Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Spor mezi farmafirmami o elektronickou preskripci generik v USA

Vloženo: 14.02.2011, 17:13 | Čteno: 8858×

Se stále tvrdší situací na farmaceutickém trhu se také přiostřuje boj mezi farmafirmami v oblasti e-preskripce. Návrhy legislativy představené ve 12 amerických státech vyvolaly nesouhlas u Pharmacy benefit managers (PBM) a zástupců generického farmaprůmyslu. Obávají se, že by mohly vést k omezení schopnosti lékařů předepisovat generická léčiva elektronicky.

Cílem je zakázat „nevhodné“ interference

Nové zákony se očekávají ve státech Indiana, Kansas, Mississippi, Missouri, Nebraska, New Mexico, New Jersey, North Dakota, Oklahoma, Pennsylvania a South Dakota.

Asociace zastupující PBMs – Pharmaceutical Care Management Association (PCMA) – uvedla, že návrhy by zakázaly lékařům vidět levnější léčivý přípravek, včetně generik a preferovaných značek. Software pro e-preskripci by zabránil zobrazení informací o bezpečnosti a vyloučil by možnost levnější varianty.

Navrhovaná legislativa by zakazovala „interference nebo omezení“, které údajně mohou nastat při zadávání přípravku do programu e-preskripce a jeho přenosu. Ty mj. mohou zahrnovat zobrazení dalších zpráv a reklamy nebo zpráv, které nabízejí podporu, schválení nebo pobídky k využití „konkrétní lékárny nebo předpisu určitého léčivého přípravku nebo zdravotnického prostředku při realizaci péče.“

V zájmu právních změn vehementně agitoval největší světový farmavýrobce

„Legislativa ohledně e-preskripce, která se zvažuje v několika státech, by reálně zvýšila schopnost lékařů vybrat správnou léčbu pro pacienta, ať je to originální nebo generický přípravek. Silně podporujeme e-preskripční strategie, které zachovávají autonomii nemocného, snižují náklady na zdravotní péči a zajišťují kvalitní péči o pacienty,“ uvádí se v prohlášení společnosti Pfizer.

Kdo nechce být transparentní, chrání jen svůj podíl na trhu

Ale Generic Pharmaceutical Association, zastupující generický farmaprůmysl, to takto nevnímá. Podporuje sice e-preskripci, ale stejně jako PCMA vyjádřila nad novou legislativou znepokojení.

„Spotřebitel nemá vědět, zda je k dispozici generický ekvivalent. Proč by však výrobce chtěl být méně transparentní pro pacienty a lékaře? Snad jedině v případě, že se snaží chránit svůj podíl na trhu,“ uvádí se v prohlášení GPhA.

Zdroje informací:
PCMA
GPhA
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Lubomír Chudoba

Bonusy za receptová léčiv...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Mgr. Irena Storová, MHA

Elektronický recept – nov...

Mgr. Irena Storová, MHA

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...

PharmDr. Ján Valjan

Česká pseudoefedrinová ka...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová

Mgr. Stanislav Havlíček

Generická substituce z po...

Mgr. Stanislav Havlíček

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina DittrichováISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.