Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
VÍME PRVNÍ

Lékárníci budou mít doménu .PHARMACY pod kontrolou, dohodli se s ICANN

Vloženo: 01.07.2014, 06:11 | Čteno: 15766×
FOTO: APATYKÁŘ®

Americká National Association of Boards of Pharmacy (NABP) bude na základě dohody s Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN, nezisková organizace přidělující a spravující doménová jména a IP adresy) uzavřené 19. června 2014 provádět registraci nové generické domény .pharmacy. Tak bude zabezpečno její použití pouze ve spojení s legálními e-lékárnami.

Funkční do konce roku

Spotřebitelé na celém světě mají mít díky tomu novou možnost jak zjistit bezpečné internetové lékárny. Nová generická doména nejvyšší úrovně (gTLD) bude k dispozici pouze pro legální online lékárny a související subjekty se sídlem ve Spojených státech nebo v jiných zemích.

Registrační dohoda také zahrnuje řadu opatření určených k ochraně spotřebitelů na celém světě.

NABP chce spustit doménu .pharmacy koncem roku 2014. V současné době vytváří postupy a požadavky, které zajistí, že zaregistrovat si ji budou moci pouze oprávnění provozovatelé webových stránek, kteří dodržují farmaceutické právo v zemích, ve kterých sídlí a do kterých prodávají léčivé přípravky.

Tyto požadavky na způsobilost pro registraci domény .pharmacy byly vyvinuty ve spolupráci s globální koalicí stran a řeší společné obavy z ilegálních online prodejců léčiv distribuující produkty, které celosvětově ohrožují zdraví pacientů.

Jak uvedl president NABP Joseph L. Adams, RPh., v době stále narůstající proliferace podvodných e-lékáren by měla doména .pharmacy spotřebitelům poskytnout jednoduchý způsob, jak se ujistit, že využívají služeb bezpečné a legitimní e-lékárny.

Vytvoření a testy registračních procesů

Dalším krokem pro zavedení domény .pharmacy je vytvoření registračního procesu, který zahrnuje také provedení předběžných testů, aby se zajistilo, že NABP a její techničtí partneři budou schopni registraci zvládat stabilním a bezpečným způsobem.

Navíc, jako provozovatel registru, bude NABP uzavírat smlouvy s registrátory, kteří souhlasili, že zajistí, že ten, kdo si doménu .pharmacy registruje funguje legitimně podle farmaceutických standardů.

Více než roční proces

Jak už dříve jako první informoval portál APATYKÁŘ®, NABP zažádala o to, aby spravovala generickou doménu .pharmacy loni v dubnu. O měsíc později ICANN její žádost v iniciačním procesu schválila.

Asociace rovněž sputila informační webové stránky, které obsahují aktualizované informace a také formulář žádosti o informace pro subjekty, kteří mají zájem si doménu .pharmacy zaregistrovat.

Informace pro žádost o registraci budou uvedeny na webu v souladu se spuštěním procesu. V červenci 2014 svolá NABP míting poradního výboru, na kterém se budou projednávat programové standardy a posilování spolupráce mezinárodních partnerství.

Doménu .pharmacy si mj. mohou zaregistrovat nezávislé i řetězcové veřejné lékárny, e-lékárny, Pharmacy benefit management společnosti, veterinární lékárny, školy a univerzity poskytující pre i postgraduální a kontinuální vzdělávání lékárníků, farmadistributoři, farmavýrobci, výrobci zdravotnických prostředků a pomůcek, pacientské organizace, referenční lékárenské weby a poskytovatelé marketingových služeb zaměřených na Rx léčiva.

Kritika procesu

I přesto, že NABP v řízení k doméně zdůrazňovala, že chce tímto krokem chránit veřejné zdraví a bezpečnost pacientů i v kyberprostoru, její aktivitu kritizuje řada odpůrců.

Těm se nelíbí, že rozhodnutí o tom, která lékárna bude „ta vyvolená“ bude pouze na její libovůli. A ta prý rozhodně nebude mít zájem vpustit mezi sebe dravé internetové konkurenty, což bude v konečném důsledku pro spotřebitele nevýhodné.

Na protest proběhlo i několik petic, kdy kritici odmítají, aby NABP měla v rámci férové soutěže možnost kontrolovat tak zásadní doménu a vyřadit z amerického trhu levnější konkurenty, mj. i kanadské lékárny zásobující americké pacienty levnějšími Rx léčivy.

Ostatně cena Rx léčiv je v USA velkým tématem. Kritici proto poukazují na podporu iniciativy NABP ze strany farmafirem, která nahrává spekulacím o omezení cenové soutěže, protože firmy nemají zájem o levnější importy léčiv do USA.

97 % e-lékáren vadných

NABP nicméně argumentuje, že i nadále sleduje webové stránky, které prodávají Rx léčiva pacientům v USA. A z více než 10790 e-lékáren, které přezkoumala do června 2014, 97 % nedodržuje farmaceutické právo a operační postupy pro činnost lékáren stanovené v USA k ochraně veřejného zdraví.

Z 10432 stránek označených jako Nedoporučené téměř polovina nabízela zahraniční nebo Food and Drug Administration (FDA) neschválená léčiva, z nichž mnohé mohou být nebezpečné padělky nabízené nic netušícím pacientům v USA.

Široká podpora

Iniciativu ohledně domény .pharmacy podporují Alliance for Safe Online Pharmacies, European Alliance for Access to Safe Medicines, FDA, International Pharmaceutical Federation, INTERPOL, LegitScript, National Association of Pharmacy Regulatory Authorities, farmafirmy Eli Lilly, Gilead Sciences, Janssen Pharmaceuticals, Merck/MSD, Pfizer a Farmaceutické rady jednotlivých amerických států.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Školné na vysokých školác...

Prof. PharmDr. Alexandr H...

Andreja Čufar

Current situation on the ...

Andreja Čufar

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Radek Šalomon

Nejdřív bylo jablko, pak ...

Radek Šalomon

Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení cen...

Mgr. Filip Vrubel

Veronika Sochová

Aktivity českých studentů...

Veronika Sochová

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti břišnímu t...

RNDr. Marek Petráš

PharmDr. Ondrej Sukeľ

25 let Slovenské lékárnic...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.