Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farmaceutický asistent na střední školu?

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů ČAS.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Lidé spoléhají v oblasti zdraví stále častěji na Dr. Internet

Vloženo: 12.12.2017, 06:17 | Čteno: 17345×
FOTO: APATYKÁŘ®

Již 80 % německých internetových uživatelů vyhledává online informace o nemocech, možnostech léčby a zdravotních doporučeních, nebo také o lékařích, nemocnicích a léčivech. Vyplývá to ze studie provedené jménem Německého institutu pro důvěru a bezpečnost na internetu (DIVSI). Výsledky ukazují, že v kontextu zdraví je internet používán především jako informační platforma.

Zeptejte se svého internetu

Nejde jen o shromažďování informací pro vlastní potřebu. Stále častěji se internet používá i jako komunikační prostředek, který pomáhá druhým. 18 % uživatelů diskutuje na online fórech, 13 % sdílí své vlastní zkušenosti s nemocí.

V kontextu výsledků se jeví známý výrok „…zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka“ připojený povinně k jakékoli německé televizní reklamě na léčivý přípravek jako zastaralý. Digitální svět logicky mění přístup lidí k procesu hledání nových způsobů, jak se vypořádat se zdravotními problémy.

Online nákupy

Kromě funkce informační platformy je internet využíván především pro nákup léčivých přípravků – už 61 % uživatelů je objednalo online. Čím vyšší je čistý měsíční příjem domácností, tím častěji nakupují léčivé přípravky online. Rozdíl mezi městy nebyl potvrzen.

47 % nakupuje léčivé přípravky online alespoň jednou za rok, 21 % alespoň jednou za měsíc. 3 % si na internetu objednávají svůj přípravek minimálně jednou týdně.

Celkově jsou o něco aktivnější ženy (63 %) než muži (59 %), zvláště časté je to pak ve skupině 30-39 let (72 %) a 60-69 let (67 %).

Hodnocení lékařů ne

Méně používané jsou doposud online hodnocení lékařů. V rámci všech věkových skupin nevyužívá nikdy tuto šanci 76 % internetových uživatelů, alespoň 24 % ji využívá příležitostně – 5 % hodnotí lékaře měsíčně, 2 % i jednou týdně.

Také online sjednání návštěvního termínu se mezi uživateli dosud neetablovalo. 71 % to nedělá nikdy, ale zdá se, že 29 % z nich už tomuto způsobu důvěřuje – 9 % si dohodlo termín s lékařem online alespoň jednou za rok, 5 % alespoň jednou za měsíc.

Data neradi

Stejně tak v plenkách se zdá být zatím shromažďování údajů o zdravotní péči prostřednictvím inteligentních zařízení, ačkoli si získalo určitou popularitu. 17 % shromažďuje přinejmenším příležitostně vlastní údaje.

Muži jsou v této oblasti více akční než ženy. Obecně se ukazuje, že digitální automatické zjišťování různých hodnot je jakýsi projev životního stylu spíše u mladší generace vyšší městské třídy. Se 34 % jsou zde nejvíce aktivní lidé ve věku 30-39 let.

V průzkumu bylo dotazováno 1115 uživatelů internetu v Německu ve věku 16 a více let. Vzorek byl strukturován podle věku, vzdělání, pohlaví, zaměstnaneckého postavení, příjmu a bydliště.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pr...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
11.11.2014

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek
28.01.2013

Mgr. Antonín Svoboda

Mladí lékárníci přicházej...

Mgr. Antonín Svoboda
01.11.2010

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...
15.06.2012

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Nepovinné členství vytvář...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
12.10.2015

Lucie Kolbabová

Student Exchange Programm...

Lucie Kolbabová
03.12.2012

PharmDr. Ján Valjan

Na to, aby prodavač proda...

PharmDr. Ján Valjan
01.07.2010

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

O lékárenských stojatkách...

Mgr. Ladislava Valášková,...
07.12.2008

Ing. Jarmila Pirnerová

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jarmila Pirnerová
27.11.2009

prof. RNDr. Viliam Foltán, CSc.

Excelentní lékárna – výuk...

prof. RNDr. Viliam Foltán...
07.10.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.