Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
VÍME PRVNÍ

Od července 2015 společné logo pro evropské online lékárny

Vloženo: 24.06.2014, 17:17 | Čteno: 14012×
FOTO: European Commission

Evropská komise dnes oficiálně představila logo, které umožní pacientům identifikovat schválené internetové lékárny poskytující schválené léčivé přípravky. Logo se objeví na webových stránkách všech legálních e-lékáren v Evropské unii (EU) a bude odkazovat na internetové stránky příslušných národních lékových úřadů, kde budou uvedeny všechny legálně působící e-lékárny v dané zemi.

Protipadělková směrnice

Zavedení tohoto loga pro e-lékárny bylo představeno v nové směrnici o padělaných léčivých přípravcích 2011/62/EU, která vstoupila v platnost v lednu 2013. Padělané léčivé přípravky mohou být neúčinné nebo zdraví škodlivé. Mohou mít falešné složení, zdroj původu či doprovodné dokumenty.

Jak uvedl Tonio Borg, evropský komisař pro zdraví, společné logo pro e-lékárny má spotřebitelům zajistit bezpečnost nákupu léčiv přes internet.

Červenec 2015

Nařízení o zřízení nového loga by mělo vstoupit v platnost do konce července 2014 a členské státy budou mít jeden rok na přípravu pro jeho použití.

Vnitrostátní regulační orgány v EU vytvoří na svých internetových stránkách seznam všech legálně fungujících e-lékáren a dalších autorizovaných prodejců léčiv v jejich zemi. Stránky Evropské lékové agentury pak budou poskytovat odkazy na tyto seznamy.

Směrnice o padělaných léčivých přípravků rovněž předpokládá, že členské státy realizují kampaně s cílem zvýšit povědomí o logu a nebezpečí padělaných léčivých přípravků.

Fenomén padělaných léčivých přípravků je, bohužel, na vzestupu na celém světě, padělají se velmi často drahé léčivé přípravky (cytostatika či antivirotika).

Přestože má EU silný regulační systém, hrozba, že se padělaná léčiva dostanou do legitimního distribučního řetězce v EU je stále vyšší (viz. nedávné případy ukradených léčiv v Německu, Itálii, Turecku ad.).

Reálná ochrana?

Logo pro evropské e-lékárny bylo poprvé představeno koncem roku 2012 a bylo mj. předmětem sporu Svazu lékárníků EU (PGEU) s Evropskou komisí. Ten totiž považoval za nešťastné použití zeleného kříže v původním návrhu, protože nařízení nerozlišuje mezi lékárnami a jinými prodejci působícími v některých zemích.

Stejně tak se PGEU domnívá, že nebude žádná záruka toho, že jak logo samotné, tak seznam legálně fungujících lékáren a prodejců vyloučí riziko padělků.

Stejně tak ani link pro ověření pravosti e-lékárny nezajistí, že na něj uživatelé opravdu kliknou a prodejce ověří. PGEU poukazuje na snadnou zneužitelnost a umístění loga na stránkách nelegálních prodejců, ostatně se zneužitím loga se tato organizace sama setkala.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě
apaPODCAST

Podcastový tip

Ing. Jarmila Pirnerová

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jarmila Pirnerová

Živý záznam akce

14. Ples farmaceutů

Živý záznam akce

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Role SÚKL v připravovanýc...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

Řešení reexportů zvýšením...

PharmDr. Jiří Skalický, P...

Andreja Čufar

Current situation on the ...

Andreja Čufar

PharmDr. Ján Valjan

(Ne)povinné členství v Ko...

PharmDr. Ján Valjan

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

apaANKETA

Bude jednotné evropské logo obranou před nelegálními e-lékárnami?

Počet hlasů: 1998
další ankety…

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.