Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
SPECIÁL APATYKÁŘE

Elektronická preskripce – celoevropský trend 1.

Vloženo: 12.06.2014, 08:02 | Čteno: 11022×
FOTO: APATYKÁŘ®

U příležitosti nedávného eHealth fóra, které se konalo v řeckých Aténách se mj. diskutoval i aktuální stav v oblasti elektronické preskripce. Jak zde také zaznělo, e-preskripce je celoevropským trendem prosazovaným Evropskou unií a řada zemí má v brzké době zavést její povinnost. Portál APATYKÁŘ® se proto k tématu vrací v podrobném speciálu.

Přeshraniční péče, přeshraniční recept

Její rozvoj je predikován především v souvislosti s evropskou směrnicí o přeshraniční péči 2011/24/EU. Článek 11 této směrnice vyžaduje přijetí pokynů, které podpoří členské státy při rozvíjení interoperability elektronických receptů. Tj. že e-recepty vystavené v jednom členském státě mohou být vydány i v jiných členských státech.

Komise toto definuje prováděcí směrnicí 2012/52/EU, kterou se stanoví opatření k usnadnění uznávání lékařských předpisů vystavených v jiném členském státě.

Podle svého pracovního plánu má eHealth Network – hlavní orgán pro spolupráci ohledně interoperability elektronického zdravotnictví v EU – projednávat návrh pokynů k elektronickým receptům ještě do léta, s ohledem na jejich možné přijetí v listopadu.

Současný stav

V současné době má funkční systém elektronické preskripce a e-receptů buď po celé zemi nebo v drtivé části země zavedeno Dánsko, Finsko, Norsko, Anglie/Skotsko, Estonsko, Island, Španělsko a Švédsko, Řecko, Rumunsko.

V procesu zavádění systému e-receptů (nebo zde probíhají již etablované pilotní projekty) je Česká Republika, Belgie, Irsko, Portugalsko, Polsko, Nizozemí, Kypr, Itálie, Rakousko či Chorvatsko.

V rámci evropského projektu e-Health epSOS pilotně testují interoperabilní systémy přeshraničních e-receptů Řecko, Švédsko, Dánsko, Lucembursko a některé regiony Španělska a Itálie.

Francie je příkladem projektu e-receptů, který není v současné době plně integrován s národním systémem elektronických zdravotních záznamů, ale poskytuje široce využívaný elektronický záznam o vydávaných léčivech pod kontrolou profesní organizace lékárníků.

Zcela nerozvinuty zůstávají i přes politické proklamace systémy prozatím na Slovensku, v Lotyšsku, Litvě, Bulharsku, Maďarsku, Německu, Rakousku, Slovinsku a na Maltě.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

(Ne)povinné členství v Ko...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Pozvánka na sezónu 2011 d...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají š...

Mgr. Dagmar Hegerová, Ph....

PharmDr. Ján Valjan

Nevybírání regulačního po...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 4. – N...

Mgr. Veronika Hrabcová

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D.

Fakultní lékárna VFU v Br...

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D...

Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regula...

Karolina Korodi

Tomaso Piaggio

EPSA and PGEU cooperation

Tomaso Piaggio

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti břišnímu t...

RNDr. Marek Petráš

XXI. Sjezd delegátů ČLnK

Lékárníci si zvolili nové...

XXI. Sjezd delegátů ČLnK...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.