Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Rakouští lékárníci spouští pilotní projekty e-medikace

Vloženo: 28.02.2011, 16:16 | Čteno: 11250×

Několik let probíhající diskuze o rakouském projektu e-medikace snad končí. Na konferenci v Saalfeldenu oznámil president Rakouské lékárnické komory Mag. pharm. Heinrich Burggasser, že 1. dubna budou spuštěny pilotní projekty e-medikace ve Vídni, Horním Rakousku a Tyrolsku. Budou testovat celkovou připravenost a případné nedostatky.

Testů se účastní lékárny a lékaři v různých částech Rakouska

Celý systém měl být původně zahájen už v prosinci 2010. Nicméně pro dlouhotrvající diskuze – zejména mezi profesními organizacemi lékařů a farmaceutů – byl neustále odkládán. Dříve byl systém vyvíjen lékárníky pod názvem „Arzneimittel-Sicherheitsgurt“.

Projekty mají probíhat po dobu devíti měsíců ve vídeňských okrscích Donaustadt a Floridsdorf, v Horním Rakousku odstartují v okresech Wels, Wels-Land, Eferding a Grieskirchen a v Tyrolsku v okresech Bezirke Reutte, Imst a Landeck.

Celkově se jich zúčastní 55 lékáren (20 v Horním Rakousku, 17 ve Vídni a 18 v Tyrolsku), 109 lékařů (31 ve Vídni, 44 v Tyrolsku a 34 v Horním Rakousku). V každém regionu se zapojí do projektu rovněž dvě nemocnice. V nadcházejících týdnech budou realizovány v účastnících se lékárnách a ordinacích technické požadavky na provedení – instalace patřičného SW v ordinacích a čteček e-karet v lékárnách.

Jak to funguje

Cílem je otestovat počítačový systém z hlediska zvýšení bezpečnosti při předepisování a výdeji léčiv pro pacienty, kteří se projektů dobrovolně zúčastní. K tomu budou lékaři, lékárníci a nemocnice vybaveni odpovídajícím SW, aby si zúčastnění partneři mohli v případě potřeby vyvolat informaci, které léčivo bylo pacientovi předepsáno a eventuálně které si dodatečně bez receptu koupil v lékárně. Zaznamená se také, které léčivo každý pacient v lékárně skutečně dostal.

Pacient, který se chce projektu zúčastnit, podepíše u lékaře nebo v lékárně písemný souhlas. Následkem toho souhlasí při každém použitím systému ústně nebo znovu vložením E-Card.

Může také omezit svou účast (např. bez sledování psychiatrických nebo jiných specifických léčiv). Zúčastnění lékaři budou všechny předepsané léčivé přípravky uchovávat v systému. Současně bude probíhat kontrola na možné interakce s jinými léčivy. Pokud lékař tento test na interakce neprovede, udělá jej lékárna.

Kontrola interakcí i mezi OTC léčivy

Kromě toho lékárníci uloží informace o všech léčivých přípravcích, které pacient koupí bez receptu – také v tomto případě zde existuje možnost prověřit možné interakce. Zatímco lékaři a lékárníci mohou data jak uložit, tak i vidět, zúčastněné nemocnice se podílejí pouze se statutem „číst“. V tomto případě jde především o to, aby v naléhavých případech zjistily, jaké přípravky pacient užívá.

V případě nereceptových léčiv se strany dohodly na testu interakcí pro 80 účinných látek, které jsou obsaženy v 336 volně prodejných rakouských OTC léčivech.

Systém bude bezpečnější, ale ne 100% záruka

„Přidaná hodnota pro pacienta bude skvělá, ale stoprocentní bezpečnost systém nedává. Lékaři a lékárníci budou i nadále k dispozici poradit v případě pochybností,“ řekl Mag. pharm. Burggasser, jehož lékárna je rovněž do projektu zapojena.

Zdroje informací:
ÖAK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Centrální nákupy léčiv, p...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

Helena Vanžurová

Studenti se představují.....

Helena Vanžurová

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

(Proti)krizový balíček do...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

Ing. Jiří Pirner

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jiří Pirner

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Úspory generované zkrácen...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Doc. RNDr. Miroslav Polášek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Miroslav Poláš...

Živý záznam akce

2. Tématický den - Týden ...

Živý záznam akce

PharmDr. Stanislav Havlíček

Je korupce realitou v čes...

PharmDr. Stanislav Havlíč...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.