Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Testy elektronické zdravotní karty (e-karty) v Německu jen ve dvou regionech

Vloženo: 13.11.2005, 11:30 | Čteno: 4634×
Spolkové ministerstvo zdravotnictví plánuje, že velké testy e-karty omezí pouze na dva regiony. Vychází to z návrhu nařízení k organizaci testovací fáze. Primárně přicházelo v úvahu pro rozsáhlé testy se 100000 pojištěnci 3-5 regionů. Ucházelo se o ně nakonec 8 (dříve 9) spolkových zemí.
Tato rozsáhlá testovací fáze je prvním krokem k zavedení e-karty na celém území Německa. Protože lékaři, pojišťovny a lékárníci nejsou jednotní na společném konceptu testů, převezme spolkové ministerstvo v následujících týdnech podle právního nařízení celý projekt do své režie. E-karta je v současnosti největší záměr spolkové vlády v oblasti IT. Celkem bude propojeno 180000 lékařských praxí, 22000 lékáren, 2200 nemocnic a bezmála 300 zdravotních pojišťoven. První stupeň výstavby by měl stát 1,4 mld. EUR.
Zákrok ministerstva by měl udržet časový plán do jisté míry v mezích. Původně měly koncem roku 2005 začít malé testy s 10000 pojištěnci. O tom se hovořilo již řadu měsíců. V kolika regionech tyto testy mají běžet není ještě pevně dáno. Zdravotní pojišťovny jsou ve svých stanoviscích výrazně skeptické. Podle jejich názoru není výběr testovacích regionů do tohoto okamžiku ještě nutný. Přípravy ještě zdaleka nejsou dostatečně zdařilé, aby se mohlo uvažovat o testovacích oblastech.
Také na jiné zadané úkoly se snáší kritika svazu zdravotních pojišťoven a privátních pojištěnců. Především jim vadí financování testovací fáze tak, jak bylo určeno v nařízení. Lékaři a lékárníci obdrželi dvojité kompenzace své účasti na projektu, zatímco zdravotní pojišťovny jsou viděny jedině jako plátci. Zcela vážně hrozí zvýšením pojistného. Poukazují na to, že plánovaná pravidla financování vyžadují nutně dodatečný rozpočet, který by musel být převeden na plátce pojistného.

Zdroje informací:
Financial Times Deutschland

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení cen...

Mgr. Filip Vrubel

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D.

Změny ve slovenské lékové...

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D...

PharmDr. Ján Valjan

Rozhodnutí Evropského sou...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Irena Storová, MHA

SÚKL a Brexit, inspekční ...

Mgr. Irena Storová, MHA

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., lékárníci z regionů

Nevybírání regulačních po...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., l...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Je korupce realitou v čes...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

PharmDr. Lenka Doležalová

Příprava chemoterapie pro...

PharmDr. Lenka Doležalová...

Živá reportáž z akce

5. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti pneumokoko...

RNDr. Marek PetrášISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.