Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
SPECIÁL APATYKÁŘE

Elektronická preskripce – celoevropský trend 2.

Vloženo: 12.06.2014, 14:41 | Čteno: 13953×
FOTO: APATYKÁŘ®

U příležitosti nedávného eHealth fóra, které se konalo v řeckých Aténách se mj. diskutoval i aktuální stav v oblasti elektronické preskripce. Jak zde také zaznělo, e-preskripce je celoevropským trendem prosazovaným Evropskou unií a řada zemí má v brzké době zavést její povinnost. Portál APATYKÁŘ® se proto k tématu vrací v podrobném speciálu.

Česká republika

Česká republika začala e-recept testovat v roce 2011, v současnosti je podle stránek SÚKL schopno e-recept vydat 1451 lékáren (cca polovina všech lékáren v ČR). Pomalý rozvoj byl způsoben především podceněním mediální propagace projektu a také tahanicemi o legitimnost celého systému.

Nicméně po zapojení předních lékárenských řetězců a vystavování e-receptů částí nemocnic či zdravotnických zařízení se do projektu začalo připojovat stále více lékáren.

Další příliv zapojených lékáren nastal po schválení povinné e-preskripce od ledna 2015. Na základě lobbyingu lékařů však chce současný ministr zdravotnictví MUDr. Svatopluk Němeček, MBA již schválenou povinnost v rámci novelizace zákona o léčivech zrušit.

Návrh ale ruší e-preskripci jako celek a neumožňuje vystavení e-receptu na přání pacienta. To se příliš nezamlouvá České lékárnické komoře, která navrhuje kompromis. Tj. lékař by e-recept mohl po dohodě s pacientem vystavovat i nadále.

Je to logický požadavek v situaci, kdy řada lékáren (ale i lékařů a nemocnic) již investovala do obnovy svého SW i HW díky neustálým politickým turbulencím nemálo peněz.

Navíc by, podle komory, měla být především pacientům zachována možnost výběru své lékárny i formy, v jaké jim bude recept vystaven.

Celoevropský trend

Ať tak či onak, povinná e-preskripce se zdá být dlouhodobým evropským trendem, což zaznělo i na eHealth Foru 2014. Je totiž logické, že země si chtějí pohlídat, kam jdou veřejné peníze.

Nelze se proto divit, že řada z nich povinnou e-preskripci buď zavedla či plánuje zavést v nejbližších letech (Řecko, Rumunsko, Polsko, Finsko, Estonsko, povinnost zvažují i další severské země).

Opačný směr ČR je tedy v tomto kontextu nelogický. E-preskripce totiž může do budoucna obsahovat integrovaný systém pro kontrolu výdajů a preskripce, veřejné peníze jsou tak pod větším dohledem.

Současně mohou být poskytnuta validní data o zdravotním stavu populace díky agregovaným údajům o preskripci a výdeji konkrétních lékových skupin v rámci systému zdravotní péče.

Např. Řecko – i přes odpor lékařů (mj. i argumentací, že nemají IT vybavení) a tvrdou kritiku – systém povinné e-preskripce prosadilo v rámci tvrdých reforem.

Řecký systém elektronické preskripce byl poprvé představen v roce 2010 (oficiálně povinně zaveden v roce 2012) a dnes jej využívá 98 % lékáren a 90 % lékařů. Kontroluje mj. nadměrnou preskripci a v budoucnu má být propojen s fakturačním systémem za zdravotní služby.

Pozitivní zkušenost s e-preskripcí hlásí dlouhodobě především severské země.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Jana Doleželová

Nadační fond Modrá kotva...

PharmDr. Jana Doleželová...

PharmDr. Ján Valjan

Rychlokvašené laborantky?...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Michal Hojný

1. Tématický den - Co je ...

Mgr. Michal Hojný

PharmDr. Ján Valjan

Na to, aby prodavač proda...

PharmDr. Ján Valjan

Doc. RNDr. Miroslav Polášek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Miroslav Poláš...

Mgr. Lucie Kotlářová

1. Tématický den - Metabo...

Mgr. Lucie Kotlářová

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 2. – distri...

PharmDr. Martin BenešISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.