Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Finské online lékárny sázejí na rychlou lokální distribuci

15.05.2019

Finská lékárnická komora rozšiřuje spolupráci v oblasti online výdeje receptových léčiv s přepravní službou Eezery Enterprise, která se specializuje na dodávky na krátké vzdálenosti. Ta chce své služby rozšířit dále do Evropy.

Americká porota obvinila Číňany z hackerského útoku a krádeže dat 78 mil. lidí zdravotní pojišťovny Anthem

12.05.2019

Federální velká porota státu Indiana obvinila čínské státní příslušníky z účasti na sofistikované hackerské skupině působící v Číně a zaměřené na velké americké podniky, včetně vniknutí do počítačů a násilného prolomení dat zdravotní pojišťovny Anthem.

FTC obvinila Surescripts z nelegální monopolizace e-preskripce

30.04.2019

Americká Federální obchodní komise podala žalobu na zdravotnickou informační společnost Surescripts, že použila nezákonná omezení, aby si udržela svou monopolní pozici v oblasti elektronické preskripce. To vedlo k vyšším cenám a omezenému výběru.

Ukrajinská vláda chce zásilkový výdej léčiv, komora placenou návštěvní službu

03.04.2019 | EXKLUZIVNĚ

Ukrajinská vláda přišla s návrhem uzákonit zásilkový výdej receptově vázaných léčiv. Proti návrhu vystoupila ukrajinská profesní organizace, která prosazuje model tzv. návštěvní služby lékárníka. Aby se lékárnám služba vyplatila chce, aby ji platil stát.

Národní rada osob se zdravotním postižením požaduje zásilkový výdej receptových léčiv

13.03.2019 | AKTUALIZOVÁNO 15.03.2019

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR připravila ve spolupráci s dalšími partnery pozměňovací návrh k zákonu o léčivech, který by podle jejího názoru měl zlepšit dostupnost léčivých přípravků předepisovaných na předpis.

Rakousko zavede e-recept do roku 2022

14.02.2019

Také Rakousko se konečně po letech pilotních projektů a jejich opětovném ukončení definitivně rozhodlo pro zavedení elektronických receptů. Digitalizace v oblasti sociálního zabezpečení stále vzrůstá, proto budou v zemi povinné od června 2022.

Rodiče ve Švédsku nebudou smět vyzvednout e-recepty svých dětí, kvůli ochraně dat

08.02.2019 | EXKLUZIVNĚ

Ve Švédsku by napříště neměli rodiče vidět elektronicky předepsané léčivé přípravky svých dětí, a to z důvodu důvěrnosti. Podle Švédské asociace lékáren však existuje riziko, že lékárníci v lékárnách nebudou vědět, jaké informace mohou poskytnout.

EK chce lidem zajistit bezpečný přístup k jejich zdravotnické dokumentaci ze zahraničí

07.02.2019

Evropská komise předložila soubor doporučení pro vytvoření bezpečného systému, který umožní občanům přeshraniční přístup k jejich elektronickým zdravotním záznamům ve všech členských státech.

Bělorusko chce spustit povinnou e-preskripci příští rok

31.01.2019 | EXKLUZIVNĚ

Podobně jako řada evropských zemí, včetně České republiky, zavádějí postupně elektronické recepty i Ukrajina nebo Bělorusko. Ve druhé zemi se plánuje zavedení povinné elektronické preskripce do konce roku 2020.

Němečtí lékaři a lékárníci spustili pilotní projekt pro lepší online spolupráci při pohotovostech

23.01.2019

Němečtí lékárníci a lékaři startují v regionech Bochum a Detmold modelový projekt, který má dále vylepšit komunikaci mezi lékaři, lékárníky a pacienty v noci a při pohotovostních službách. Digitální projekt bude testován po dobu tří měsíců.

Finští pacienti si jako první mohou vyzvednout e-recepty v estonských lékárnách

22.01.2019

Finští pacienti si mohou jako první v EU vyzvednout e-recepty v estonské lékárně a získat léčivé přípravky předepsané elektronicky jejich rodinným lékařem ve Finsku. Výměna e-receptů a údajů o pacientech mezi státy EU se očekává do konce roku 2021.

Lékárník se žalobou na kolegu neuspěl, lékárna může nabízet léčivé přípravky přes Amazon

19.01.2019

Německý Zemský soud rozhodl, že prodej volně prodejných léčivých přípravků povinně prodávaných pouze v lékárnách přes obchodní platformu „Amazon“ není nekalou obchodní praktikou ve smyslu německého zákona proti nekalé soutěži.

E-preskripce v Norsku se zjednoduší, lékaři mohou do lékového záznamu i bez souhlasu pacienta

17.01.2019 | VÍME PRVNÍ

Norsko od ledna zjednodušilo správu elektronických receptů a zrušilo požadavek, aby lékaři získali souhlas pacienta s nahlédnutím do lékového záznamu. Mohou tak sami pacientovi opravovat či odstraňovat již neplatné e-recepty.

Estonský soud: V lékárně musí být přítomen lékárník, aby poskytl lékárenskou péči

14.01.2019 | EXKLUZIVNĚ

Soud v estonském Tartu rozhodl ve sporu o poskytování digitálních lékárenských služeb, že v lékárně musí mít být přítomen lékárník. Současně má Státní léková agentura právo zavázat společnost provozující lékárnu, aby jej zajistila.

Němci mají obavy ze zabezpečení dat, ochota sdílet je na e-kartě je však vysoká

10.01.2019

Tři z deseti Němců se bojí selhání počítačových systémů v nemocnici. Každý druhý si myslí, že kybernetická ochrana v malých nemocnicích je slabá. Polovina by však chtěla mít všechna svá data na elektronické zdravotní kartě.

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Peter Stanko

Možnosti alternativního z...

PharmDr. Peter Stanko

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Elektronická preskripce, ...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

PharmDr. Ján Valjan

Konec bonusů za recepty n...

PharmDr. Ján Valjan

Hana Pavlasová

Kompletní průvodce regist...

Hana Pavlasová

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Živá reportáž z akce

Mistrovství v lékárenské ...

Živá reportáž z akce

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.