Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Rakouští lékárníci spouští pilotní projekty e-medikace

Vloženo: 28.02.2011, 16:16 | Čteno: 11392×

Několik let probíhající diskuze o rakouském projektu e-medikace snad končí. Na konferenci v Saalfeldenu oznámil president Rakouské lékárnické komory Mag. pharm. Heinrich Burggasser, že 1. dubna budou spuštěny pilotní projekty e-medikace ve Vídni, Horním Rakousku a Tyrolsku. Budou testovat celkovou připravenost a případné nedostatky.

Testů se účastní lékárny a lékaři v různých částech Rakouska

Celý systém měl být původně zahájen už v prosinci 2010. Nicméně pro dlouhotrvající diskuze – zejména mezi profesními organizacemi lékařů a farmaceutů – byl neustále odkládán. Dříve byl systém vyvíjen lékárníky pod názvem „Arzneimittel-Sicherheitsgurt“.

Projekty mají probíhat po dobu devíti měsíců ve vídeňských okrscích Donaustadt a Floridsdorf, v Horním Rakousku odstartují v okresech Wels, Wels-Land, Eferding a Grieskirchen a v Tyrolsku v okresech Bezirke Reutte, Imst a Landeck.

Celkově se jich zúčastní 55 lékáren (20 v Horním Rakousku, 17 ve Vídni a 18 v Tyrolsku), 109 lékařů (31 ve Vídni, 44 v Tyrolsku a 34 v Horním Rakousku). V každém regionu se zapojí do projektu rovněž dvě nemocnice. V nadcházejících týdnech budou realizovány v účastnících se lékárnách a ordinacích technické požadavky na provedení – instalace patřičného SW v ordinacích a čteček e-karet v lékárnách.

Jak to funguje

Cílem je otestovat počítačový systém z hlediska zvýšení bezpečnosti při předepisování a výdeji léčiv pro pacienty, kteří se projektů dobrovolně zúčastní. K tomu budou lékaři, lékárníci a nemocnice vybaveni odpovídajícím SW, aby si zúčastnění partneři mohli v případě potřeby vyvolat informaci, které léčivo bylo pacientovi předepsáno a eventuálně které si dodatečně bez receptu koupil v lékárně. Zaznamená se také, které léčivo každý pacient v lékárně skutečně dostal.

Pacient, který se chce projektu zúčastnit, podepíše u lékaře nebo v lékárně písemný souhlas. Následkem toho souhlasí při každém použitím systému ústně nebo znovu vložením E-Card.

Může také omezit svou účast (např. bez sledování psychiatrických nebo jiných specifických léčiv). Zúčastnění lékaři budou všechny předepsané léčivé přípravky uchovávat v systému. Současně bude probíhat kontrola na možné interakce s jinými léčivy. Pokud lékař tento test na interakce neprovede, udělá jej lékárna.

Kontrola interakcí i mezi OTC léčivy

Kromě toho lékárníci uloží informace o všech léčivých přípravcích, které pacient koupí bez receptu – také v tomto případě zde existuje možnost prověřit možné interakce. Zatímco lékaři a lékárníci mohou data jak uložit, tak i vidět, zúčastněné nemocnice se podílejí pouze se statutem „číst“. V tomto případě jde především o to, aby v naléhavých případech zjistily, jaké přípravky pacient užívá.

V případě nereceptových léčiv se strany dohodly na testu interakcí pro 80 účinných látek, které jsou obsaženy v 336 volně prodejných rakouských OTC léčivech.

Systém bude bezpečnější, ale ne 100% záruka

„Přidaná hodnota pro pacienta bude skvělá, ale stoprocentní bezpečnost systém nedává. Lékaři a lékárníci budou i nadále k dispozici poradit v případě pochybností,“ řekl Mag. pharm. Burggasser, jehož lékárna je rovněž do projektu zapojena.

Zdroje informací:
ÖAK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

I na Slovensku máme řadu ...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Danka Vystrčilová

Slovenka roku 2009

Mgr. Danka Vystrčilová

Doc. RNDr. Jiří Klimeš, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Jiří Klimeš, C...

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek

PharmDr. Martin Beneš

Reakce ředitele SÚKL na i...

PharmDr. Martin Beneš

Mgr. Filip Vrubel

Dohodovací řízení k úhrad...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Povinná elektronická pres...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Lubomír Chudoba

Bonusy za receptová léčiv...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

Živá reportáž z akce

4. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.