E-recept ve všech lékárnách v Norsku – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNÍ NORSKÝ SPECIÁL

E-recept ve všech lékárnách v Norsku

Vloženo: 07.02.2013, 06:18 | Čteno: 8389×
FOTO: Apotekforeningen

Od 5. února 2013 je elektronický recept (e-recept) zaveden v celém Norsku. Do systému byly připojeny poslední tři kraje Sogn a Fjordane, Oppland a Hedmark a všech 737 norských lékáren je tak připraveno přijímat e-recepty.

Důkladná komunikace

Celý systém byl do praxe zaváděn velmi obezřetně tak, aby byl pozitivně přijat všemi hráči. Po dvouletém vývoji, následném odzkoušení a prověření kompatibility a plné funkčnosti s lékárenským SW byl v roce 2010 nasazen do zkušebního projektu. V rámci něj se vyzkoušela funkcionalita a dolaďovaly detaily.

Na rozdíl od jiných zemí, kde je systém e-preskripce zaváděn překotně a bez odborné diskuze, se norské úřady hned od počátku snažily systém intenzivně komunikovat se všemi subjekty, čímž zajistily jeho většinovou podporu mezi zdravotníky i pacienty.

Společné řešení

Systém e-receptu je od roku 2011 nedílnou součástí lékárenského SW FarmaPro, který používají všechny norské lékárny. Ten je vyvíjen společností Espira, která je ve vlastnictví majitelů lékáren a Nadace na podporu norské farmacie.

Lékárníci si toto uspořádání chválí, protože je jednotné pro všechny a odpadají tak problémy s kompatibilitou. Systém vyžaduje úzkou integraci s úložištěm e-receptů státní Norské agentury zdravotnické ekonomiky (HELFO, instituce podřízená Norskému zdravotnímu ředitelství). Oba systémy proto velmi dobře spolupracují.

„Je důležité, že je e-preskripce používána v celé zemi. Pomáhá snížit riziko chyb při medikaci a procento falešných receptů. Lékárnická asociace prostřednictvím vlastněné dceřiné společnosti vyvinula novou verzi lékárenského SW FarmaPro, takže všechny lékárny v zemi mohou používat e-recept,“ říká Terje Wistner, ředitel technologií a e-health Norské asociace lékáren.

Zvýšená bezpečnost

Norská vláda zavedla systém e-preskripce z důvodu bezpečnějšího užívání léčiv.

Recepty jsou vydávány efektivněji, protože lékař, lékárna a prodejny zdravotnických potřeb mohou snadno z Norské agentury pro léčivé přípravky zjistit, co pacient užívá, co mu bylo předepsáno a co si reálně vyzvedl. Samozřejmý je souhlas pacienta i lékaře.

Systém rovněž přispívá ke snížení počtu chybně předepsaných či falešných receptů.

Norští lékárníci si systém pochvalují, zpětná vazba od veřejnosti je prý dobrá.

Můj recept

Pacient může získat přehled o receptech ať již vyzvednutých či vystavených prostřednictvím služby Mine Resepter (Můj recept). Lékárna může také zajistit vytištění platného receptu z úložiště.

Od lékaře získá pacient přehled o léčivech a zdravotnických prostředcích, které používá v případě, že získal informaci o receptech předepsaných jinými lékaři.

Vysoké zabezpečení

Norsko velmi dbá na bezpečnost celého systému, která je pro něj hlavní prioritou. E-recept je tedy k dispozici pouze osobě, které se týká.

Všechny e-recepty procházejí přes centrální úložiště a systém zaznamená, kdo recept vyhledal, co s ním prováděl a co se s ním aktuálně děje.

Příslušné úřady se snažily zavádění systému nijak nepodcenit, proto zajistily rozsáhlá proškolení, aby byl zajištěn bezpečný a bezproblémový přechod od papírové k elektronické preskripci.

Pro vyzvednutí e-receptu v lékárně zanedlouho bude stačit zadat pouze jméno a číslo sociálního zabezpečení (popř. datum narození).

Také nemocnice

Protože nyní používají e-recepty pouze ordinace praktických lékařů, popř. menší privátní kliniky, následovat bude další fáze rozšiřování využití e-receptů. Regionální zdravotní ředitelství prosazují, aby také nemocniční lékaři měli možnost je používat.

V současné době proto probíhá pilotní projekt ve Fakultní nemocnici Haukland a Regionální zdravotnický úřad Helse Vest rozhodl, že bude využívat e-recepty v celém regionu.

Regionální zdravotnický úřad Helse Nord pak plánuje pilotní projekt a zavedení e-preskripce v roce 2014.

Fakta o e-receptu (leden 2013)

E-recept je nyní funkční ve všech 19 regionech, téměř 360 obcích a městech, 737 lékárnách, 57 prodejnách zdravotnických potřeb a 1326 ordinacích.

Ke konci ledna bylo celkem odesláno více než 7,6 mil. e-receptů.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner
08.03.2010

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí, Zahradnické a ...

Mgr. Ladislava Valášková,...
05.06.2017

Doc. RNDr. Miroslav Polášek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Miroslav Poláš...
25.11.2009

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková
09.09.2010

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
07.03.2011

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel
30.08.2011

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci mají svou Rozár...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
01.01.1970

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenské opatření proti ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
29.06.2015

27. Lékárnické dny v Plzni

27. Lékárnické dny v Plzn...

27. Lékárnické dny v Plzn...
16.10.2011

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen
08.01.2010

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.