Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Rakouští lékárníci připraveni na e-medikaci, soukromí pacientů však musí být zachováno

Vloženo: 12.03.2010, 06:06 | Čteno: 8529×

Také v Rakousku se řeší elektronická databáze léčiv, nicméně odlišně od ČR. Cílem nemá být získání všech dat o všech pacientech. Na osobní data je zde kladen větší důraz.

Přístup přes E-Card

Lékový bezpečnostní pás, který je součástí plánované e-medikace v Rakousku a zároveň mezníkem v moderním používání léčiv, byl vyvinut lékárníky a už odzkoušen v rámci pilotního projektu. Jedná se o elektronickou databázi, která byla iniciována, vyvinuta, financována a testována v rámci pilotního projektu rakouskými lékárníky a připravena pro uvedení na trh.

Tato databáze, jejímž klíčem je rakouská E-Card (rakouská elektronická karta sloužící pro sociální pojištění), elektronicky kontroluje, zda jsou dané léčivé přípravky vhodné ke společnému užívání. Funguje jednoduše, bezpečně a ekonomicky. „Jsme už rok připraveni a podporujeme nyní rychlé zavedení a dodržování časového harmonogramu tří pilotních projektů, které jsou naplánovány na podzim,“ říká Mgr. Leopold Schmudermaier, vicepresident Rakouské lékárnické komory.

Lékař vidí všechny interakce

Letos na podzim mají lékárny, ordinace lékařů a nemocnice ve třech pilotních regionech v Rakousku získat připojení k nové e-medikaci. Při ní budou v lékárně evidována, na základě dobrovolnosti, všechna receptová i nereceptová léčiva daného pacienta. Pokud se objeví interakce, zjistí ošetřující lékař nebo nemocnice na první pohled, o který léčivý přípravek se jedná. Pokud se nevyskytnou žádné interakce, neobjeví se ani žádný příznak v databázi. Lékař tak vidí vše, co je nezbytné pro léčbu pacienta.

Lékárníci nechtějí lustrování pacientů

Úplný seznam všech léčiv, které pacient užívá, tj. i těch bez interakcí, lékárnická komora striktně odmítla z důvodů ochrany soukromí, protože se jedná o velmi citlivá data. To bude volbou na straně pacienta: „Nechceme připustit, aby se pacient stal průhledným. Pokud si někdo koupí vitamínový preparát, který nebude mít žádnou interakci, mělo by toto zůstat svobodnou volbu pacienta,“ objasňuje Schmudermaier.

Lékaři projekt stále blokují

Rakouská lékárnická komora vyzvala lékaře už několikrát během pilotního projektu lékového bezpečnostního pásu v Salcburku v roce 2007 k účasti. Tato výzva byla však pokaždé zamítnuta. Lékárníci tedy teď doufají, že lékařská obec konečně přestane blokovat projekt e-medikace tím, že neustále uvádí nové podmínky, a se bude moci konečně začít realizovat.

Zdroje informací:
ÖAK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

PharmDr. Jana Doleželová

Nadační fond Modrá kotva...

PharmDr. Jana Doleželová...

PharmDr. Ján Valjan

Rozhodnutí Evropského sou...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

PharmDr. Ján Valjan

Řízená péče a postavení z...

PharmDr. Ján Valjan

Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. MUDr. Jaroslav Drša...

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Nový přírůstek v expozici...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Veronika Sochová

Aktivity českých studentů...

Veronika Sochová

Mgr. Lucie Pagáčová

Student Exchange Programm...

Mgr. Lucie PagáčováISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.