Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Německá studie: Nízká zdravotní gramotnost a Google místo lékaře

Vloženo: 26.01.2018, 06:10 | Čteno: 17761×
FOTO: APATYKÁŘ®

Jak se digitalizace mění vztahem mezi lékařem a pacientem, kde se mladí dospělí Němci informují o zdravotních otázkách a jaký je dnes digitální kontakt s lékaři. I na to se ptala společnost Stada Arzneimittel ve své pravidelné zdravotní zprávě. Ta vychází z celonárodní reprezentativního průzkumu mezi 2 tis. lidí ve věku od 18 do 24 let, který pro ni realizuje poradenská a na průzkum trhu zaměřená firma Kantar Health.

Dobré vysvětlení a vstřícnost

To jsou podle podle mladých Němců vlastnosti, které přednostně očekávají od lékaře. Osm z deseti respondentů oceňuje to, že lékař věnuje dostatečný čas dobrému vysvětlení diagnózy. 71 % očekává přívětivost.

Pro více než polovinu je navíc důležitý rychlý termín. Naproti tomu pozitivní recenze na internetu nebo možnost online sjednání návštěvy u lékaře hrají roli pouze pro 12 %.

Pro samotnou diagnózu je však lékař často až druhým zdrojem informací. Každý čtvrtý mladý dospělý člověk v Německu sám zkoumá, co mu může být, ještě před návštěvou lékaře.

A pozornost věnují i přípravě. 67 % už před návštěvou v ordinaci zvažuje, jak mohou popsat své příznaky. Pouze 16 % uvedlo, že se na návštěvu lékaře nijak nepřipravuje.

Léčba přes webovou kameru

I přes všeobecně provozované „googlení“ příznaků se zdá, že vztah mezi lékařem a pacientem je stále ještě málo digitalizovaný. Pro 71 % je nepředstavitelné získat radu od rodinného lékaře prostřednictvím webové kamery.

25 % by mělo zvláštní pocit a 46 % se nechce vzdát osobního kontaktu. Nicméně 23 % uvedlo, že by zkusili diagnostiku přes webovou kameru v závislosti na onemocnění.

Zcela otevřeno této možnosti zůstává zatím zbývajících 7 % respondentů, kteří by si dokázali představit online kontakt bez ohledu na onemocnění.

Muži jsou otevřenější než ženy, pro 34 % z nich by digitální léčba – ať již závislá nebo nezávislá na nemoci – byla volbou. U žen to bylo jen něco málo pod 25 %.

Google, doktor, odborný portál

Osobní kontakt s lékařem proto zůstává důležitý. To je také potvrzeno dalšími údaji – ačkoli online vyhledávače, jako je Google, se etablovaly jako nejvýznamnější zdroj zdravotních informací, lékaři jsou bezprostředně za nimi. 59 % používá tyto kontaktní body u důležitých zdravotních problémů.

Online specializované portály navštěvuje 37 % respondentů a každá třetí osoba se pak informuje v lékárnách. Jedna pětina mladých dospělých hledá také informace o zdraví na YouTube nebo jiných sociálních sítích.

Generační zdravotní negramotnost

Že internet není vždy spolehlivým zdrojem informací, je dáno nedostatečnou zdravotní gramotností. Pouze 34 % respondentů má dostatečnou zdravotní gramotnost.

Tím se 18-24letí Němci špatně obstáli oproti mnoha evropským sousedům. Převedeno na každodenní zdravotní problémy, existují mezery ve znalostech, a to i při jednáních s lékaři.

Například každý čtvrtý si myslí, že stále existuje poplatek za praxi (ten byl přitom zrušen před šesti lety). 40 % nezná rozdíly mezi hospitalizací a ambulantní léčbou.

Každá třetí mladá žena si myslí, že nemůže jít za urologem, protože ten se stará pouze o muže. 40 % mladých mužů pak neví, že gynekolog ošetřuje hlavně ženy.

A nezávisle na pohlaví si 18 % myslí, že ortoped je také zodpovědný za poškození orgánů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti žluté zimn...

RNDr. Marek Petráš
08.07.2009

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Úspory generované zkrácen...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
13.08.2015

Mgr. Stanislav Havlíček

Generická substituce z po...

Mgr. Stanislav Havlíček
26.04.2008

Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. MUDr. Jaroslav Drša...
25.11.2009

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný
19.04.2010

Helena Vanžurová

Studenti se představují.....

Helena Vanžurová
17.03.2009

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
17.06.2011

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 2. – v...

Mgr. Veronika Hrabcová
22.02.2010

Ing. Ladislav Rudišar

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Ladislav Rudišar
27.11.2009

Mgr. Antonín Svoboda

Mladí lékárníci přicházej...

Mgr. Antonín Svoboda
01.11.2010

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.