Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Farmaceutický asistent – diplomovaný specialista nebo bakalář?

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Lidé hledají informace na internetu stále častěji, lékaři jim nevěnují dostatek času

Vloženo: 22.03.2018, 06:12 | Čteno: 20095×
FOTO: APATYKÁŘ®

Dvě třetiny Němců nejsou spokojeny s léčbou, zejména proto, že jim lékař věnuje příliš málo času. Přesto řadí německý systém zdravotní péče mezi 3 nejlepší na světě. Při výběru nemocnice je vedle rady jejich rodinného lékaře důležitá i recenze na internetu. Podporují proto elektronizaci, nicméně o nové elektronické zdravotní kartě jsou Němci špatně informováni. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti PwC.

„Polobozi v bílém“ jsou historií

Pacienti, zejména mladší, jsou dnes ke svému lékaři docela kritičtí. Dvě třetiny Němců nejsou spokojeny s lékařskou péči – ne proto, že by měli pacienti pochybnosti o odbornosti lékařů, ale proto, že je, podle jejich názoru, konzultace s pacientem příliš krátká.

Konkrétně si 48 % stěžuje, že má na ně lékař vyhrazeno trvá příliš málo času. Více si to myslí zákonně pojištění (48 %), zatímco privátně pojištění si to myslí jen ve 26 %.

Další kritiku si lékaři vysloužili za naprosto nevstřícnou ordinační dobu a pocit, že lékaři a jeho zaměstnanci neberou vážně jejich problémy, to si myslí 20 % respondentů.

Jedná se o výsledky „Zdravotního barometru 2018“, což je reprezentativní průzkum, již čtvrtý, provedený auditorskou a poradenskou firmou PwC mezi tisícovkou občanů.

Nicméně i přes jejich skepticismus ohledně zdravotní péče jsou pojištěné osoby spokojeny s celkovou kvalitou německého systému. Pro většinu (59 %) je jedním ze tří nejlepších systémů na světě. Ve srovnání s průzkumem z předchozího roku však tato hodnota výrazně klesla – v roce 2017 bylo 64 %.

Každý druhý Němec se cítí dobře ošetřen v nemocnici

Podle průzkumu hodnotí péče v nemocnici jako „dobrá“ nebo dokonce „velmi dobrá“ 53 % respondentů. Tato hodnota zůstala ve srovnání s předchozím rokem stabilní.

Rozhodujícím faktorem je kvalita kliniky. Při výběru se Němci primárně radí s rodinným lékařem (61 %) nebo požádá o radu přátele (42 %). Stále více občanů však získává informace rovněž online – z webové stránky nemocnice nebo prostřednictvím hodnotících portálů (38 %). Počet takto se informujících lidí se ve srovnání s předchozími lety výrazně zvýšil.

Většina spokojena s plněním zdravotních pojišťoven

Jak občané hodnotí zdravotní péči závisí na volbě zdravotního pojištění. Nabídka služeb poskytovaných zdravotní pojišťovnou je hodnocena o něco hůře zakonně pojištěnými pojištěnci než soukromými pacienty.

Potřebné služby a dobrý standard obdrželo 77 % zákonně pojištěných oproti 85 % soukromě pojištěných. Přes tyto rozdíly jsou pojištěnci v Německu obecně spokojeni se svou zdravotní pojišťovnou, myslí si to 84 % lidí, přičemž bez ohledu na druh pojištění.

Farmaceutické společnosti stále negativní

Kritičtí jsou však Němci k farmaceutickým firmám. Pro 72 % z nich podnikají pouze „za účelem maximalizace zisku, která je na úkor fondů sociálního zabezpečení“. Jen 18 % si myslí, že jsou hybnou silou inovací, které léčí nemoci. Tento obraz se ve srovnání s předchozím rokem zlepšil jen nepatrně.

Ještě důležitější než příznivé ceny prostřednictvím generik je pro Němce naděje na uzdravení – 62 % respondentů chce, aby firmy vyvíjely inovativní léčivé přípravky.

Málo znalostí o nové elektronické zdravotní kartě

Konečně, vysoká očekávání ve zdravotnictví je spojena s elektronickou zdravotní kartou druhé generace, ale její nové funkce z velké části pojištěnci zatím nepocítili. 41 % obyvatel o ní nemá informace, zatímco 40 % bylo informováno prostřednictvím své zdravotní pojišťovny a 19 % respondentů si informace zjistilo samo.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

Česká pseudoefedrinová ka...

PharmDr. Ján Valjan
08.09.2008

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský
21.09.2012

Živá reportáž z akce

Mistrovství v lékárenské ...

Živá reportáž z akce
30.04.2009

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 1....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
09.05.2009

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...
08.12.2015

Živá reportáž z akce

1. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce
01.06.2008

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban
21.03.2012

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž
11.09.2012

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Prof. PharmDr. Alexandr H...
20.02.2012

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 1. – t...

Mgr. Veronika Hrabcová
16.02.2010

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.