Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Američané a Kanaďané získají při online vyhledávání různé informace o léčivech

Vloženo: 13.03.2011, 10:10 | Čteno: 9716×

Výzkumný tým vědců z University of British Columbia (UBC) zveřejnil zajímavou studii, podle které obyvatelé USA a Kanady získávají stále značně rozdílné výsledky v případě, že hledají informace o receptových léčivých přípravcích on-line.

Validita informací problematická

Obyvatelé USA jsou při vyhledávání informací ať už o originálních nebo generických léčivech na vyhledávači Google přesměrováni k vládou provozované National Library of Medicine (NLM). Nicméně obyvatelé Kanady hledající totéž se dostanou v případě generických léčiv na Wikipedii a u originálních léčiv na stránky farmaceutických společností. Uvádí to studie vědců z UCB zveřejněná v Annals of Pharmacotherapy.

„Studie také odhalila, že nejvíce zobrazované stránky jsou o těch léčivech, která mají potenciál závislosti (opiáty, silná léčiva na bolest) či antidepresiva,“ říká Michael Law, vedoucí autor studie a odborný asistent v Centre for Health Services and Policy Research na UBC.

Problematická Wikipedia

Předchozí výzkum zjistil značné problémy jak s informacemi na Wikipedii, tak i u lékových informací distribuovaných farmaceutickými společnostmi. To, podle vědců, nejsou nejspolehlivější a nestranné zdroje. Proto by si pacienti měli zajistit ověření informací, které naleznou on-line ještě předtím, než učiní rozhodnutí o léčbě.

Google bere důvěryhodnost vážně

Jedním z důvodů pro tento rozpor ve výsledcích vyhledávání je v roce 2010 uzavřené partnerství mezi Google a National Institutes of Health (NIH). Díky němu vrací vyhledávač odkazy na stránky NIH s informacemi o léčivech znatelně častěji pro vyhledávající z USA.

Studie ukazuje, že američtí pacienti používající Google.com nejčastěji dostali jako nejlepší výsledek NIH podporované stránky o léčivech hostované NLM.

Naproti tomu Američané používající pro vyhledávání Bing a Yahoo nebo Kanaďané používající Google.ca byli nejčasteji zavedeni na stránky Wikipedia nebo stránky sponzorované farmaprůmyslem.

Podle vědců je tedy nutné dávat pozor na kvalitu online informace a na to, odkud pochází, zejména v případě určitých typů léčiv, která lidé hledají.

Online Divoký Západ

„Bez ohledu na kabelový přístup k americkým televizním kanálům, které umožňují reklamu na léčiva, Kanaďané jsou alespoň částečně chráněni před americkou farmaceutickou reklamou v televizi a v časopisech. Online prostředí je však nicméně poněkud více ‚Divokým západem‘, pokud jde o to, co Kanaďané najdou. Vnitrostátní pravidla a hranice neznamenají tolik, když si můžete prohlížet stránky z celého světa,“ uzavírá Law.

Zdroje informací:
UCB
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovensko regulovat vlast...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Živá reportáž z akce

Zavírání Českého farmaceu...

Živá reportáž z akce

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

O lékárenských stojatkách...

Mgr. Ladislava Valášková,...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Živý záznam akce

5. Tématický den – Den lé...

Živý záznam akce

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

Dr. Emil Zörner

Boj proti farmakorupci, g...

Dr. Emil Zörner

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia ChrapkováISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.