Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Norské lékárny mají jednotný IT systém a infrastrukturu už více než 30 let

Vloženo: 21.11.2017, 06:20 | Čteno: 19402×
FOTO: Apotekforeningen

Norská asociace lékáren prodává svou vlastní IT společnost Espire, která pro ni dosud vyvíjela jednotný informační systém pro lékárny společnosti Capgemini. Ta pro ni bude systém, jakož i infrastrukturu dále vyvíjet.

První systém v roce 1985

První informační systém pro norské lékárny v historii byl spuštěn před více než třiceti lety. Aktuální verze FarmaPro 5 je jednotně používána ve všech téměř 900 lékárnách v celém Norsku.

Již v 80. letech minulého století potřebovali lékárníci vlastní IT systém a požádali proto Norskou asociaci lékáren, aby zahájila vývoj prvního počítačového systému pro lékárny. První systémy pak byly instalovány v několika lékárnách v roce 1985.

V roce 1989 založila asociace vlastní společnost pro vývoj systému NAF-Data. V průběhu celém 80. a 90. let 20. století pak byly klasické psací stroje v lékárnách nahrazeny počítači.

Společnost NAF-Data změnila na počátku roku 2012 v souvislosti s restrukturalizací svůj název na Espire a současně došlo ke spuštění nového sw pod názvem FarmaPro 5 (dříve známý jako NAF, PC Prescription a NAF-I-Nett). Disponuje cca padesáti zaměstnanci a má silnou vazbu na farmaprůmysl, lékárenskou, ale i akademickou obec.

Všechny zkušenosti včlenila do vývoje systému, významné technologické změny byly následně zapracovány před tím, než byla v roce 2012 uvedena nová verze do provozu. Největší změna pak nastala v souvislosti se spuštěním elektronického receptu v roce 2013.

Jednotný systém a infrastruktura

Systém za více než 30 let přispěl k efektivnějšímu provozu lékáren a usnadnění práce lékárníků. Výhodou jednotného systému ve všech lékárnách je jednotná a funkční infrastruktura a možnost adekvátně, jednotně a rychle reagovat na všechny problémy a připomínky.

I přes uvolnění trhu v roce 2001 bylo dohodnuto, že lékárny budou využívat jednotnou infrastrukturu. Komunikace mezi lékárnami, s distributory, účtování a obecně celá práce se tak výrazně zjednodušuje.

Výhoda se projevila rovněž při spuštění e-receptu, jehož náběh byl tak podstatně snadnější než v případech, kdy má každá lékárna jiný SW.

Nové povinnosti

Protože si však vývoj systému žádá další angažovanost a větší kapacity, rozhodla se Norská asociace lékáren i vzhledem k zefektivnění vývoje pro prodej Espire a 3. listopadu 2017 oznámila její akvizici přední IT společností Capgemini.

FarmaPro a norská lékárenská infrastruktura budou nadále ve stávajícím režimu fungovat ještě několik let, dokud nebude dokončeno nové řešení. Paralelně s touto prací budou mít lékárny vlastní obchodní systémy, které budou integrovány do běžného průmyslového systému.

Nové řešení musí implementovat také informace z 20-25 dalších veřejných systémů a registrů. Současně musí reagovat na rozvoj konzultačních služeb a splňovat tak nové požadavky na dokumentaci konzultací, ale mj. i požadavky související s protipadělkovou směrnicí, které vejdou v platnost od února 2019.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Heinz-Günter Wolf

Aktuelle Situation auf de...

Heinz-Günter Wolf
15.01.2010

PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D.

Studium na Farmaceutické ...

PharmDr. Ing. Radka Opatř...
24.08.2009

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel
30.08.2011

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti japonské e...

RNDr. Marek Petráš
26.10.2009

Živý záznam akce

14. Ples farmaceutů

Živý záznam akce
31.03.2009

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek
28.01.2013

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková
16.09.2010

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Specializace studia farma...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...
10.12.2013

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban
27.03.2012

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček
28.12.2008

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.