Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Američané a Kanaďané získají při online vyhledávání různé informace o léčivech

Vloženo: 13.03.2011, 10:10 | Čteno: 9974×

Výzkumný tým vědců z University of British Columbia (UBC) zveřejnil zajímavou studii, podle které obyvatelé USA a Kanady získávají stále značně rozdílné výsledky v případě, že hledají informace o receptových léčivých přípravcích on-line.

Validita informací problematická

Obyvatelé USA jsou při vyhledávání informací ať už o originálních nebo generických léčivech na vyhledávači Google přesměrováni k vládou provozované National Library of Medicine (NLM). Nicméně obyvatelé Kanady hledající totéž se dostanou v případě generických léčiv na Wikipedii a u originálních léčiv na stránky farmaceutických společností. Uvádí to studie vědců z UCB zveřejněná v Annals of Pharmacotherapy.

„Studie také odhalila, že nejvíce zobrazované stránky jsou o těch léčivech, která mají potenciál závislosti (opiáty, silná léčiva na bolest) či antidepresiva,“ říká Michael Law, vedoucí autor studie a odborný asistent v Centre for Health Services and Policy Research na UBC.

Problematická Wikipedia

Předchozí výzkum zjistil značné problémy jak s informacemi na Wikipedii, tak i u lékových informací distribuovaných farmaceutickými společnostmi. To, podle vědců, nejsou nejspolehlivější a nestranné zdroje. Proto by si pacienti měli zajistit ověření informací, které naleznou on-line ještě předtím, než učiní rozhodnutí o léčbě.

Google bere důvěryhodnost vážně

Jedním z důvodů pro tento rozpor ve výsledcích vyhledávání je v roce 2010 uzavřené partnerství mezi Google a National Institutes of Health (NIH). Díky němu vrací vyhledávač odkazy na stránky NIH s informacemi o léčivech znatelně častěji pro vyhledávající z USA.

Studie ukazuje, že američtí pacienti používající Google.com nejčastěji dostali jako nejlepší výsledek NIH podporované stránky o léčivech hostované NLM.

Naproti tomu Američané používající pro vyhledávání Bing a Yahoo nebo Kanaďané používající Google.ca byli nejčasteji zavedeni na stránky Wikipedia nebo stránky sponzorované farmaprůmyslem.

Podle vědců je tedy nutné dávat pozor na kvalitu online informace a na to, odkud pochází, zejména v případě určitých typů léčiv, která lidé hledají.

Online Divoký Západ

„Bez ohledu na kabelový přístup k americkým televizním kanálům, které umožňují reklamu na léčiva, Kanaďané jsou alespoň částečně chráněni před americkou farmaceutickou reklamou v televizi a v časopisech. Online prostředí je však nicméně poněkud více ‚Divokým západem‘, pokud jde o to, co Kanaďané najdou. Vnitrostátní pravidla a hranice neznamenají tolik, když si můžete prohlížet stránky z celého světa,“ uzavírá Law.

Zdroje informací:
UCB
apaPODCAST

Podcastový tip

MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud...

MUDr. Václav Jirků

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti klíšťové e...

RNDr. Marek Petráš

prof. RNDr. Viliam Foltán, CSc.

Excelentní lékárna – výuk...

prof. RNDr. Viliam Foltán...

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková

PharmDr. Ján Valjan

Česká pseudoefedrinová ka...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD...

PharmDr. Ondrej Sukeľ a M...

Jan Röder

Spolek českých studentů f...

Jan Röder

Mgr. Lucie Pagáčová

Student Exchange Programm...

Mgr. Lucie Pagáčová

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.