Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Rakousko je plošně vybaveno zdravotní kartou

Vloženo: 04.12.2005, 10:08 | Čteno: 7081×
V Rakousku již patří poukazy zdravotního pojištění minulosti. Nová zdravotní karta (tzv. e-card) je zde a přináší výhody pro pacienty, lékaře, zaměstnavatele a rovněž pro sociální pojištění. Systém e-card vytváří široké propojení zdravotnictví v celém Rakousku a souběžně infrastrukturu pro řadu budoucích projektů.

Během 6 měsíců vybaveno 8 mil pojištěnců a téměř 12000 lékařů

Na 30. květen 2005 připadl start pro elektronickou budoucnost zdravotnictví - začalo rozesílání karet po celém Rakousku a vybavování lékařských ordinací infrastrukturou pro e-card (čtečky, GINA-box). O půl roku později má už každý občan Rakouska osobní e-kartu - v první emisi bylo vydáno okolo 8 mil karet. Koncem roku 2005 bude všech 11700 ordinací participujících na systému sociálního pojištění napojeno na systém e-card. Přes e-card systém se bude odvíjet denně kolem 280-350 tisíc kontaktů s pacienty.

E-karta je více než jen "elektronický poukaz na zdravotní pojišťovny"

Pro pacienty je e-card více než jen poukaz zdravotního pojištění ve formátu platební karty, je rovněž klíčem ke zdravotnímu systému. Na kartě jsou nyní uložena výhradně osobní data držitele karty jako jsou jméno a příjmení, číslo zdravotního pojištění, ale žádná zdravotní data. Informace o tom, zda pacient je pojištěn a u jaké zdravotní pojišťovny je pojištěn je získána online z e-card systému.
Dodatečně je e-card připravena pro nasazení jako občanský průkaz (od 31.10.2005 jsou příslušné funkce k dispozici). Rakousko je tak první zemí na světě, která vydá celoplošně občanský průkaz. Takto může každý občan po úspěšné certifikaci své e-card právo používat služby e-government.
Na zadní straně e-card se nachází průkaz evropského zdravotního pojištění. Nahrazuje zahraniční poukaz zdravotního pojištění pro uznání požadavku na lékařské výkony při přechodném pobytu (např. na dovolené) v členských zemích EU, zemích evropského hospodářského prostoru a Švýcarsku.

Zvláštnosti rakouského e-card systému

Pokud se berou v úvahu podstatná kriteria, ukazuje se zřetelně náskok rakouské e-card. Její síla tkví v její bezpečnosti (žádné citlivé údaje nejsou uloženy na kartě), její funkcionalitě jako občanský průkaz a jejímu potenciálu vzhledem k množství budoucích použití ve zdravotním sektoru.

» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte
apaPODCAST

Podcastový tip

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti japonské e...

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

PharmDr. Ján Valjan

(Ne)povinné členství v Ko...

PharmDr. Ján Valjan

Doc. RNDr. Jaroslav Dušek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Jaroslav Dušek...

Mgr. Lucie Pagáčová

Student Exchange Programm...

Mgr. Lucie Pagáčová

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 4. – N...

Mgr. Veronika Hrabcová

Tomaso Piaggio

EPSA and PGEU cooperation

Tomaso Piaggio

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David ČechlovskýISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.