Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

eHealth Forum 2014 ve znamení e-preskripce a mHealth

Vloženo: 16.05.2014, 05:37 | Čteno: 15311×
FOTO: eHealth Forum

Letošní eHealth Forum v rámci iniciativy EU do roku 2020 se konalo u příležitosti jeho předsednictví tento týden v Řecku. Zde se mj. využily nástroje elektronického zdravotnictví vytvořené díky evropské finanční podpoře výzkumu a inovací, a které mohou inspirovat další země EU. Hlavními tématy byly e-preskripce, mHealth a aplikace pro duševní zdraví.

e-Preskripce

Během fóra mj. eHealth Network – hlavní orgán pro spolupráci ohledně interoperability elektronického zdravotnictví v EU – diskutoval pokyny pro přeshraniční použitelnost elektronických receptů, jež mají být přijaty v listopadu.

Řecký systém elektronické preskripce byl poprvé představen v roce 2010 a dnes jej využívá 98 % lékáren a 90 % lékařů v Řecku.

Obsahuje už více než 6 milionů elektronických receptů a 1,5 milionu diagnostických doporučení. Systém využívají řecké úřady pro rozhodování v oblasti veřejného zdraví.

I přes kritiku ze strany zdravotníků je systém elektronické preskripce považován za dobrý základ pro další modernizaci řeckého zdravotního systému, který zahrnuje elektronické zdravotní záznamy obsahující souhrn všech léčiv, která pacient užívá společně, s dalšími zdravotnickými a osobními údaji.

To může být užitečné zejména pro prevenci nadměrné preskripce a interakcí mezi léčivy, nicméně lékaři systém kritizují, že je zatím pouze omezuje v léčbě (za vyšší preskripci jsou postihováni).

Pacientský záznam byl vyvinut v souladu s evropským datovým standardem, který byl nedávno přijat pokyny eHealth Network pro tato data tak, aby mohla být sdílena i přeshraničně mezi různými státy EU.

Řecký systém e-preskripce byl postaven na základě projektu epSOS financovaného EU. Řecko rovněž sdílí osvědčené postupy týkající se e-preskripce se Švédskem a vytváří zajímavý příklad využití systému i pro další země.

mHealth

Mezi další diskutovaná témata patří i mobilní zdravotnictví a fenomén mobilních zdravotních aplikací, aktuálně tzv. nositelných.

V rámci projektu USEFIL financovaného EU je představena např. kombinace inteligentních hodinek a chytrého displeje, který díky vestavěné kameře a čidlům v řemínku na zápěstí dokáže monitorovat zdravotní stav člověka (krevní tlak a tepovou frekvenci).

Informace jsou také sdíleny s ošetřujícím lékařem, který může využít tuto zpětnou vazbu k nastavení vhodné léčby, rozhodnutí, zda je nutné vyšetření a návštěva ordinace, může přes displej posílat upomínky na schůzky apod.

Tento systém je uplatnitelný zejména u seniorů, kterým pomáhá zůstat déle nezávislými. I když bude projekt dokončen teprve na konci tohoto roku, již nyní rozšiřuje a upevňuje partnerství s americkými technologickými společnostmi.

Zůstat duševně fit

Dalším projektem prezentovaným na eHealth fóru byl kognitivní trénink a sociální aktivace pro seniory s mírnou kognitivní poruchou a pacienty trpící mírnou Alzheimerovou chorobou, které nabízí projekt SOCIABLE.

Základem je platforma (tablet, počítač „vše v jednom“ nebo digitální tabulka s dotykovou obrazovkou) a více než 25 aplikacemi. Patří mezi ně kognitivní cvičení zahrnující logické uvažování, jazykovou a konstrukční praxi a prostorovou orientaci.

Do tzv. knihy života (personifikovaná aplikace) si lidé mohou ukládat životní zkušenosti, vzpomínky a myšlenky ve formě textů, obrázků a videa, které lze rovněž sdílet s ostatními.

Projekt využívá sedm organizací v Řecku, Itálii, Norsku a Španělsku a koordinátoři v současné době vyjednávají i s velkým medicínským centrem v Německu.

Jeho funkce a služby jsou upravovány pro nové klienty a v rámci jiných projektů financovaných EU (např. IDF, Cloud4All, Prosperity4All). Jedním z vylepšení je i vzdělávací modul pro prevenci pádů.

epSOS

Rozsáhlý projekt Evropské inteligentní otevřené služby pro pacienty (epSOS) poskytuje pacientský souhrn a elektronickou preskripci.

Pacientský souhrn je digitální přehled o zdravotním stavu konkrétního člověka sdílený mezi zdravotnickými pracovníky. To má zajistit lepší a efektivnější poskytnutí péče v zahraničí lepší, což je obzvláště užitečné v nouzových situacích.

E-preskripce pak nabízí unifikovaný elektronický recept, který je možné vyzvednout v jakékoli lékárně v zahraničí, která je do projektu zapojena (např. v Dánsku, Švédsku, Španělsku a Řecku).

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. Milan Žemlička, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Doc. RNDr. Milan Žemlička...

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farma...

PharmDr. Marie Loučková, ...

Živá reportáž z akce

4. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Karolína Veselá

Student Exchange Programm...

Karolína Veselá

Mgr. Lucie Kotlářová

1. Tématický den - Metabo...

Mgr. Lucie Kotlářová

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub DvořáčekISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.