Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Američané a Kanaďané získají při online vyhledávání různé informace o léčivech

Vloženo: 13.03.2011, 10:10 | Čteno: 9692×

Výzkumný tým vědců z University of British Columbia (UBC) zveřejnil zajímavou studii, podle které obyvatelé USA a Kanady získávají stále značně rozdílné výsledky v případě, že hledají informace o receptových léčivých přípravcích on-line.

Validita informací problematická

Obyvatelé USA jsou při vyhledávání informací ať už o originálních nebo generických léčivech na vyhledávači Google přesměrováni k vládou provozované National Library of Medicine (NLM). Nicméně obyvatelé Kanady hledající totéž se dostanou v případě generických léčiv na Wikipedii a u originálních léčiv na stránky farmaceutických společností. Uvádí to studie vědců z UCB zveřejněná v Annals of Pharmacotherapy.

„Studie také odhalila, že nejvíce zobrazované stránky jsou o těch léčivech, která mají potenciál závislosti (opiáty, silná léčiva na bolest) či antidepresiva,“ říká Michael Law, vedoucí autor studie a odborný asistent v Centre for Health Services and Policy Research na UBC.

Problematická Wikipedia

Předchozí výzkum zjistil značné problémy jak s informacemi na Wikipedii, tak i u lékových informací distribuovaných farmaceutickými společnostmi. To, podle vědců, nejsou nejspolehlivější a nestranné zdroje. Proto by si pacienti měli zajistit ověření informací, které naleznou on-line ještě předtím, než učiní rozhodnutí o léčbě.

Google bere důvěryhodnost vážně

Jedním z důvodů pro tento rozpor ve výsledcích vyhledávání je v roce 2010 uzavřené partnerství mezi Google a National Institutes of Health (NIH). Díky němu vrací vyhledávač odkazy na stránky NIH s informacemi o léčivech znatelně častěji pro vyhledávající z USA.

Studie ukazuje, že američtí pacienti používající Google.com nejčastěji dostali jako nejlepší výsledek NIH podporované stránky o léčivech hostované NLM.

Naproti tomu Američané používající pro vyhledávání Bing a Yahoo nebo Kanaďané používající Google.ca byli nejčasteji zavedeni na stránky Wikipedia nebo stránky sponzorované farmaprůmyslem.

Podle vědců je tedy nutné dávat pozor na kvalitu online informace a na to, odkud pochází, zejména v případě určitých typů léčiv, která lidé hledají.

Online Divoký Západ

„Bez ohledu na kabelový přístup k americkým televizním kanálům, které umožňují reklamu na léčiva, Kanaďané jsou alespoň částečně chráněni před americkou farmaceutickou reklamou v televizi a v časopisech. Online prostředí je však nicméně poněkud více ‚Divokým západem‘, pokud jde o to, co Kanaďané najdou. Vnitrostátní pravidla a hranice neznamenají tolik, když si můžete prohlížet stránky z celého světa,“ uzavírá Law.

Zdroje informací:
UCB
apaPODCAST

Podcastový tip

Liz Hoctor

Current situation on the ...

Liz Hoctor

Karolína Veselá

Student Exchange Programm...

Karolína Veselá

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková

PharmDr. Ondrej Sukeľ

E-zdravotnictví, benchmar...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Úspory generované zkrácen...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Živý záznam akce

2. Tématický den - Týden ...

Živý záznam akce

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie ChrapkováISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.