Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
VÍME PRVNÍ

Nová generická doména .PHARMACY jen pro legitimní online lékárny

Vloženo: 18.04.2013, 06:28 | Čteno: 10630×
FOTO: APATYKÁŘ®

National Association of Boards of Pharmacy (NABP) chce zajistit, aby generickou doménu .pharmacy mohly používat pouze legitimní internetové lékárny. Spotřebitelé na celém světě by tak měli zajištěnu důvěryhodnost a bezpečnost i v online prostoru.

Odlišit legální e-lékárny

Vzhledem k tomu, že způsob, jak snadno rozpoznat bezpečné internetové lékárny je důležitý pro spotřebitele na celém světě, chce NABP, aby byla nová doména k dispozici výhradně legitimním internetovým lékárnám a souvisejícím subjektům. A to jak ve Spojených státech, tak i v jiných zemích.

Při vytváření svého návrhu spolupracovala NABP s mezinárodními regulačními orgány, lékárnickými organizacemi a orgány činnými v trestním řízení, které sdílejí její znepokojení z nelegálních online prodejců léčiv distribuujících výrobky, které ohrožují zdraví pacientů.

Rozhodnutí letos

S podporou této celosvětové koalice zúčastněných stran NABP podala v červnu 2012 žádost u Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN, nezisková organizace přidělující a spravující doménová jména a IP adresy) o vlastnictví a provozování gTLD domény .pharmacy (generická doména nejvyššího řádu).

Žádost byla předložena jako součást rozšíření počtu současných gTLD ze strany ICANN (např. .edu, .gov, .com). Očekává se, že ICANN vydá rozhodnutí pro zavedení domény .pharmacy v létě 2013.

Problém s nelegálními e-lékárnami roste

Ve své žádosti uvedla, že je důležité zajistit, aby si mohly registrovat stránky s doménou .pharmacy pouze takové subjekty, které se řídí příslušnou farmalegislativou a které prodávají léčivé přípravky.

Pokud léčivý přípravek prochází přes několik cizích zemí prostřednictvím různých neznámých kupujících, prodávajících, výrobců a distributorů, kteří všichni hledí jen na zisk, transakce se často provádějí bez ohledu na předpisy, které mají zajistit bezpečnost pacientů.

V důsledku těchto praktik se mohou do dodavatelského řetězce dostat léčivé přípravky pochybné kvality a jsou často nelegálně distribuovány prostřednictvím online prodejců.

Například v lednu 2013 NABP prověřila 10275 online lékáren prodávající receptová léčiva a identifikovala 9938 webových stránek – 97% z celkového počtu přezkoumávaných webů – které nebyly v souladu s farmalegislativou a standardy stanovenými v USA.

Z těchto 9938 webů identifikovaných jako nedoporučené nabízela téměř polovina zahraniční nebo americkou Food and Drug Administration neschválená léčiva spotřebitelům v USA a mnoho z nich také distribuovalo nebezpečné padělky nic netušícím spotřebitelům.

Rovněž další zdravotní a regulační úřady po celém světě hlásí případy distribuce padělaných a jinak nestandardních léčiv pacientům nelegálními internetovými prodejci.

Široká podpora

Iniciativu NABP podporuje např. Alliance for Safe Online Pharmacies, European Alliance for Access to Safe Medicines, International Pharmaceutical Federation, Interpol, LegitScript, National Association of Pharmacy Regulatory Authorities a státní farmaceutické rady jednotlivých amerických států a farmafirmy Eli Lilly, Merck/MSD, Gilead Sciences, Janssen Pharmaceuticals.

O NABP

NABP je nezávislá, mezinárodní a nestranná asociace založená v roce 1904, která pomáhá radám (úřadům) jednotlivých členských států a jurisdikcím v rozvoji, implementaci a prosazování jednotných standardů za účelem ochrany veřejného zdraví.

Jejími členy je 50 amerických států, District of Columbia, Guam, Puerto Rico, Virgin Islands, Austrálie, osm kanadských provincií a Nový Zéland.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

První pražští lékárníci, ...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti japonské e...

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení cen...

Mgr. Filip Vrubel

Tomaso Piaggio

EPSA and PGEU cooperation

Tomaso PiaggioISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.