Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Průzkum německých e-lékáren ukázal technologickou vyspělost, problémem je obsah

Vloženo: 08.07.2018, 08:41 | Čteno: 11407×
FOTO: APATYKÁŘ®

Německé online lékárny jsou na vzestupu. Podle údajů Spolkového svazu německých zásilkových lékáren (BVDVA) dokázaly roce 2017 zvýšit svůj obrat v Německu o 14 %. Počet návštěvníků webových stránek se dokonce zvýšil o 23 %. Digitální agentura United Digital Group (UDG) zjišťovala, jak využívají SEO potenciál.

Optimalizace základ

Důležitým nástrojem, který na vlastní stránky e-lékáren přivede návštěvníky, je optimalizace pro vyhledávače. V době, kdy mnoho lidí trpí silnou alergií a stále častěji využívá online lékárny, proto UDG zjišťovala, jak dobře využilo 12 obratově nejsilnějších e-lékáren v Německu potenciálu SEO v rámci svého odvětví. Na základě zjištění pak vytvořila SEO Performance Index online lékáren.

Technika dobrá

Vítězem současného průzkumu se stala společnost eurapon s 87 %. Provozovatel e-lékárny Euro-Apotheke v Brémách, která působí v e-commerce už dvanáct let, je nejen v celkovém hodnocení, ale také v obsahu a konverzi podporujících faktorech zcela v čele.

Druhé místo obsadila s 82 % společnost medpex provozovaná Stifts-Apotheke v Ludwigshafenu, která je vynikající v technické oblasti a plně splňuje všechna kritéria.

Společnost SANICARE, provozovaná BS-Apotheke, zaujímá třetí místo se 79 %, následují apo-discounter.de (77 %), medikamente-per-klick.de (74 %) a DocMorris (72 %). Žebříček uzavírá apotal s pouhými 61 %.

Trvale dobré výsledky ve vyhledávači Google ukazují, že online lékárny jako e-commerce hráči berou SEO vážně. Všichni analyzovaní poskytovatelé se s tisícovkami odkazů dostali do top 10 německých výsledků.

Firmy se také dobře umisťují v technickém segmentu, kdy jedenáct z dvanácti využívá více než 80 % svého potenciálu. Technologicky nejvyspělejší je medpex (100 %), nejlepší konverze dosahují eurapon a apo-discounter.de (93 %).

A rovněž nákupní proces má deset z dvanácti firem vytvořen jednoduše – tak jak se sluší na internetový obchod. V uživatelské zkušenosti je však stále co dohánět – polovina webových stránek je vizuálně přeplněná a tím obtížná pro uživatelé z hlediska orientace.

Problémem obsah

Největší potenciál pro optimalizaci však spočívá v oblasti obsahu. Pouze třem z testovaných internetových lékáren se podařilo svým klientům na webu poradit díky dostatečným informacím o produktech a obsahem s přidanou hodnotou, jako je zdravotní poradenství nebo blogy a kompenzovat tímto způsobem fakt, že jejich zaměstnanci nemohou, podobně jako v kamenné lékárně, osobně řešit přímé dotazy.

Živý chat nabízí pouze dva analyzované weby – DocMorris a apo-discounter.de. To ukazuje, že poradenství je oblast, kterou online lékárny přenechávají offline kolegům nebo je řeší pouze telefonicky, místo toho, aby se na ně soustředily přímo na webu.

Nejlepšího výsledku v rámci obsahu dosáhla e-lékáren eurapon (75 %).

O průzkumu

Onpage optimalizace byla analyzována ve třech hlavních kategoriích – technické faktory, obsah a faktory podporující konverzi. V rámci podkategorií se mj. hodnotila kritéria, jako je optimalizace pro mobilní zařízení, doba načítání, šifrování, vstřícné URL, název a popis a dostupnost objednávky.

Offpage faktory nebyly zohledňovány, protože jejich vliv na ranking nelze přesně určit a proto nemohly být porovnány. Hodnocení se uskutečnilo v červnu 2018.

Celkové pořadí dle UDG – eurapon (87 %), medpex (82 %), SANICARE (79 %), apo-discounter.de (77 %), medikamente-per-klick.de (74 %), DocMorris (72 %), Juvalis (71 %), Shop-Apotheke (69 %), myCARE (68 %), Europa Apotheek (66 %), apo-rot (63 %) a apotal (61 %).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Dr. Emil Zörner

Boj proti farmakorupci, g...

Dr. Emil Zörner
29.10.2012

PharmDr. Petr Rejsek

Noc muzeí – tentokrát v č...

PharmDr. Petr Rejsek
25.06.2010

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako ...

PharmDr. Marie Loučková, ...
25.04.2017

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Nepovinné spolky lékárník...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
20.02.2009

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž
14.09.2012

PharmDr. Stanislav Havlíček

Je korupce realitou v čes...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
01.01.1970

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner
08.03.2010

Mgr. Stanislav Havlíček

Kontinuální vzdělávání če...

Mgr. Stanislav Havlíček
22.07.2008

PharmDr. Ondrej Sukeľ

9. Zemplínské lékárnické ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
03.10.2011

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová
03.05.2012

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.