Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 1.

První část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Rakousko je plošně vybaveno zdravotní kartou

Vloženo: 04.12.2005, 10:08 | Čteno: 7045×
V Rakousku již patří poukazy zdravotního pojištění minulosti. Nová zdravotní karta (tzv. e-card) je zde a přináší výhody pro pacienty, lékaře, zaměstnavatele a rovněž pro sociální pojištění. Systém e-card vytváří široké propojení zdravotnictví v celém Rakousku a souběžně infrastrukturu pro řadu budoucích projektů.

Během 6 měsíců vybaveno 8 mil pojištěnců a téměř 12000 lékařů

Na 30. květen 2005 připadl start pro elektronickou budoucnost zdravotnictví - začalo rozesílání karet po celém Rakousku a vybavování lékařských ordinací infrastrukturou pro e-card (čtečky, GINA-box). O půl roku později má už každý občan Rakouska osobní e-kartu - v první emisi bylo vydáno okolo 8 mil karet. Koncem roku 2005 bude všech 11700 ordinací participujících na systému sociálního pojištění napojeno na systém e-card. Přes e-card systém se bude odvíjet denně kolem 280-350 tisíc kontaktů s pacienty.

E-karta je více než jen "elektronický poukaz na zdravotní pojišťovny"

Pro pacienty je e-card více než jen poukaz zdravotního pojištění ve formátu platební karty, je rovněž klíčem ke zdravotnímu systému. Na kartě jsou nyní uložena výhradně osobní data držitele karty jako jsou jméno a příjmení, číslo zdravotního pojištění, ale žádná zdravotní data. Informace o tom, zda pacient je pojištěn a u jaké zdravotní pojišťovny je pojištěn je získána online z e-card systému.
Dodatečně je e-card připravena pro nasazení jako občanský průkaz (od 31.10.2005 jsou příslušné funkce k dispozici). Rakousko je tak první zemí na světě, která vydá celoplošně občanský průkaz. Takto může každý občan po úspěšné certifikaci své e-card právo používat služby e-government.
Na zadní straně e-card se nachází průkaz evropského zdravotního pojištění. Nahrazuje zahraniční poukaz zdravotního pojištění pro uznání požadavku na lékařské výkony při přechodném pobytu (např. na dovolené) v členských zemích EU, zemích evropského hospodářského prostoru a Švýcarsku.

Zvláštnosti rakouského e-card systému

Pokud se berou v úvahu podstatná kriteria, ukazuje se zřetelně náskok rakouské e-card. Její síla tkví v její bezpečnosti (žádné citlivé údaje nejsou uloženy na kartě), její funkcionalitě jako občanský průkaz a jejímu potenciálu vzhledem k množství budoucích použití ve zdravotním sektoru.

» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte
apaPODCAST

Podcastový tip

Radek Šalomon

Nejdřív bylo jablko, pak ...

Radek Šalomon

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvr...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Irena Storová, MHA

SÚKL a Brexit, inspekční ...

Mgr. Irena Storová, MHA

PharmDr. Ondrej Sukeľ

E-zdravotnictví, benchmar...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti žluté zimn...

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

Mgr. Stanislav Havlíček

Centrální úložiště - tich...

Mgr. Stanislav HavlíčekISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.