Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
SPECIÁL APATYKÁŘE

Elektronická preskripce – celoevropský trend 2.

Vloženo: 12.06.2014, 14:41 | Čteno: 13984×
FOTO: APATYKÁŘ®

U příležitosti nedávného eHealth fóra, které se konalo v řeckých Aténách se mj. diskutoval i aktuální stav v oblasti elektronické preskripce. Jak zde také zaznělo, e-preskripce je celoevropským trendem prosazovaným Evropskou unií a řada zemí má v brzké době zavést její povinnost. Portál APATYKÁŘ® se proto k tématu vrací v podrobném speciálu.

Česká republika

Česká republika začala e-recept testovat v roce 2011, v současnosti je podle stránek SÚKL schopno e-recept vydat 1451 lékáren (cca polovina všech lékáren v ČR). Pomalý rozvoj byl způsoben především podceněním mediální propagace projektu a také tahanicemi o legitimnost celého systému.

Nicméně po zapojení předních lékárenských řetězců a vystavování e-receptů částí nemocnic či zdravotnických zařízení se do projektu začalo připojovat stále více lékáren.

Další příliv zapojených lékáren nastal po schválení povinné e-preskripce od ledna 2015. Na základě lobbyingu lékařů však chce současný ministr zdravotnictví MUDr. Svatopluk Němeček, MBA již schválenou povinnost v rámci novelizace zákona o léčivech zrušit.

Návrh ale ruší e-preskripci jako celek a neumožňuje vystavení e-receptu na přání pacienta. To se příliš nezamlouvá České lékárnické komoře, která navrhuje kompromis. Tj. lékař by e-recept mohl po dohodě s pacientem vystavovat i nadále.

Je to logický požadavek v situaci, kdy řada lékáren (ale i lékařů a nemocnic) již investovala do obnovy svého SW i HW díky neustálým politickým turbulencím nemálo peněz.

Navíc by, podle komory, měla být především pacientům zachována možnost výběru své lékárny i formy, v jaké jim bude recept vystaven.

Celoevropský trend

Ať tak či onak, povinná e-preskripce se zdá být dlouhodobým evropským trendem, což zaznělo i na eHealth Foru 2014. Je totiž logické, že země si chtějí pohlídat, kam jdou veřejné peníze.

Nelze se proto divit, že řada z nich povinnou e-preskripci buď zavedla či plánuje zavést v nejbližších letech (Řecko, Rumunsko, Polsko, Finsko, Estonsko, povinnost zvažují i další severské země).

Opačný směr ČR je tedy v tomto kontextu nelogický. E-preskripce totiž může do budoucna obsahovat integrovaný systém pro kontrolu výdajů a preskripce, veřejné peníze jsou tak pod větším dohledem.

Současně mohou být poskytnuta validní data o zdravotním stavu populace díky agregovaným údajům o preskripci a výdeji konkrétních lékových skupin v rámci systému zdravotní péče.

Např. Řecko – i přes odpor lékařů (mj. i argumentací, že nemají IT vybavení) a tvrdou kritiku – systém povinné e-preskripce prosadilo v rámci tvrdých reforem.

Řecký systém elektronické preskripce byl poprvé představen v roce 2010 (oficiálně povinně zaveden v roce 2012) a dnes jej využívá 98 % lékáren a 90 % lékařů. Kontroluje mj. nadměrnou preskripci a v budoucnu má být propojen s fakturačním systémem za zdravotní služby.

Pozitivní zkušenost s e-preskripcí hlásí dlouhodobě především severské země.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

Živý záznam akce

1. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

PharmDr. Ján Valjan

Nelíbí se vám konkurence?...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Nepovinné spolky lékárník...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti meningokok...

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

(Proti)krizový balíček do...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.