Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Spor mezi farmafirmami o elektronickou preskripci generik v USA

Vloženo: 14.02.2011, 17:13 | Čteno: 8831×

Se stále tvrdší situací na farmaceutickém trhu se také přiostřuje boj mezi farmafirmami v oblasti e-preskripce. Návrhy legislativy představené ve 12 amerických státech vyvolaly nesouhlas u Pharmacy benefit managers (PBM) a zástupců generického farmaprůmyslu. Obávají se, že by mohly vést k omezení schopnosti lékařů předepisovat generická léčiva elektronicky.

Cílem je zakázat „nevhodné“ interference

Nové zákony se očekávají ve státech Indiana, Kansas, Mississippi, Missouri, Nebraska, New Mexico, New Jersey, North Dakota, Oklahoma, Pennsylvania a South Dakota.

Asociace zastupující PBMs – Pharmaceutical Care Management Association (PCMA) – uvedla, že návrhy by zakázaly lékařům vidět levnější léčivý přípravek, včetně generik a preferovaných značek. Software pro e-preskripci by zabránil zobrazení informací o bezpečnosti a vyloučil by možnost levnější varianty.

Navrhovaná legislativa by zakazovala „interference nebo omezení“, které údajně mohou nastat při zadávání přípravku do programu e-preskripce a jeho přenosu. Ty mj. mohou zahrnovat zobrazení dalších zpráv a reklamy nebo zpráv, které nabízejí podporu, schválení nebo pobídky k využití „konkrétní lékárny nebo předpisu určitého léčivého přípravku nebo zdravotnického prostředku při realizaci péče.“

V zájmu právních změn vehementně agitoval největší světový farmavýrobce

„Legislativa ohledně e-preskripce, která se zvažuje v několika státech, by reálně zvýšila schopnost lékařů vybrat správnou léčbu pro pacienta, ať je to originální nebo generický přípravek. Silně podporujeme e-preskripční strategie, které zachovávají autonomii nemocného, snižují náklady na zdravotní péči a zajišťují kvalitní péči o pacienty,“ uvádí se v prohlášení společnosti Pfizer.

Kdo nechce být transparentní, chrání jen svůj podíl na trhu

Ale Generic Pharmaceutical Association, zastupující generický farmaprůmysl, to takto nevnímá. Podporuje sice e-preskripci, ale stejně jako PCMA vyjádřila nad novou legislativou znepokojení.

„Spotřebitel nemá vědět, zda je k dispozici generický ekvivalent. Proč by však výrobce chtěl být méně transparentní pro pacienty a lékaře? Snad jedině v případě, že se snaží chránit svůj podíl na trhu,“ uvádí se v prohlášení GPhA.

Zdroje informací:
PCMA
GPhA
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic

PharmDr. Daniela Seberová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Seberová...

Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík

Reakce právního zástupce ...

Mgr. MUDr. Jaroslav Marší...

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner

PharmDr. Ján Valjan

I na Slovensku máme řadu ...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba

PharmDr. Ján Valjan

Euro ve slovenských lékár...

PharmDr. Ján Valjan

Doc. RNDr. Lubomír Opletal, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Lubomír Opleta...

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal HojnýISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.