Klinický výzkum postupuje stále dále a využívá nových metod. Stále více se uplatňuje digitalizace pro cílenou a personalizovanou léčbu. Nyní vědci přišli s velmi ambiciózním plánem. Pokud se podaří zrealizovat, medicína by se mohla posunout o notný kus dopředu.
Tento průzkum ukázal zajímavá data i běžnou rutinu, která ovlivňuje nákupní chování spotřebitelů. Zdaleka nepotvrzuje zaběhnutá klišé často rezonující nejen laickou, ale i odbornou veřejností. Výsledky v oblasti lékáren mj. potvrzují to, co na Apatykáři tvrdíme již delší dobu – důležité je cílení kampaní na podporu služeb v oblasti lékáren dle cílových skupin.
Obzvláště v době pandemie je nutná specifická péče o pacienty. To zajišťuje řada možností a vědci nyní hodlají vyhodnotit efektivitu několika z nich. Jak to funguje, jak se zapojují pacienti, lékaři a proč je dobré je využívat především v době pandemie se dozvíte v tomto článku.
Tato inovace se prosazuje stále častěji v zahraničních lékárnách. Dá se očekávat, že může být díky koronavirové krizi nasazena časem i u nás. Je efektivní, šetří významně čas i personální náklady. Proto jsme se na ni na Apatykáři detailně podívali. Zaujala nás a určitě doporučujeme se nad ní zamyslet i českým provozovatelům lékáren.
Odborník na farmacii a lékárenství PharmDr. Martin Dočkal tentokrát připravil pro čtenáře Apatykáře speciál založený na reálných datech, jak se projevuje nástup e-commerce v lékárenství. Provozovatelé lékáren by její možnosti s ohledem na špatně nastavené ohodnocení jejich péče neměli podceňovat. Ostatně na konkrétním příkladu z lékárenského terénu je vysvětleno, jaký systém ohodnocení služeb namísto regulované marže je vhodný pro české lékárny.
Evropská komise a německé předsednictví Rady EU oznámily svůj úmysl úzce spolupracovat na bezpečném a na pacienta zaměřeném využívání údajů o zdravotním stavu pro Evropu. Stejně tak oznámily celoevropskou spolupráci v této oblasti prostřednictvím evropského prostoru pro data z oblasti veřejného zdraví v zájmu lepší zdravotní péče, lepšího výzkumu a lepšího vytváření politik v oblasti zdraví.
Sledujeme zajímavé právní rozsudky a tento je poměrně zásadní pro českou praxi. Soud rozhodl, že nelze svévolně zakazovat lékárnám distribuci reklamních letáků s cenami i využití cenového online srovnávače jen s poukazem, že to naruší vyvážené rozložení lékáren v zemi.
Tento dlouhodobý nešvar není ani v současné době žádnou výjimkou. Jen bývá těžce prokazatelný a jak se říká, kde není žalobce, není ani soudce. Tak v tomto případě se žalobce našel a nevybral si k žalobě žádnou malou rybu, ale etablovaného silného hráče.
Je vždy poučné podívat se, jaké možnosti v dané oblasti existují a kde se můžeme poučit a přiučit. V této zemi je elektronický recept plně zaběhnutý a nabízí i řadu funkcionalit, které práci s ním jak pacientům, tak lékárníkům výrazně usnadňují. A řada z nich by se dala uplatnit i v ČR. Vítejte u dalšího speciálu portálu APATYKÁŘ®.
Zdravotní péče postupuje kupředu a nezřídka se při ní už běžně využívají i mobilní aplikace. Řada z nich je poměrně sofistikovaných a tak je v některých zemích možné je předepsat „na recept“. Jak to funguje, co je k tomu potřeba a kdy je hradí pojišťovny. Tady je přehled pro čtenáře Apatykáře.
Internetový výdej receptových léčiv je stále blíže. Klíčový hráč na tomto trhu dal jasně najevo, že spuštění služby je dalším krokem a chce ho. Už dříve jsme psali, že ambice má opravdu velké a k tomuto kroku se chystá. Nyní jej oficiálně oznámil. Podrobnosti v tomto článku.
Telemedicína zažívá boom především v souvislosti s probíhající pandemií COVID-19, Nicméně řada pacientů služby lékařů, kteří ji poskytují, využívala již předtím a věří, že její rozvoj dále poroste. Očekávají především vzdálenou preskripci receptů na chronicky užívané léčivé přípravky či konzultace k diagnostikovaným onemocněním.
Pandemie COVID-19 přinutila společnost používat nová řešení a přístupy. Především digitalizovat se. Velmi se dotkla výuky, která byla v podstatě ze dne na den digitalizována a poskytována online. Vyhovuje uživatelům tento přístup? Jak se tato forma edukace zamlouvá těm, kteří mají největší online zkušenosti?
Německo v posledních letech výrazně postoupilo v digitalizaci zdravotnictví. Definice telemedicíny a její úhrady v zákoně byla zjevně důsledkem působení řady online lékařských subjektů ze zahraničí, o jejichž legitimitě panovaly spory. Nyní se situace vyjasnila a rozvoj může začít. A týká se to i využití umělé inteligence ve zdravotnictví.
V řadě zemí jdou s elektronizací dále než u nás a kromě standardních elektronických receptů na humánní léčivé přípravky se používají také elektronické recepty na návykové látky, elektronické poukazy na zdravotnické pomůcky či elektronické veterinární recepty. Jak budou fungovat v praxi? A jak bude řešena sledovatelnost, aby se s recepty a především veterinárními přípravky „nekšeftovalo“? Konkrétní realizace v tomto článku.
Ing. Miroslav Michálek
PharmDr. Stanislav Havlíč...
PharmDr. Stanislav Havlíč...
PharmDr. Jana Doleželová...
Mgr. Jakub Dvořáček
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...
Anna Janurová
Karolina Korodi
PharmDr. Lenka Doležalová...
RNDr. Marek Petráš
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2021, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.