Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Aplikace Rakouské lékárnické komory nabízí informace o léčivech i osobní lékový záznam

Vloženo: 05.12.2013, 06:09 | Čteno: 13762×
FOTO: APATYKÁŘ®

Rakouská lékárnická komora inovovala svou mobilní aplikaci, kterou představila už před třemi lety. Uživatelé si v ní nově mohou vyhledat informace o léčivech, aktuální zprávy z profesní organizace či vést osobní lékový záznam. Více než 120 tis. stažení ji v Rakousku řadí mezi nejpopulárnější zdravotní aplikace.

Seznam lékáren nestačí

Koncem roku 2010 spustila komora jednoduchou mobilní aplikaci pro smartphony, která umí vyhledat nejbližší lékárnu a základní informace o ní jako je otevírací doba, pohotovostní službu, kontakty apod. Tyto údaje jsou denně aktualizovány.

Vývoj však postoupil značně kupředu a rakouští lékárníci si uvědomují, že jen vyhledávačem lékáren, kterých existuje zdarma celá řada (např. aplikace Google Maps či Mapy.cz), v roce 2013 nikoho neohromí. Spotřebitelé chtějí podstatně víc.

Proto rakouská komora provedla zásadní upgrade. Zájemci, kteří si aplikaci mohou volně stáhnout ať již pro platformu iOS či Android v ní najdou kromě dnes již standardního vyhledávače především podrobné informace o více než 9 tis. léčivých přípravcích, pokyny pro správné dávkování či dopingové varování.

Aplikace však obsahuje i kompletní v současnosti obchodovaný lékárenský sortiment co se OTC léčiv a doplňků stravy týče (cca 70 tis. položek).

Pacienti rovněž mohou oskenovat čárové kódy na balení a získat tak rychle podrobnou informaci k danému přípravku, popř. i pořídit a porovnat fotografii pro snazší identifikaci.

Kromě toho aplikace umožňuje i vedení osobního lékového záznamu. Pacienti si mohou v aplikaci nastavit, aby je upozorňovala na užití jejich léčiva, popř. na nutnost zajistit si nové balení, pokud už jim stávající dochází.

Sportovci zase mohou ihned získat informaci, zda se zrovna jejich léčivo nenachází na seznamu nepovolených dopingových látek.

Konečně, pacienti si mohou vést deník hodnot jejich krevního tlaku či hladiny glykémie, hmotnost apod. Vše je možné dokumentovat graficky a přímo z mobilního telefonu odeslat např. svému ošetřujícímu lékaři.

Rozpačitá česká verze

I česká profesní organizace chce držet krok s moderními technologiemi a tak v polovině listopadu 2013 spustila svou vůbec první aplikaci pro mobilní zařízení na platformě iOS a Android. Jedná se však jen o relaunch již existující aplikace z roku 2011 jedné marketingové agentury, která ve své době nezaznamenala přílišný ohlas.

Oproti rakouské obsahuje pouze jednoduchý seznam lékáren a tak jedinou výhodou zůstává aktuální databáze lékáren (příp. zapojených do akcí komory).

U podobných aplikací je navíc důležitá i zpětná kompatibilita v rámci řady zařízení. Řada uživatelů totiž nerada něco aktualizuje.

A tak zatímco rakouská aplikace podporuje i starší verze zařízení, českou využijí pouze uživatelé s těmi novějšími.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Školné na vysokých školác...

Prof. PharmDr. Alexandr H...

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Je korupce realitou v čes...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková

Živá reportáž z akce

2. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

PharmDr. Ján Valjan

SLeK začala odebírat lice...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...

PharmDr. Alena Linhartová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Alena Linhartová...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.