Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
VÍME PRVNÍ

Od listopadu začíná registrace nové generické domény .PHARMACY

Vloženo: 11.09.2014, 08:53 | Čteno: 9648×
FOTO: APATYKÁŘ®

Americká lékárnická profesní organizace National Association of Boards of Pharmacy (NABP) zahájí provoz generické domény nejvyšší úrovně (gTLD) .pharmacy. Jejím cílem je poskytnout spotřebitelům na celém světě možnost identifikovat bezpečné, legální a etické internetové lékárny. První fáze registrace domén začne v listopadu 2014.

Sunrise Period

Tehdy začne tzv. Sunrise Period – předběžné, omezené registrační období pro ty držitele ochranných známek, kteří poskytli své ochranné známky do clearingového centra Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN, nezisková organizace přidělující a spravující doménová jména a IP adresy).

Během tohoto období, mohou požádat držitelé ochranných známek NABP o schválení registrace jejich známky jako .pharmacy domény.

Akreditované lékárny

Po Sunrise period bude registrace domén .pharmacy otevřena lékárnám, které jsou akreditovány v rámci programů NABP Verified Internet Pharmacy Practice Sites a Veterinary-Verified Internet Pharmacy Practice Sites, stejně jako pro webové stránky lékáren, které obdržely schválení v rámci programu NABP pro elektronickou inzerci.

Tyto lékárny a jejich webové stránky již prošly procesem důkladného přezkoumání a byl potvrzen jejich soulad s normami NABP pro legitimní online provoz. Jsou tak považovány za způsobilé pro registraci domény .pharmacy.

Od roku 2015 pro všechny

Žádosti o schválení jiných lékáren, které si chtějí zaregistrovat doménu .pharmacy budou přijímány počátkem roku 2015.

Na tuto fázi bude navazovat fáze všeobecné registrace, ve které si bude moci doménu .pharmacy zaregistrovat každý subjekt nabízející přípravky, služby nebo informace související s lékarnami, které splňují standardy pro udělení domény .pharmacy.

Subjekty, které si chtějí doménu .pharmacy zaregistrovat musejí nejprve podat žádost NABP. Po jejím schválení si budou žadatelé moci zaregistrovat doménu prostřednictvím schváleného registrátora.

Pro koho je doména určena

Doménu .pharmacy si mj. mohou zaregistrovat nezávislé i řetězcové veřejné lékárny, e-lékárny, Pharmacy benefit management společnosti, veterinární lékárny, školy a univerzity poskytující pre i postgraduální a kontinuální vzdělávání lékárníků.

Dále pak farmadistributoři, farmavýrobci, výrobci zdravotnických prostředků a pomůcek, pacientské organizace, referenční lékárenské weby a poskytovatelé marketingových služeb zaměřených na Rx léčiva.

97 % e-lékáren vadných

NABP ve svých průzkumech více než 10800 stránek prodávající Rx léčiva online zjistila, že téměř 97 % nedodržuje zákony a normy týkající se provozu lékáren.

S ohledem na tuto skutečnost se NABP rozhodla vzít pod svou správu doménu .pharmacy a udělit ji pouze legitimním provozovatelům webových stránek, kteří dodržují příslušnou legislativu v jurisdikcích, v nichž sídlí, a ve kterých žijí jejich pacienti a zákazníci tak, aby spotřebitelé mohli snadno identifikovat bezpečné online lékárny.

Více než roční proces

Jak už dříve jako první informoval portál APATYKÁŘ®, NABP zažádala o to, aby spravovala generickou doménu .pharmacy v dubnu 2013. O měsíc později ICANN její žádost v iniciačním procesu schválila.

Aktivita vyvolala odpor řady kritiků, kterým se nelíbí, že rozhodnutí o tom, která lékárna bude „ta vyvolená“ bude pouze na libovůli NABP. A ta prý rozhodně nebude mít zájem vpustit mezi sebe dravé internetové konkurenty, což bude v konečném důsledku pro spotřebitele nevýhodné.

Nicméně i přesto se na správě domén .pharmacy NABP letos v červnu dohodla s ICANN.

S podporou mezinárodního poradního výboru a Mezinárodní farmaceutické federace (FIP) následně vyvinula pravidla a postupy pro zajištění toho, aby doménu .pharmacy mohly používat pouze webové stránky nabízející legitimní léčiva a fungující způsobem, který je bezpečný a legální.

Pravidla opravňující subjekty k registraci domény .pharmacy byla vyvinuta s ohledem na obavy sdílené domácími a mezinárodními partnery ohledně ilegálních online prodejců léčiv distribuující výrobky, které ohrožují zdraví pacientů po celém světě.

Široká podpora

Iniciativu domény .pharmacy podporují jak finančně, tak záštitou např. Alliance for Safe Online Pharmacies, European Alliance for Access to Safe Medicines, FDA, International Pharmaceutical Federation, INTERPOL, LegitScript, National Association of Pharmacy Regulatory Authorities, farmafirmy Eli Lilly, Gilead Sciences, Janssen Pharmaceuticals, Merck/MSD, Pfizer a Farmaceutické rady jednotlivých amerických států.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Nový přírůstek v expozici...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pac...

Mgr. Filip Vrubel

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Prof. PharmDr. Alexandr H...

Piotr Bohater

Current situation on the ...

Piotr Bohater

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pr...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. MUDr. Jaroslav Drša...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Rozvoj lékáren v 17. stol...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Stanislav Havlíček

ÚOOÚ - SÚKL koná v rozpor...

Mgr. Stanislav Havlíček

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 2....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil ZörnerISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.