Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

EK vydala pokyny pro zajištění osobních dat v COVID-19 aplikacích

18.04.2020

Evropská komise zveřejnila pokyny k vývoji nových aplikací, které mají pomáhat v boji proti koronaviru. Je důležité zajistit, aby mohli občané EU těmto inovativním digitálním řešením plně důvěřovat a mohli je bez obav přijmout.

PharmDr. Bc. Jan Bureš: Abychom předcházeli různým „kočkopsům“, měli by lékárníci zvážit, zda by neměli distanční služby nabízet sami

14.04.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Podobnou výzvou, jakou je pandemie pro kamenné lékárny, je v současnosti v jiném smyslu výzvou i pro internetové lékárny. Lidé se k online službám obracejí stále častěji, čelí tak velkému nárůstu počtu objednávek. Na otázky portálu odpověděl PharmDr. Bc. Jan Bureš, vedoucí lékárník, odborný zástupce a prokurista zásilkové lékárny Apotek.

Třináctá Pangea zaznamenala nárůst falešných léčivých přípravků souvisejících s COVID-19

20.03.2020 | ZÁTAH PROTI NELEGÁLNÍM E-LÉKÁRNÁM

Padělané obličejové masky, nedostatečné ruční sanitizéry a neschválená antivirotika byly zabaveny v rámci globální operace Pangea XIII. Výsledkem operace bylo 121 zatčení po celém světě a zabavení potenciálně nebezpečných léčiv v hodnotě více než 14 mil. USD.

Generální advokát Soudního dvora EU: Členský stát nemůže svévolně uplatnit omezení reklamy online lékáren z jiného členského státu

28.02.2020 | VÍME PRVNÍ

Generální advokát Soudního dvora EU Henrik Saugmandsgaard ​​Øe vydal své stanovisko k žádosti o rozhodnutí o předběžné otázce podané odvolacím soudem v Paříži ve sporu o propagaci online lékárny zřízené v Nizozemsku nabízející OTC léčivé přípravky francouzským zákazníkům.

Německá pojišťovna: Hrazené aplikace musejí prokázat skutečný přínos pro léčbu a pacienty

24.02.2020

Německá zdravotní pojišťovna AOK mírní nadšení ze zákonné možnosti hradit mobilní zdravotní aplikace. Jak uvedla v nejnovějším prohlášení, aplikace musí prokázat skutečný přínos pro pacienta. Vítá sice inovativní možnosti pro pacienty, varuje však před bezhlavým spoléháním se na zdravotnické mobilní aplikace.

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

Švédské změny – od června lékový záznam, příští rok povinná e-preskripce

17.02.2020

Od 1. června 2020 bude ve Švédsku spuštěn národní seznam léčivých přípravků (lékový záznam). Umožní nemocnicím, lékárnám a pacientům přístup ke stejným informacím o předepsaných a vydaných receptech a přispěje tak k bezpečnějšímu nakládání s léčivy. Od dubna 2021 pak musejí být všechny recepty, až na výjimky, výhradně elektronické.

Prodloužit recept je možné už v téměř dvacítce lékáren po celém Estonsku

13.02.2020

V Estonsku byl úspěšně dokončen pilotní projekt obnovení/prodloužení receptu v lékárně s cílem snížit zátěž lékařů a pohotovostí. V současnosti je tato služba rozšířena do 19 lékáren řetězce Benu po celém Estonsku. Pro pacienty znamená možnost získat léčivé přípravky mimo běžnou pracovní dobu jejich ošetřujícího lékaře i během státních svátků.

První výrobce softwaru pro elektronické zdravotní záznamy zaplatí za nelegální úpravy 145 mil. USD

07.02.2020

Practice Fusion, společnost pro vývoj zdravotnických informačních technologií, zaplatí 145 mil. USD za urovnání vyšetřování týkajícího se jejího softwaru pro elektronické zdravotní záznamy. Firma za úplatu implementovala do programu falešné klinické výstrahy, které motivovaly lékaře k preskripci konkrétních léčivých přípravků.

Litva chce zavést telemedicínské služby, pilotně zkouší pohotovosti

20.01.2020

Za účelem zlepšení kvality a dostupnosti pohotovostních lékařských služeb pro obyvatele venkovských regionů připravuje Litva zavedení telemedicínských služeb, v rámci nichž lékaři z různých zdravotnických zařízení mohou navzájem konzultovat na dálku prostřednictvím moderních technologií. Spustí pilotní projekt telemedicínských center.

Evropské sítě lékáren nepodporují Rx online, chtějí nejprve důkladnou diskuzi

11.01.2020

Evropská federace lékárenských sítí (EFPC), sdružující čtyři asociace lékáren v Česku, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku, vydala prohlášení k provozování online lékáren. Tuto službu aktivně nepodporuje. Pokud však bude veřejný zájem, měla by být velmi pečlivě připravena. Navrhuje proto dvě fáze – systém rezervací a až poté zásilkový výdej.

Rakouští lékárníci podpořili digitalizaci a sázejí na lékový záznam

14.12.2019

Rakouský elektronický projekt e-Medikation je plnohodnotně rozšířen v celé zemi. Od počátku jej podpořili lékárníci, slibují si od něj vyšší lékovou bezpečnost. A to zejména proto, že kromě receptových léčiv systém zaznamenává i ta volně prodejná. Profesní komora aktuálně vyvíjí SW modul pro kontrolu interakcí.

Od ledna v Maďarsku povinný elektronický záznam o výdeji

11.12.2019

Od 1. ledna 2020 nabude v Maďarsku účinnost zákonné ustanovení, které stanovuje výhradně elektronický výdej receptů. Tj. každý výdej musí být v centrálním systému zdigitalizován. Maďarská asociace řetězcových lékáren proto navrhuje, aby bylo současně zrušeno vedení a archivace papírových receptů.

CURE ID – aplikace pro sdílení informací o novém použití stávajících léčiv u obtížně léčitelných infekčních nemocí

07.12.2019

Americká FDA oznámila spuštění internetového úložiště CURE ID, které umožní lékařské veřejnosti nahlásit své zkušenosti s léčbou obtížně léčitelných infekčních nemocí s novým použitím stávajících léčiv schválených FDA, a to prostřednictvím webové stránky, smartphone nebo jiného mobilního zařízení.

Švýcarské pojišťovny hradí plně telemedicínské služby

04.12.2019

Švýcarští pacienti mohou bez omezení využívat telemedicínské služby. Společnost Medgate se dohodla s pojišťovnami a služby budou dostupné pro všechny pojištěnce ve Švýcarsku. Prostřednictvím mobilní aplikace si mohou nepřetržitě rezervovat telekonzultaci s lékaři 365 dní v roce. Služba je hrazena v rámci běžného lékařského tarifu.

Litva spustí Rx online a státní „heuréku“ od poloviny roku 2020

13.11.2019 | VÍME PRVNÍ

Litevské Ministerstvo zdravotnictví umožní pacientům nakupovat také léčivé přípravky na předpis online. Pacienti rovněž budou moci online vidět nabídky všech lékáren, porovnat ceny a získat rady od svého lékárníka.

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Je korupce realitou v čes...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Povinné organizace lékárn...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Stanislav Havlíček

ÚOOÚ - SÚKL koná v rozpor...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Centrální nákupy léčiv, p...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Reexporty léčiv po novele...

PharmDr. Zuzana Baťová, P...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Elektronická preskripce, ...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 2....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

PharmDr. Stanislav Havlíček

Volby – čas na změny v lé...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.