Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Rakousko se elektronizuje – postupně a nepovinně

Vloženo: 02.01.2014, 06:12 | Čteno: 17156×
FOTO: chipkarte.at

Rakousko spouští od 2. ledna 2014 portál ELGA (elektronický zdravotní záznam). Elektronizace však nebude nijak překotná a povinná. Zatím portál nebude určen pro elektronickou výměnu zdravotních údajů, ale bude sloužit k seznámení se všemi možnostmi.

Postupně a nepovinně

Portál ELGA bude pro začátek fungovat jen jako obyčejné webové stránky, aby bylo možné s budoucími e-funkcemi plně seznámit veřejnost a nastavit její zapojení do systému. Existuje k tomu několik způsobů, jak uvádí na svých stránkách ELGA GmbH, provozní společnost zřízená státem, spolkovými zeměmi a nositeli zdravotního pojištění.

Zapojení nebude povinné. Lidé se mohou od systému zcela odhlásit, mohou využívat např. jen lékový přehled, osobní seznam léčiv (již dříve prezentovaná e-Medikation) nebo e-nálezy (tj. vlastní lékařské nálezy, propouštěcí zpráva, laboratorní výsledky apod.).

Nejprve se tedy nastaví pouze úroveň zapojení jednotlivých pacientů a veřejnosti do systému. Skutečná elektronická zdravotní data budou k dispozici až v druhé polovině roku.

Nejdříve bude dána zákonem povinnost nemocnicím dát systému ELGA k dispozici lékařské nálezy. Jedná se o souhrn hospitalizací, ať už z lékařského či ošetřovatelského pohledu, ale také laboratorní a radiologické výsledky a nálezy z ambulantního sektoru, popř. rentgenové snímky, bude-li to v souvislosti s rizikem onemocnění považováno za vhodné.

Od poloviny roku 2016 se pak postupně mají přidat i lékaři a lékárny.

Skepse přetrvává

Podle předpokladů mají mít pojištěnci od podzimu také přístup ke svým zdravotním údajům a mohou je i spravovat – tj. nastavit možnost přístupu k nim konkrétním lékařům nebo je pro některé uzamknout.

Přístup k elektronickému zdravotnímu informačnímu systému bude možný třemi způsoby. Jednak online přímo přes ELGA portál, poloautomaticky prostřednictvím formulářové služby nebo telefonicky.

Úřady se rozhlodly pro postupné zavádění systému, protože odpor – zejména ze strany ambulantních lékařů, kteří kritizují jeho nákladovost a bezpečnost – je značný.

Lékaři proti, lékárníci pro

Rakouská lékařská komora ve svém aktuálním prohlášení systém kritizuje jako těžkopádný a nepoužitelný. Datová výměna je totiž podporovaná jen v nemocnicích a navíc ELGA funguje jen jako soubor izolovaných PDF a obrazových souborů bez možnosti prohledávání.

Pro lékaře je tak prý pro každodenní praxi, kdy je potřeba získat informaci rychle a jednoduše zcela nepoužitelný. Komora proto doufá, že provozovatelé systému v následujících měsících udělají vše pro to, aby jej vylepšili.

Naproti tomu lékárníci tak kritičtí nejsou a elektronizaci vítají. ELGA, podle komory, výraznou měrou přispěje k větší bezpečnosti léčiv.

I přes určitou skepsi rakouské veřejnosti však v průzkumech projevilo svou vůli se od systému zcela odhlásit jen 4-10 %, což odpovídá 300-800 tis. lidí.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...

Mgr. Filip Vrubel

Možné změny v odměňování ...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovensko regulovat vlast...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 3. – r...

Mgr. Veronika Hrabcová

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D.

Změny ve slovenské lékové...

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D...

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti choleře...

RNDr. Marek PetrášISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.