Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNÍ NORSKÝ SPECIÁL

E-recept ve všech lékárnách v Norsku

Vloženo: 07.02.2013, 06:18 | Čteno: 8990×
FOTO: Apotekforeningen

Od 5. února 2013 je elektronický recept (e-recept) zaveden v celém Norsku. Do systému byly připojeny poslední tři kraje Sogn a Fjordane, Oppland a Hedmark a všech 737 norských lékáren je tak připraveno přijímat e-recepty.

Důkladná komunikace

Celý systém byl do praxe zaváděn velmi obezřetně tak, aby byl pozitivně přijat všemi hráči. Po dvouletém vývoji, následném odzkoušení a prověření kompatibility a plné funkčnosti s lékárenským SW byl v roce 2010 nasazen do zkušebního projektu. V rámci něj se vyzkoušela funkcionalita a dolaďovaly detaily.

Na rozdíl od jiných zemí, kde je systém e-preskripce zaváděn překotně a bez odborné diskuze, se norské úřady hned od počátku snažily systém intenzivně komunikovat se všemi subjekty, čímž zajistily jeho většinovou podporu mezi zdravotníky i pacienty.

Společné řešení

Systém e-receptu je od roku 2011 nedílnou součástí lékárenského SW FarmaPro, který používají všechny norské lékárny. Ten je vyvíjen společností Espira, která je ve vlastnictví majitelů lékáren a Nadace na podporu norské farmacie.

Lékárníci si toto uspořádání chválí, protože je jednotné pro všechny a odpadají tak problémy s kompatibilitou. Systém vyžaduje úzkou integraci s úložištěm e-receptů státní Norské agentury zdravotnické ekonomiky (HELFO, instituce podřízená Norskému zdravotnímu ředitelství). Oba systémy proto velmi dobře spolupracují.

„Je důležité, že je e-preskripce používána v celé zemi. Pomáhá snížit riziko chyb při medikaci a procento falešných receptů. Lékárnická asociace prostřednictvím vlastněné dceřiné společnosti vyvinula novou verzi lékárenského SW FarmaPro, takže všechny lékárny v zemi mohou používat e-recept,“ říká Terje Wistner, ředitel technologií a e-health Norské asociace lékáren.

Zvýšená bezpečnost

Norská vláda zavedla systém e-preskripce z důvodu bezpečnějšího užívání léčiv.

Recepty jsou vydávány efektivněji, protože lékař, lékárna a prodejny zdravotnických potřeb mohou snadno z Norské agentury pro léčivé přípravky zjistit, co pacient užívá, co mu bylo předepsáno a co si reálně vyzvedl. Samozřejmý je souhlas pacienta i lékaře.

Systém rovněž přispívá ke snížení počtu chybně předepsaných či falešných receptů.

Norští lékárníci si systém pochvalují, zpětná vazba od veřejnosti je prý dobrá.

Můj recept

Pacient může získat přehled o receptech ať již vyzvednutých či vystavených prostřednictvím služby Mine Resepter (Můj recept). Lékárna může také zajistit vytištění platného receptu z úložiště.

Od lékaře získá pacient přehled o léčivech a zdravotnických prostředcích, které používá v případě, že získal informaci o receptech předepsaných jinými lékaři.

Vysoké zabezpečení

Norsko velmi dbá na bezpečnost celého systému, která je pro něj hlavní prioritou. E-recept je tedy k dispozici pouze osobě, které se týká.

Všechny e-recepty procházejí přes centrální úložiště a systém zaznamená, kdo recept vyhledal, co s ním prováděl a co se s ním aktuálně děje.

Příslušné úřady se snažily zavádění systému nijak nepodcenit, proto zajistily rozsáhlá proškolení, aby byl zajištěn bezpečný a bezproblémový přechod od papírové k elektronické preskripci.

Pro vyzvednutí e-receptu v lékárně zanedlouho bude stačit zadat pouze jméno a číslo sociálního zabezpečení (popř. datum narození).

Také nemocnice

Protože nyní používají e-recepty pouze ordinace praktických lékařů, popř. menší privátní kliniky, následovat bude další fáze rozšiřování využití e-receptů. Regionální zdravotní ředitelství prosazují, aby také nemocniční lékaři měli možnost je používat.

V současné době proto probíhá pilotní projekt ve Fakultní nemocnici Haukland a Regionální zdravotnický úřad Helse Vest rozhodl, že bude využívat e-recepty v celém regionu.

Regionální zdravotnický úřad Helse Nord pak plánuje pilotní projekt a zavedení e-preskripce v roce 2014.

Fakta o e-receptu (leden 2013)

E-recept je nyní funkční ve všech 19 regionech, téměř 360 obcích a městech, 737 lékárnách, 57 prodejnách zdravotnických potřeb a 1326 ordinacích.

Ke konci ledna bylo celkem odesláno více než 7,6 mil. e-receptů.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský

Tomaso Piaggio

EPSA and PGEU cooperation

Tomaso Piaggio

Veronika Petláková

Centrální datové úložiště...

Veronika Petláková

PharmDr. Stanislav Havlíček

ČR je v roce 2011 vícep...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Úspory generované zkrácen...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

PharmDr. Peter Stanko

Možnosti alternativního z...

PharmDr. Peter Stanko

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

Karolína Veselá

Student Exchange Programm...

Karolína Veselá

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.