Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace na zdravotnické prostředky

Třetí část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Polští lékárníci podpořili e-preskripci, lékaři jsou proti

Vloženo: 04.03.2018, 08:31 | Čteno: 13996×
FOTO: APATYKÁŘ®

Polská lékárnická komora vyjádřila podporu zavedení elektronické preskripce. Podle ní je přínosem především odstranění falešných receptů a pochybností o předepsaných léčivých přípravcích a dávkování. Vítá ale také výrazné zjednodušení fakturace.

Ministerstvo chce e-preskripci o rok dříve

Jak už před několika dny uvedl portál APATYKÁŘ®, polský Sejm aktuálně projednává návrh zákona o elektronické preskripci, jehož cílem je umožnit předpis po vyšetření pacienta prostřednictvím teleinformačních systémů nebo komunikačních systémů.

Návrh také zavádí změnu ve způsobu podepisování elektronických zdravotních záznamů, včetně změn při předepisování, výdeji a kontrole předpisů (včetně vydaných v elektronické podobě) a změnu vykazování receptů lékárnami Národnímu fondu zdraví. Náměstek polského ministra zdravotnictví Janusz Cieszyński uvedl, že ministerstvo hodlá povinnou e-preskripci rozběhnout již o rok dříve, tj. od 1. ledna 2019.

Komora tento návrh podpořila s tím, že lékárny jsou již delší dobu plně připraveny na realizaci e-receptů díky počítačovému vybavení, infrastruktuře a připojení na internet.

Zjednodušení práce i fakturace

Lékárníkům by se díky e-preskripci navíc výrazně zjednodušila práce. Jak uvedla komora ve svém prohlášení, velmi často se totiž setkávají s hůře čitelnými ručně psanými recepty, kdy není možné preskripci ověřit u lékaře (např. je už po pracovní době).

Výhodu by rovněž e-preskripce měla přinést poskytovatelům zdravotní péče i při fakturaci péče. Nyní musejí lékárny podávat fakturaci poskytnuté péče každé dva týdny, v rámci elektronického systému by si Národní zdravotní fond mohl data stahovat automaticky každý den. Automatická fakturace by tak lékárnám mohla výrazně pomoci v cash-flow. Podle informací portálu APATYKÁŘ® o podobném benefitu vyjednává také Slovenská lékárnická komora.

Lékaři proti všemu

Naopak pochybnosti mají, jako ostatně ve všech postkomunistických zemích, pouze lékaři, kteří v elektronizaci nemají důvěru a nevěří, že bude možné plně přepjít z papírové formy pouze na elektronickou.

Podobně jako v ČR argumentují více než čtvrtinou lékařů v důchodovém věku, kteří budou mít s počítači problém a raději ukončí svou praxi. Nicméně tento argument se objevil i v ČR a praxe nic podobného neprokázala.

Ministerstvo si je možných obtíží lékařů při vstupu do digitálního světa vědomo a hodlá pro ně pořádat speciální kurzy ovládání počítačů a práce na internetu.

Čeští pacienti e-recept přivítali

Pravděpodobně může jít o podobnou roadshow, kterou v uplynulých dnech zahájil i český ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch.

Ostatně i přes prezentované „problémy“ se ukazuje, že česká veřejnost přijala e-recept veskrze pozitivně. Dle zkušeností z lékáren přibývá oproti původním předpokladům také pacientů, kteří již přicházejí pouze s identifikátorem ve formě SMS a přivítali by např. QR kód pro rychlé sejmutí v lékárně.

Podle sociologického průzkumu, který si nechalo vypracovat Ministerstvo zdravotnictví slyšelo o v polovině února o eReceptu 94 % lidí, osobní zkušenost s ním mělo zatím jen 39 %. Centrální uložiště elektronických receptů od ledna 2018 přijalo více než 9 mil. předepsaných a 8 mil. vydaných eReceptů. SÚKL vyřídil celkem 43 tis. žádostí lékařů (včetně stomatologů) a eviduje přes 30 tis. aktivně elektronicky předepisujících lékařů (výrazně klesl počet žádostí, které čekají na ověření u České lékařské komory z téměř 3 tis. v lednu na 354).

ČLnK jediná proti

Již dříve portál APATYKÁŘ® uvedl, že kromě ČR byla povinná e-preskripce zavedena také v dalších postkomunistických zemích v Maďarsku a na Slovensku.

Zatímco ve všech třech zemích byla profesními organizacemi e-preskripce od počátku podporována, česká vystupovala dlouhodobě proti ní. Paradoxně tak díky vyjádřením jejích představitelů v médiích získali lékárníci v očích veřejnosti – ačkoli jsou lékárny dlouhodobě velmi dobře vybaveny výpočetní technikou a většina lékárníků ji zdatně ovládá – neprávem nálepku odpůrců technologického pokroku.

Až na přelomu roku, kdy už bylo zcela jasné, že nový ministr od zavedení neustoupí, komora rétoriku úplně obrátila.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ondrej Sukeľ

9. Zemplínské lékárnické ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
03.10.2011

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...
23.11.2012

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
10.09.2009

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti japonské e...

RNDr. Marek Petráš
26.10.2009

PharmDr. Ján Valjan

Rychlokvašené laborantky?...

PharmDr. Ján Valjan
22.09.2009

Jana Vedrová

Spiritus - brněnský stude...

Jana Vedrová
24.06.2009

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

(Proti)krizový balíček do...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
12.01.2010

Ing. Ladislav Rudišar

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Ladislav Rudišar
27.11.2009

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová
03.05.2012

Mgr. Antonín Svoboda

Mladí lékárníci přicházej...

Mgr. Antonín Svoboda
01.11.2010

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.