Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky
apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Lékárny sdílejí své informace o skladových zásobách online s pacienty i lékaři

19.01.2021

I přes konkurenci se lékárníci v této zemi dohodli a připravili pro pacienty možnost online nahlédnout do jejich skladu. Taková trochu česká Heuréka. Proč se lékárníci k takovému kroku rozhodli? Vysvětlujeme v článku.

Precedentní bleskové vítězství zásilkové lékárny prolamuje tabu

13.01.2021

Dnešní soudní rozhodnutí přineslo totální šok pro profesní organizaci. Její žalobu proti zásilkové lékárně soud smetl a namísto několikaměsíčního procesu rozhodl již dnes. Žalobu považuje za naprosto neopodstatněnou.

Lékárníci se podíleli na vývoji úspěšné digitální aplikace

09.01.2021

Rádi přinášíme informace o úspěšných iniciativách lékárníků a tato rozhodně stojí za pozornost. Elektronizace již dávno prostoupila do lékárenství a je dobře, že se i lékárníci intenzivně zapojují do vývoje četných mobilních aplikací. Tato je jedna z nich a má poměrně úspěch.

Dobrovolnická donášková služba už nese ovoce, vznikají (zatím) tři návrhy na Rx online

08.01.2021

I přes probíhající pandemii se život nezastavil a vznikají nové legislativní návrhy v řadě oblastí. Mimo jiné i zakotvení zásilkového výdeje receptových léčivých přípravků. Poslanci totiž považují bezpečnost stávajících řešení formou donášky pomocí dobrovolníků, tj. prakticky kýmkoli, za přinejmenším diskutabilní.

Regulátor spustil pomoc lékárnám, toto řešení jim výrazně pomůže při výpadcích léčiv

23.12.2020

Velkým problémem jak pro pacienty, tak pro lékárníky jsou výpadky na trhu. Lékárny často stojí v nepříjemném postavení vůči pacientům v situaci, za niž nemohou. Přesto musejí najít pro pacienty vhodné řešení. Regulátor nyní spustil řešení, které jim výrazně pomůže. Jak funguje se dozvíte v tomto článku.

E-lékárna zuří kvůli nečinnosti v Rx online a přechází do útoku

16.12.2020

V souvislosti s pandemií se stále více prosazují online služby. Nejinak je tomu i v lékárenství. V případě zásilkových lékáren se však vedou spory o možnost rozšíření portfolia jejich služeb a nabídek. Trpělivost provozovatele jedné z nich již přetekla, protože neustálé nejasnosti ohledně zásilkového výdeje receptových léčiv ohrožují jeho byznys. Rozhodl se proti zákonodárcům rázně zakročit.

Průzkum: Vnímání online lékáren a služeb tradičních lékáren v době pandemie

08.12.2020

Tentokrát jsme si pro naše čtenáře připravili výsledky jednoho zajímavého reprezentativního průzkumu o vnímání lékáren ze strany pacientů a zákazníků v době pandemie. Ze země, kde Rx online už nějakou dobu funguje, aniž by to tradiční lékárny zásadně ohrozilo. Proč? I to vyplývá z tohoto průzkumu, který může některé nadšence zásilkového výdeje překvapit.

Digitální dvojčata nemocí – cesta k personalizované léčbě

05.12.2020

Klinický výzkum postupuje stále dále a využívá nových metod. Stále více se uplatňuje digitalizace pro cílenou a personalizovanou léčbu. Nyní vědci přišli s velmi ambiciózním plánem. Pokud se podaří zrealizovat, medicína by se mohla posunout o notný kus dopředu.

Trendy využití online lékáren? Výsledky průzkumu leckoho překvapí

03.12.2020

Tento průzkum ukázal zajímavá data i běžnou rutinu, která ovlivňuje nákupní chování spotřebitelů. Zdaleka nepotvrzuje zaběhnutá klišé často rezonující nejen laickou, ale i odbornou veřejností. Výsledky v oblasti lékáren mj. potvrzují to, co na Apatykáři tvrdíme již delší dobu – důležité je cílení kampaní na podporu služeb v oblasti lékáren dle cílových skupin.

Studie vyhodnotí efektivitu této metody u infikovaných pacientů

29.11.2020

Obzvláště v době pandemie je nutná specifická péče o pacienty. To zajišťuje řada možností a vědci nyní hodlají vyhodnotit efektivitu několika z nich. Jak to funguje, jak se zapojují pacienti, lékaři a proč je dobré je využívat především v době pandemie se dozvíte v tomto článku.

Koronavirová krize posiluje inovace v lékárnách, chtějí ušetřit a zefektivnit činnosti

25.11.2020

Tato inovace se prosazuje stále častěji v zahraničních lékárnách. Dá se očekávat, že může být díky koronavirové krizi nasazena časem i u nás. Je efektivní, šetří významně čas i personální náklady. Proto jsme se na ni na Apatykáři detailně podívali. Zaujala nás a určitě doporučujeme se nad ní zamyslet i českým provozovatelům lékáren.

E-commerce je tahounem, lékárny by ji neměly s ohledem na špatný systém ohodnocení podceňovat

20.11.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Odborník na farmacii a lékárenství PharmDr. Martin Dočkal tentokrát připravil pro čtenáře Apatykáře speciál založený na reálných datech, jak se projevuje nástup e-commerce v lékárenství. Provozovatelé lékáren by její možnosti s ohledem na špatně nastavené ohodnocení jejich péče neměli podceňovat. Ostatně na konkrétním příkladu z lékárenského terénu je vysvětleno, jaký systém ohodnocení služeb namísto regulované marže je vhodný pro české lékárny.

EK: Význam evropského prostoru pro zdravotní data je klíčový

12.11.2020

Evropská komise a německé předsednictví Rady EU oznámily svůj úmysl úzce spolupracovat na bezpečném a na pacienta zaměřeném využívání údajů o zdravotním stavu pro Evropu. Stejně tak oznámily celoevropskou spolupráci v této oblasti prostřednictvím evropského prostoru pro data z oblasti veřejného zdraví v zájmu lepší zdravotní péče, lepšího výzkumu a lepšího vytváření politik v oblasti zdraví.

Používání online srovnávačů cen léků ani distribuce reklamních letáků neovlivní zajištění vyváženého rozložení lékáren

05.10.2020

Sledujeme zajímavé právní rozsudky a tento je poměrně zásadní pro českou praxi. Soud rozhodl, že nelze svévolně zakazovat lékárnám distribuci reklamních letáků s cenami i využití cenového online srovnávače jen s poukazem, že to naruší vyvážené rozložení lékáren v zemi.

Lékárníkovi došla trpělivost kvůli systému směřování e-receptů do jiné lékárny a podal žalobu

15.09.2020

Tento dlouhodobý nešvar není ani v současné době žádnou výjimkou. Jen bývá těžce prokazatelný a jak se říká, kde není žalobce, není ani soudce. Tak v tomto případě se žalobce našel a nevybral si k žalobě žádnou malou rybu, ale etablovaného silného hráče.

apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. Milan Žemlička, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Doc. RNDr. Milan Žemlička...

Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku ...

Johan Wallér

Podcast – speciál

Jaký vývoj očekávají ve f...

Podcast – speciál

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí, Zahradnické a ...

Mgr. Ladislava Valášková,...

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci mají svou Rozár...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Ján Valjan

Nelíbí se vám konkurence?...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Lubomír Chudoba

Reakce na akvizici Lékáre...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Centrální nákupy léčiv, p...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2021, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.