Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Spor o evropské logo e-lékáren – PGEU nechce lékárenský kříž pro online prodejce léčiv

Vloženo: 21.01.2013, 06:03 | Čteno: 11895×
FOTO: European Commission

Koncem loňského roku představila k veřejné diskuzi Evropská komise (EK) koncept použití společného evropského loga pro online prodejce léčiv. Dokument nerozlišuje mezi běžným maloobchodem a lékárnou, přičemž využívá obecně známý lékárenský zelený kříž. A právě to se nelíbí Svazu lékárníků Evropské unie (PGEU).

Hrozí boom padělků

V rámci konzultací, které byly ukončeny 17. ledna, PGEU uvedlo, že považuje použití obecného loga jako identifikátoru schválených prodejců léčiv za potenciálně kontraproduktivní. A to hned z několika důvodů.

Nebude totiž např. žádná záruka, že jak logo, tak seznam legálně fungujících lékáren i jiných prodejců vyloučí riziko padělků. Koncepční dokument EK sice navrhuje rozsáhlou informační kampaň, ve skutečnosti však tak může být podkopána důvěra o užitečnosti loga.

Stejně tak ani link pro ověření pravosti e-lékárny nezajistí, že na něj uživatelé opravdu kliknou a prodejce ověří. PGEU poukazuje na snadnou zneužitelnost a umístění loga na stránkách nelegálních prodejců (viz. zneužití loga PGEU před třemi lety).

Nepřehled v prodejcích

Zásadní však je, že současná podoba loga, podle PGEU, vytváří zmatky. Jen malý počet evropských zemí totiž povoluje prodej Rx léčiv přes internet, většina nositelů obecného loga tak budou prodejci OTC léčiv.

Současně je ve 14 zemích EU povolen prodej OTC léčiv nejen lékárnami, ale obecně maloobchodníky. Protože směrnice nerozlišuje mezi lékárnami a prodejci, tak i tito, pokud se rozhodnou prodávat online, budou toto logo používat.

Spor o zelený kříž

Za nešťastné pak PGEU považuje využití zeleného kříže v logu, který je ve většině zemí EU používán jako lékárenský znak a medicínský symbol. Lidé instinktivně očekávají kvalitní lékárenské služby.

Navíc je v případě návrhu nového loga diskutabilní otázka autorských práv, protože v řadě zemí jsou jeho alternativy registrovány jako ochranné známky právě pro služby související s lékárenstvím.

V Itálii se vyhrazuje použití zeleného kříže výslovně pro lékárny, aby byla lidem usnadněna identifikace v rámci národního systému zdravotní péče.

Stejně tak v Portugalsku je zelený kříž vyhrazen pouze pro lékárny, v Irsku je dokonce jiné a zavádějící použití zeleného kříže trestným činem.

Místo kříže tableta

Podle PGEU tak jednoznačně návrhem současného loga a jeho použitím dojde k matení nakupujících. Nezpochybňuje právo běžných maloobchodů prodávat OTC léčiva na základě národní legislativy, nicméně v souvislosti s medicínských charakterem zeleného kříže považuje jeho použití za nevhodné.

Navrhuje proto, aby se předešlo nejasnostem, právním sporům a zmatkům, použít místo kříže obrázek tablety, popř. kapsle.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Dr. Emil Zörner

Omezení návštěv farmarepr...

Dr. Emil Zörner

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Specializace studia farma...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...

Živá reportáž z akce

2. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

(Proti)krizový balíček do...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farma...

PharmDr. Marie Loučková, ...

PharmDr. Alena Linhartová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Alena Linhartová...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Uvolnění výdeje pohotovos...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Mgr. Stanislav Havlíček

Vybírání-nevybírání regul...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 2. – distri...

PharmDr. Martin Beneš

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.