Elektronický recept, internetové lékárny, elektronické lékárenství all-in-one – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky
apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Digitální dvojčata nemocí – cesta k personalizované léčbě

05.12.2020

Klinický výzkum postupuje stále dále a využívá nových metod. Stále více se uplatňuje digitalizace pro cílenou a personalizovanou léčbu. Nyní vědci přišli s velmi ambiciózním plánem. Pokud se podaří zrealizovat, medicína by se mohla posunout o notný kus dopředu.

Trendy využití online lékáren? Výsledky průzkumu leckoho překvapí

03.12.2020

Tento průzkum ukázal zajímavá data i běžnou rutinu, která ovlivňuje nákupní chování spotřebitelů. Zdaleka nepotvrzuje zaběhnutá klišé často rezonující nejen laickou, ale i odbornou veřejností. Výsledky v oblasti lékáren mj. potvrzují to, co na Apatykáři tvrdíme již delší dobu – důležité je cílení kampaní na podporu služeb v oblasti lékáren dle cílových skupin.

Studie vyhodnotí efektivitu této metody u infikovaných pacientů

29.11.2020

Obzvláště v době pandemie je nutná specifická péče o pacienty. To zajišťuje řada možností a vědci nyní hodlají vyhodnotit efektivitu několika z nich. Jak to funguje, jak se zapojují pacienti, lékaři a proč je dobré je využívat především v době pandemie se dozvíte v tomto článku.

Koronavirová krize posiluje inovace v lékárnách, chtějí ušetřit a zefektivnit činnosti

25.11.2020

Tato inovace se prosazuje stále častěji v zahraničních lékárnách. Dá se očekávat, že může být díky koronavirové krizi nasazena časem i u nás. Je efektivní, šetří významně čas i personální náklady. Proto jsme se na ni na Apatykáři detailně podívali. Zaujala nás a určitě doporučujeme se nad ní zamyslet i českým provozovatelům lékáren.

E-commerce je tahounem, lékárny by ji neměly s ohledem na špatný systém ohodnocení podceňovat

20.11.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Odborník na farmacii a lékárenství PharmDr. Martin Dočkal tentokrát připravil pro čtenáře Apatykáře speciál založený na reálných datech, jak se projevuje nástup e-commerce v lékárenství. Provozovatelé lékáren by její možnosti s ohledem na špatně nastavené ohodnocení jejich péče neměli podceňovat. Ostatně na konkrétním příkladu z lékárenského terénu je vysvětleno, jaký systém ohodnocení služeb namísto regulované marže je vhodný pro české lékárny.

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

EK: Význam evropského prostoru pro zdravotní data je klíčový

12.11.2020

Evropská komise a německé předsednictví Rady EU oznámily svůj úmysl úzce spolupracovat na bezpečném a na pacienta zaměřeném využívání údajů o zdravotním stavu pro Evropu. Stejně tak oznámily celoevropskou spolupráci v této oblasti prostřednictvím evropského prostoru pro data z oblasti veřejného zdraví v zájmu lepší zdravotní péče, lepšího výzkumu a lepšího vytváření politik v oblasti zdraví.

Používání online srovnávačů cen léků ani distribuce reklamních letáků neovlivní zajištění vyváženého rozložení lékáren

05.10.2020

Sledujeme zajímavé právní rozsudky a tento je poměrně zásadní pro českou praxi. Soud rozhodl, že nelze svévolně zakazovat lékárnám distribuci reklamních letáků s cenami i využití cenového online srovnávače jen s poukazem, že to naruší vyvážené rozložení lékáren v zemi.

Lékárníkovi došla trpělivost kvůli systému směřování e-receptů do jiné lékárny a podal žalobu

15.09.2020

Tento dlouhodobý nešvar není ani v současné době žádnou výjimkou. Jen bývá těžce prokazatelný a jak se říká, kde není žalobce, není ani soudce. Tak v tomto případě se žalobce našel a nevybral si k žalobě žádnou malou rybu, ale etablovaného silného hráče.

