Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

Živá reportáž z 10. Noci muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu, 26. 5. 2017. Hosty jsou lékárníci Mgr. Markéta Mauerová, Mgr. Zbyněk Mauer, Mgr. Dana Motejziková a studentka farmacie a současně průvodkyně v ČFM Anna Beránková.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Lidé kupují online tablety na hubnutí, ačkoli vědí, že mohou být falešné

Vloženo: 13.12.2017, 05:52 | Čteno: 17901×
FOTO: MHRA

Britská agentura pro léčivé přípravky a zdravotnické prostředky (MHRA) spustila další součást širší kampaně #FakeMeds, která má motivovat ty, kteří chtějí zhubnout, aby k tomu využili bezpečné, legitimní a vhodné způsoby.

Každý třetí zkusil online

Online prodejci potenciálně nebezpečných pilulek na snížení hmotnosti, které obsahují farmaceutické suroviny a účinné látky již stažené z trhu, vážně ohrožují zdraví lidí, kteří chtějí zhubnout příslibem rychlého dosažení požadované hmotnosti a zajištěním diskrétních dodávek. Obcházejí tak potřebnou odbornou diskusi s lékařem a lékárníkem.

Jak vyplývá z průzkumu MHRA mezi 1805 uživateli, každý třetí člověk, který se snaží zhubnout, už se pokusil koupit pilulky na hubnutí online. Od dubna 2013 agentura zabavila riskantní prostředky na snížení hmotnosti v hodnotě téměř 4 mil. GBP.

Průzkum dále ukázal, že tři čtvrtiny zájemců (77 %) se nechaly zlákat příslibem rychlého úbytku hmotnosti, pro více než polovinu byla důvodem diskrétní objednávka (57 %) a více než čtyři z deseti (44 %) zájemců si tablety objednali online, protože o svých problémech nechtěli mluvit s lékařem nebo lékárníkem.

Nicméně 63 % trpělo následně nepříjemnými vedlejšími účinky po užití online zakoupených pilulek na hubnutí.

Mezi tyto nežádoucí účinky patřil v lepším případě průjem, v horším pak krvácení, které nešlo zastavit, rozmazané vidění a srdeční problémy. Co je znepokojující, že 81 % lidí tyto nežádoucí účinky nikomu nehlásili.

Kupují s vědomím rizika

Potenciálně nebezpečné produkty zadržené agenturou nejsou testovány z hlediska bezpečnosti a byly nalezeny ve špinavých, krysami zamořených skladech a v zahradních kůlnách.

V roce 2016 zajistila agentura více než 4,6 mil. falešných medicínských produktů a uzavřela více než 5 tis. internetových stránek prodávajících nelegálně léčivé přípravky.

Čtyři z deseti respondentů uvedli, že prostředky na hubnutí používali a přitom věděli, že u nich existují zdravotní rizika. 62 % je užívalo proto, že byli „zoufalí z toho, že se jim nedaří snížit hmotnost“.

Většina dietních produktů je regulována jako potraviny, avšak MHRA pravidelně zadržuje produkty, které obsahují účinné látky již stažené z trhu kvůli riziku infarktu a mrtvice (př. sibutramin).

Průzkum #FakeMeds zdůrazňuje, jak snadné je koupit si potenciálně nebezpečné tablety na hubnutí online. Proto regulační agentura jako součást kampaně motivuje ty, kteří chtějí zhubnout, aby se obrátili na bezpečné, legitimní a vhodné cesty. Na stránkách kampaně najdou lidé i řadu jednoduchých tipů, které jim pomohou chránit své zdraví.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Živá reportáž z akce

Otevírání Českého farmace...

Živá reportáž z akce
24.05.2009

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Vědecká činnost vs. počet...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...
16.12.2013

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
17.06.2011

PharmDr. Martina Chytilová

Příprava parenterální výž...

PharmDr. Martina Chytilov...
16.01.2012

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...
07.02.2011

Dr. Emil Zörner

Omezení návštěv farmarepr...

Dr. Emil Zörner
23.10.2012

Piotr Bohater

Current situation on the ...

Piotr Bohater
25.01.2010

PharmDr. Martin Beneš

Reakce ředitele SÚKL na i...

PharmDr. Martin Beneš
06.05.2009

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém fa...

10. Noc muzeí v Českém fa...
29.05.2017

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...
24.11.2014

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.