Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Rakousko se elektronizuje – postupně a nepovinně

Vloženo: 02.01.2014, 06:12 | Čteno: 17286×
FOTO: chipkarte.at

Rakousko spouští od 2. ledna 2014 portál ELGA (elektronický zdravotní záznam). Elektronizace však nebude nijak překotná a povinná. Zatím portál nebude určen pro elektronickou výměnu zdravotních údajů, ale bude sloužit k seznámení se všemi možnostmi.

Postupně a nepovinně

Portál ELGA bude pro začátek fungovat jen jako obyčejné webové stránky, aby bylo možné s budoucími e-funkcemi plně seznámit veřejnost a nastavit její zapojení do systému. Existuje k tomu několik způsobů, jak uvádí na svých stránkách ELGA GmbH, provozní společnost zřízená státem, spolkovými zeměmi a nositeli zdravotního pojištění.

Zapojení nebude povinné. Lidé se mohou od systému zcela odhlásit, mohou využívat např. jen lékový přehled, osobní seznam léčiv (již dříve prezentovaná e-Medikation) nebo e-nálezy (tj. vlastní lékařské nálezy, propouštěcí zpráva, laboratorní výsledky apod.).

Nejprve se tedy nastaví pouze úroveň zapojení jednotlivých pacientů a veřejnosti do systému. Skutečná elektronická zdravotní data budou k dispozici až v druhé polovině roku.

Nejdříve bude dána zákonem povinnost nemocnicím dát systému ELGA k dispozici lékařské nálezy. Jedná se o souhrn hospitalizací, ať už z lékařského či ošetřovatelského pohledu, ale také laboratorní a radiologické výsledky a nálezy z ambulantního sektoru, popř. rentgenové snímky, bude-li to v souvislosti s rizikem onemocnění považováno za vhodné.

Od poloviny roku 2016 se pak postupně mají přidat i lékaři a lékárny.

Skepse přetrvává

Podle předpokladů mají mít pojištěnci od podzimu také přístup ke svým zdravotním údajům a mohou je i spravovat – tj. nastavit možnost přístupu k nim konkrétním lékařům nebo je pro některé uzamknout.

Přístup k elektronickému zdravotnímu informačnímu systému bude možný třemi způsoby. Jednak online přímo přes ELGA portál, poloautomaticky prostřednictvím formulářové služby nebo telefonicky.

Úřady se rozhlodly pro postupné zavádění systému, protože odpor – zejména ze strany ambulantních lékařů, kteří kritizují jeho nákladovost a bezpečnost – je značný.

Lékaři proti, lékárníci pro

Rakouská lékařská komora ve svém aktuálním prohlášení systém kritizuje jako těžkopádný a nepoužitelný. Datová výměna je totiž podporovaná jen v nemocnicích a navíc ELGA funguje jen jako soubor izolovaných PDF a obrazových souborů bez možnosti prohledávání.

Pro lékaře je tak prý pro každodenní praxi, kdy je potřeba získat informaci rychle a jednoduše zcela nepoužitelný. Komora proto doufá, že provozovatelé systému v následujících měsících udělají vše pro to, aby jej vylepšili.

Naproti tomu lékárníci tak kritičtí nejsou a elektronizaci vítají. ELGA, podle komory, výraznou měrou přispěje k větší bezpečnosti léčiv.

I přes určitou skepsi rakouské veřejnosti však v průzkumech projevilo svou vůli se od systému zcela odhlásit jen 4-10 %, což odpovídá 300-800 tis. lidí.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Stanislav Havlíček

Centrální úložiště - tich...

Mgr. Stanislav Havlíček

Jan Röder

Spolek českých studentů f...

Jan Röder

Helena Vanžurová

Studenti se představují.....

Helena Vanžurová

Michaela Virágová

Filmový klub USF

Michaela Virágová

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Mgr. Leoš Fuksa

Cenová regulace léčiv v Č...

Mgr. Leoš Fuksa

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D.

Změny ve slovenské lékové...

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D...

Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík

Reakce právního zástupce ...

Mgr. MUDr. Jaroslav Marší...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.