Elektronický recept – zkušenosti ze země, kde je eHealth realitou

02.09.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Je vždy poučné podívat se, jaké možnosti v dané oblasti existují a kde se můžeme poučit a přiučit. V této zemi je elektronický recept plně zaběhnutý a nabízí i řadu funkcionalit, které práci s ním jak pacientům, tak lékárníkům výrazně usnadňují. A řada z nich by se dala uplatnit i v ČR. Vítejte u dalšího speciálu portálu APATYKÁŘ®.

Aplikace na recept, aneb jak to funguje, aby to platila pojišťovna

01.09.2020

Zdravotní péče postupuje kupředu a nezřídka se při ní už běžně využívají i mobilní aplikace. Řada z nich je poměrně sofistikovaných a tak je v některých zemích možné je předepsat „na recept“. Jak to funguje, co je k tomu potřeba a kdy je hradí pojišťovny. Tady je přehled pro čtenáře Apatykáře.

Nedávno vstoupil do online, teď chce silný hráč rozšířit online lékárenství i o Rx přípravky

19.08.2020

Internetový výdej receptových léčiv je stále blíže. Klíčový hráč na tomto trhu dal jasně najevo, že spuštění služby je dalším krokem a chce ho. Už dříve jsme psali, že ambice má opravdu velké a k tomuto kroku se chystá. Nyní jej oficiálně oznámil. Podrobnosti v tomto článku.

Průzkum: Pacienti preferují lékaře, kteří nabízejí telemedicínu, nejvíce při předepsání receptu

08.08.2020

Telemedicína zažívá boom především v souvislosti s probíhající pandemií COVID-19, Nicméně řada pacientů služby lékařů, kteří ji poskytují, využívala již předtím a věří, že její rozvoj dále poroste. Očekávají především vzdálenou preskripci receptů na chronicky užívané léčivé přípravky či konzultace k diagnostikovaným onemocněním.

Průzkum mezi studenty – dokáže online vzdělávání nahradit klasickou výuku?

05.08.2020

Pandemie COVID-19 přinutila společnost používat nová řešení a přístupy. Především digitalizovat se. Velmi se dotkla výuky, která byla v podstatě ze dne na den digitalizována a poskytována online. Vyhovuje uživatelům tento přístup? Jak se tato forma edukace zamlouvá těm, kteří mají největší online zkušenosti?

Německo v telemedicíně postoupilo, v Evropě však stále zaostává

28.07.2020

Německo v posledních letech výrazně postoupilo v digitalizaci zdravotnictví. Definice telemedicíny a její úhrady v zákoně byla zjevně důsledkem působení řady online lékařských subjektů ze zahraničí, o jejichž legitimitě panovaly spory. Nyní se situace vyjasnila a rozvoj může začít. A týká se to i využití umělé inteligence ve zdravotnictví.

Digitalizace v lékárenství postupuje, přicházejí veterinární elektronické recepty

20.07.2020

V řadě zemí jdou s elektronizací dále než u nás a kromě standardních elektronických receptů na humánní léčivé přípravky se používají také elektronické recepty na návykové látky, elektronické poukazy na zdravotnické pomůcky či elektronické veterinární recepty. Jak budou fungovat v praxi? A jak bude řešena sledovatelnost, aby se s recepty a především veterinárními přípravky „nekšeftovalo“? Konkrétní realizace v tomto článku.

apaPODCAST

Podcastový tip

Ing. Miroslav Michálek

Nevidomý není mentálně po...

Ing. Miroslav Michálek

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci poprvé v histor...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Jana Doleželová

Lékárenství a modeling v ...

PharmDr. Jana Doleželová...

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

Anna Janurová

Student Exchange Programm...

Anna Janurová

Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regula...

Karolina Korodi

PharmDr. Lenka Doležalová

Příprava chemoterapie pro...

PharmDr. Lenka Doležalová...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti pneumokoko...

RNDr. Marek Petráš

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2021, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.