Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Generální advokát Soudního dvora EU: Facebook musí protiprávní urážlivé komentáře vyhledat a odstranit

04.06.2019

Generální advokát Soudního dvora EU vydal stanovisko, podle něhož lze společnosti Facebook uložit povinnost vyhledat, identifikovat a odstranit všechny komentáře, které jsou totožné s urážlivým komentářem, jehož protiprávnost byla určena.

Nositelný náramek umožňuje spolehlivě detekovat epileptické záchvaty

24.05.2019

Nizozemští vědci vyvinuli speciální high-tech náramek na paži NightWatch, který spolehlivě upozorňuje ošetřovatele na závažné noční epileptické záchvaty. Minimalizuje tak riziko neočekávané smrti a významně uvolní i zátěž příbuzným a ošetřujícím.

Britský Co-op se vrací do lékárenství a spouští službu klikni a vyzvedni pro opakovací recepty

22.05.2019

Britský supermarketový řetězec Co-operative Group se vrací do lékárenského segmentu, tentokrát digitálně, a spouští mobilní aplikaci pro opakovanou preskripci. Současně spouští i pilotní projekt služby klikni a vyzvedni pro recepty ve Spojeném království.

Přes 80 % Rusů je připraveno konzultovat s lékařem na dálku

21.05.2019

Podle studie o vývoji telemedicíny v Rusku si ruská lékařská veřejnost uvědomuje nutnost rozšířeného zavádění integrovaných digitálních technologií. V současnosti využívá 56 % zdravotníků tyto technologie pro diagnostiku, 46 % pro volbu strategie léčby.

OZP kontroluje svým pojištěncům roboticky interakce léčiv, notifikace je upozorní na problém

17.05.2019

Zdravotní pojišťovna OZP začala jako první využívat robotické vyhodnocování lékových interakcí, včetně interakcí s doplňky stravy a volně prodejnými léčivy. Systém umí pojištěnce rovněž automaticky upozornit na možný problém.

Finské online lékárny sázejí na rychlou lokální distribuci

15.05.2019

Finská lékárnická komora rozšiřuje spolupráci v oblasti online výdeje receptových léčiv s přepravní službou Eezery Enterprise, která se specializuje na dodávky na krátké vzdálenosti. Ta chce své služby rozšířit dále do Evropy.

Americká porota obvinila Číňany z hackerského útoku a krádeže dat 78 mil. lidí zdravotní pojišťovny Anthem

12.05.2019

Federální velká porota státu Indiana obvinila čínské státní příslušníky z účasti na sofistikované hackerské skupině působící v Číně a zaměřené na velké americké podniky, včetně vniknutí do počítačů a násilného prolomení dat zdravotní pojišťovny Anthem.

FTC obvinila Surescripts z nelegální monopolizace e-preskripce

30.04.2019

Americká Federální obchodní komise podala žalobu na zdravotnickou informační společnost Surescripts, že použila nezákonná omezení, aby si udržela svou monopolní pozici v oblasti elektronické preskripce. To vedlo k vyšším cenám a omezenému výběru.

Ukrajinská vláda chce zásilkový výdej léčiv, komora placenou návštěvní službu

03.04.2019 | EXKLUZIVNĚ

Ukrajinská vláda přišla s návrhem uzákonit zásilkový výdej receptově vázaných léčiv. Proti návrhu vystoupila ukrajinská profesní organizace, která prosazuje model tzv. návštěvní služby lékárníka. Aby se lékárnám služba vyplatila chce, aby ji platil stát.

Národní rada osob se zdravotním postižením požaduje zásilkový výdej receptových léčiv

13.03.2019 | AKTUALIZOVÁNO 15.03.2019

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR připravila ve spolupráci s dalšími partnery pozměňovací návrh k zákonu o léčivech, který by podle jejího názoru měl zlepšit dostupnost léčivých přípravků předepisovaných na předpis.

Rakousko zavede e-recept do roku 2022

14.02.2019

Také Rakousko se konečně po letech pilotních projektů a jejich opětovném ukončení definitivně rozhodlo pro zavedení elektronických receptů. Digitalizace v oblasti sociálního zabezpečení stále vzrůstá, proto budou v zemi povinné od června 2022.

Rodiče ve Švédsku nebudou smět vyzvednout e-recepty svých dětí, kvůli ochraně dat

08.02.2019 | EXKLUZIVNĚ

Ve Švédsku by napříště neměli rodiče vidět elektronicky předepsané léčivé přípravky svých dětí, a to z důvodu důvěrnosti. Podle Švédské asociace lékáren však existuje riziko, že lékárníci v lékárnách nebudou vědět, jaké informace mohou poskytnout.

EK chce lidem zajistit bezpečný přístup k jejich zdravotnické dokumentaci ze zahraničí

07.02.2019

Evropská komise předložila soubor doporučení pro vytvoření bezpečného systému, který umožní občanům přeshraniční přístup k jejich elektronickým zdravotním záznamům ve všech členských státech.

Bělorusko chce spustit povinnou e-preskripci příští rok

31.01.2019 | EXKLUZIVNĚ

Podobně jako řada evropských zemí, včetně České republiky, zavádějí postupně elektronické recepty i Ukrajina nebo Bělorusko. Ve druhé zemi se plánuje zavedení povinné elektronické preskripce do konce roku 2020.

Němečtí lékaři a lékárníci spustili pilotní projekt pro lepší online spolupráci při pohotovostech

23.01.2019

Němečtí lékárníci a lékaři startují v regionech Bochum a Detmold modelový projekt, který má dále vylepšit komunikaci mezi lékaři, lékárníky a pacienty v noci a při pohotovostních službách. Digitální projekt bude testován po dobu tří měsíců.

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Filip Vrubel

Legislativní změny v obla...

Mgr. Filip Vrubel

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

Mgr. Irena Storová, MHA

SÚKL a Brexit, inspekční ...

Mgr. Irena Storová, MHA

Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají š...

Mgr. Dagmar Hegerová, Ph....

Prof. PharmDr. Ing. Milan Lázníček, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. PharmDr. Ing. Milan...

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž

PharmDr. Ján Valjan

Lékárnický dům, Krizový s...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Lubomír Chudoba

Bonusy za receptová léčiv...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

PharmDr. Ján Valjan

Euro ve slovenských lékár...

PharmDr. Ján ValjanISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.