stávajícím režimu fungovat ještě několik let, dokud nebude dokončeno nové řešení. Paralelně s touto prací budou mít lékárny vlastní obchodní systémy, které budou integrovány do běžného průmyslového systému.

Nové řešení musí implementovat také informace z 20-25 dalších veřejných systémů a registrů. Současně musí reagovat na rozvoj konzultačních služeb a splňovat tak nové požadavky na dokumentaci konzultací, ale mj. i požadavky související s protipadělkovou směrnicí, které vejdou v platnost od února 2019.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Pozvánka na sezónu 2011 d...

Mgr. Ladislava Valášková,...
28.03.2011

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
13.06.2011

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Nepovinné členství vytvář...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
12.10.2015

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Role SÚKL v připravovanýc...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
10.08.2015

Mgr. Lucie Pagáčová

Student Exchange Programm...

Mgr. Lucie Pagáčová
04.09.2012

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban
21.03.2012

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková
19.11.2009

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
10.09.2009

Helena Vanžurová

Studenti se představují.....

Helena Vanžurová
17.03.2009

Živá reportáž z akce

Mistrovství v lékárenské ...

Živá reportáž z akce
30.04.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.