Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Boj o doménu .PHARMACY – kritici nechtějí, aby ji spravovali lékárníci

Vloženo: 23.07.2013, 06:20 | Čteno: 10700×
FOTO: APATYKÁŘ®

Zda bude nakonec National Association of Boards of Pharmacy (NABP) spravovat nově navrženou doménu .pharmacy, není zatím úplně jasné. Již před schvalovacím procesem nové generické domény se objevila řada odpůrců, kteří kritizují, že by ji měla spravovat právě tato lékárnická asociace.

Doména prošla iniciačním řízením

Jak portál APATYKÁŘ® informoval jako první, nová generická doména .pharmacy prošla iniciačním procesem u Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN, nezisková organizace přidělující a spravující doménová jména a IP adresy).

NABP má v úmyslu spustit doménu .pharmacy do konce roku 2013 a chce ji poskytnout pouze legitimním online lékárnám a souvisejícím subjektům, které mají sídlo jak ve Spojených státech, tak i v jiných zemích.

Podporuje ji v tom řada mezinárodních lékárenských organizací, regulačních autorit, odborníků z farmaprůmyslu a orgánů činných v trestním řízení.

NABP v řízení k doméně zdůrazňovala, že chce tímto krokem chránit veřejné zdraví a bezpečnost pacientů i v kyberprostoru.

(Ne)závislé schvalování e-lékáren

Tento krok však kritizuje řada odpůrců, kteří tvrdí, že rozhodnutí o tom, která lékárna bude „ta vyvolená“ bude pouze na libovůli NABP. A ta prý rozhodně nebude mít zájem vpustit mezi sebe dravé internetové konkurenty, což bude v konečném důsledku pro spotřebitele nevýhodné.

Mezi prvními byla vlivná zájmová nezisková skupina Public Citizen, která už v připomínkách ke schvalovacímu procesu uvedla, že NABP navrhla neférový standard, který by zakázal mimoamerickým e-lékárnám poskytovat léčiva americkým pacientům. Podle ní jen lokalizace lékárny v USA nepředurčuje kvalitu.

Petici proti schválení domény .pharmacy spustila před nějakým časem rovněž koalice několika kanadských lékáren RxRight.org, protože se domnívá, že NABP záměrně doménu zneužije a zabrání kanadským lékárnám i v dalších zemích zásobovat americké obyvatele levnějšími léčivy.

V rámci férové hospodářské soutěže by proto nebylo vhodné, aby NABP měla možnost kontrolovat tak zásadní doménu tím odstranit levnější konkurenty z amerického trhu.

O peníze jde až v první řadě

Ostatně téma kanadských lékáren a umožnění dovozu levnějších léčiv je dlouhodobě konfliktní. Farmafirmy proti levnějším importům velmi tvrdě dlouhodobě lobbují pod rouškou zejména obav z padělků.

V tom je podporuje rovněž FDA, která považuje individuálně dovezená léčiva za nelegální, protože v USA neschválená.

Nicméně důvodem se zdá být především cena – dovezená léčiva bývají většinou výrazně levnější a proto i dostupnější pro řadu pacientů.

Tak ostatně uvažovali i zákonodárci amerického státu Maine, který počátkem července individuální dovozy léčiv z Kanady, Velké Británie, Austrálie a Nového Zélandu v rámci zásilkových lékáren povolil.

To je zcela zásadní průlom v této oblasti.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ondrej Sukeľ

9. Zemplínské lékárnické ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Anna Janurová

Student Exchange Programm...

Anna Janurová

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

PharmDr. Ján Valjan

Přípravky s pseudoefedrin...

PharmDr. Ján Valjan

Antibiotický týden

Antibiotický týden 2010 v...

Antibiotický týden

PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

Řešení reexportů zvýšením...

PharmDr. Jiří Skalický, P...

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D.

Studium na Farmaceutické ...

PharmDr. Ing. Radka Opatř...

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci poprvé v histor...

PharmDr. Stanislav Havlíč...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.