Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovensko regulovat vlastnictví lékáren nebude, antireexportní opatření po roce

První část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Polsko spustí pilotní projekt e-preskripce v únoru

Vloženo: 22.01.2018, 06:03 | Čteno: 17969×
FOTO: APATYKÁŘ®

Polsko spustí 16. února 2018 pilotní projekt elektronické preskripce a bude realizován ve dvou městech regionu Mazowsze v Lodžském vojvodství. Podle zatímních předpokladů bude v Polsku povinnost vydávat předpis v elektronické podobě od 1. ledna 2020.

E-recept klíčový

Počátkem ledna 2018 se na Ministerstvu digitalizace uskutečnilo setkání k projektu P1 (Elektronická platforma pro sběr, analýzu a sdílení digitálních lékařských záznamů).

Odborníci z oboru prezentovali výhody spuštění subsystému platformě P1, kterým je právě e-recept, který má být jednou z klíčových elektronických služeb plánovaných v rámci probíhající elektronizace zdravotnictví v Polsku.

Legislativa předpokládá, že od 1. ledna 2020 bude zavedena povinnost vydávat předpis v elektronické podobě. Nicméně předpokládá se, že v té době už bude elektronická preskripce běžně používána. Ministerstvo zdravotnictví proto zvažuje zavedení povinnosti už počátkem příštího roku.

Ministerské setkání poukázalo na řadu výhod spojených s implementací e-preskripce. Pro pacienta mj. odstranění nutnosti opětovné návštěvy lékaře kvůli nečitelnosti receptu a omezení vydání nesprávného léčivého přípravku na minimum.

Pacienti také budou mít výrazně jednodušší možnost vyzvednout si každý z předepsaných přípravků v jiné lékárně, např. kvůli nedostupnosti v dané lékárně, protože odpadne složité vypisování z receptu.

Podle ministerstva se rovněž elektronizací výrazně zkrátí čas při výdeji receptu, což ukazují zkušenosti z jiných zemí.

E-recept v Polsku

Během návštěvy v ordinaci, kdy lékař předepíše pacientovi léčivé přípravky, se současně ověří oprávněnost lékaře a pacienta přes Národní fond zdraví (pojišťovnu), zda jsou přípravky hrazeny.

Každému receptu bude přidělen číselný kód (tj. ne alfanumerický, jako v ČR) doplněný o informace o lékaři a pacientovi. Po vydání e-receptu je tento kód zaslán SMS pacientovi, může si jej nechat zaslat mailem nebo jej uvidí (pokud ji má zřízenu) ve své Internetové pacientské kartě.

Pacient si následně s tímto kódem zajde e-recept vyzvednout do lékárny, kde se identifikuje svým číslem sociálního zabezpečení.

Existuje i aplikace pro smartphone, kde si může pacient své e-recepty zkontrolovat. Následně si pro výdej e-receptu kód zobrazí na displeji, kde jej lékárník přečte pomocí čtečky (obdobně jako při rezervaci letenek).

Na žádost pacienta bude moci lékař také vytisknout informaci o vystavených elektronických receptech.

Data jsou shromažďována v jednom centrálním úložišti. Původně se sice zvažovala možnost sbírat data od provozovatelů přes regionální a ta následně propojit s centrálním, nicméně tato možnost byla zavrhnuta z důvodu vyšších ekonomických nákladů na zřízení, ale i samotný provoz.

Lékárník kód v systému načte a vystavený recept může vydat. Pokud daná lékárna nebude mít např. nějaká balení z e-receptu, pacient může realizovat jen část receptu v této lékárně a s přidělených kódem zajde do jiné lékárny, kde si recept dovyzvedne.

Jedná se o stejný systém jako již běží např. v ČR. Ostatně na český systém se odkazuje i polská projektová dokumentace.

Od října testování

Povinná e-preskripce v Polsku měla být původně zavedena již od roku 2014, ale díky nepřipravenosti infrastruktury a lékařů Ministerstvo zdravotnictví její start opakovaně odložilo. Nejprve od srpna 2016, pak od roku 2018 a zatím naposledy od ledna 2020.

I přes odklad povinné e-preskripce však od října 2017 začaly v celém Polsku testy e-receptů v rámci pilotního projektu CSIOZ (polské Centrum zdravotnických informačních systémů, organizační složka Ministerstva zdravotnictví). Pacienti tak mají možnost nechat si vystavit a následně vyzvednout e-recept v lékárně už nyní.

Setkání Ministerstvu digitalizace se zúčastnila i předsedkyně Nejvyšší rady sester a porodních asistentek. Ta poukázala na potřebu zapojit skupinu zdravotních sester a porodních asistentek mezi zdravotnické pracovníky, kteří budou oprávněni získat kvalifikovaný certifikát (elektronický podpis) a tím i možnost elektronické preskripce.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Generická substituce z po...

Mgr. Stanislav Havlíček
26.04.2008

Prof. RNDr. Milan Pour, Ph.D.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Milan Pour, P...
25.11.2009

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Povinné organizace lékárn...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
18.01.2009

Dr. Emil Zörner

Boj proti farmakorupci, g...

Dr. Emil Zörner
29.10.2012

PharmDr. Ondrej Sukeľ

9. Zemplínské lékárnické ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
03.10.2011

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel
22.08.2011

PharmDr. Lubomír Chudoba

Reakce na akvizici Lékáre...

PharmDr. Lubomír Chudoba
16.08.2012

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

První pražští lékárníci, ...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
06.07.2008

Mgr. Danka Vystrčilová

Slovenka roku 2009

Mgr. Danka Vystrčilová
04.06.2009

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
07.03.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.