Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Registrace domén .PHARMACY od dubna pro všechny lékárny

Vloženo: 02.04.2015, 06:12 | Čteno: 11828×
FOTO: APATYKÁŘ®

Jak už portál APATYKÁŘ® dříve informoval jako první, proces registrace generických domén .pharmacy se od 1. dubna 2015 posunul do další fáze. Nezávislá organizace National Association of Boards of Pharmacy (NABP) začala přijímat žádosti o registraci od všech dispendujících lékáren.

Jednotlivé fáze

NABP zahájila registrační procedury pro přelomovou doménu .pharmacy 18. listopadu 2014 pro své členské farmaceutické rady. Od té doby schválila v průběhu uplynulého omezeného registračních období 275 žádostí o nové domény.

Od 19. prosince 2014 do 19. ledna 2015 probíhala fáze podání žádostí (Sunrise Application Period) o registraci držiteli ochranných známek, kteří jsou registrováni organizací Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN, nezisková organizace přidělující a spravující doménová jména a IP adresy) v databázi vlastníků ochranných známek Trademark Clearinghouse (TMCH).

Vlastní registrace schválených žádostí proběhla od 15. ledna do 16. března 2015 (tzv. Sunrise TMCH Registration Period).

Od 17. února do 16. března 2015 bylo podávání žádostí o schválení domény s koncovkou .pharmacy otevřeno také pro webové stránky lékáren, které jsou akreditovány v rámci programů NABP Verified Internet Pharmacy Practice Sites a Veterinary-Verified Internet Pharmacy Practice Sites, stejně jako pro webové stránky lékáren, které obdržely schválení v rámci programu NABP pro elektronickou inzerci.

Ty si svou doménu mohly registrovat v období od 17. března do 1. dubna 2015.

Od 1. dubna si pak mohou podávat žádosti o schválení všechny dispendující lékárny. Toto registrační období je poslední omezující fáze pro podávání žádostí. Žádosti lékáren budou přijímány do 30. dubna a schválené lékárny si mohou k tomuto datu začít registrovat své .pharmacy domény.

Od června všichni

Konečně od 3. června 2015 bude registrace zcela otevřena všem zájemcům nabízejícím produkty, služby a informace související s lékárenským sortimentem. Tyto subjekty si doménu .pharmacy budou moci zaregistrovat, pokud splní požadavky NABP.

Nijak levná záležitost

S výjimkou subjektů, které již mají akreditaci VIPPS, Vet-VIPPS nebo jsou schváleným zadavateli reklamy v rámci programu (e-Advertiser), musejí všichni ostatní zájemci o doménové jméno s koncovkou .pharmacy nejprve podat oficiální žádost NAPB, včetně příslušné dokumentace.

Za podání žádosti a následné zhodnocení NABP se platí poplatek 2 tis. USD. Poplatek se přitom platí za každý přezkum webovských stránek, ne za požadované doménové jméno (tj. v případě několika různých webů na stejné doméně se platí za každý web).

Poplatek se platí také vždy při ročním obnovení a revalidaci domény.

NABP předložené dokumenty zhodnotí a posoudí, zda splňují standardy tohoto programu. Založila i mezinárodní síť regulačních skupin, které budou mít na starosti hodnocení žádostí o doménová jména s koncovkou .pharmacy.

Poté co bude žádost ze strany NABP schválena, mohou si zájemci zaregistrovat doménové jméno s koncovkou .pharmacy u schváleného registrátora domén (750 USD).

Pokud se jedná o tzv. prémiovou doménu (tj. vysoce poptávaná doménová jména jako např. nemoci, léčivé přípravky apod.), poplatek činí minimálně 2500 USD.

Počátek před dvěma lety

NABP spustila doménu nejvyššího řádu s koncovkou .pharmacy, aby spotřebitelům z celého světa umožnila identifikovat bezpečné a etické internetové lékárny a související služby, které podnikají v souladu se zákony.

Samotný proces realizace začal v dubnu 2013, kdy NABP zažádala u ICANN o její správu. O rok později se s ICANN definitivně dohodla na tom, že bude registraci provádět.

Pro koho je doména určena

Doménu .pharmacy si mj. mohou zaregistrovat nezávislé i řetězcové veřejné lékárny, e-lékárny, Pharmacy benefit management společnosti, veterinární lékárny, školy a univerzity poskytující pre i postgraduální a kontinuální vzdělávání lékárníků.

Dále pak farmadistributoři, farmavýrobci, výrobci zdravotnických prostředků a pomůcek, pacientské organizace, referenční lékárenské weby a poskytovatelé marketingových služeb zaměřených na Rx léčiva.

Cílem NABP je udělit doménu .pharmacy pouze legitimním provozovatelům webových stránek, kteří dodržují příslušnou legislativu v jurisdikcích, v nichž sídlí, a ve kterých žijí jejich pacienti a zákazníci tak, aby spotřebitelé mohli snadno identifikovat bezpečné online lékárny.

Široká podpora

Iniciativu ohledně domény .pharmacy podporují Alliance for Safe Online Pharmacies, European Alliance for Access to Safe Medicines, FDA, International Pharmaceutical Federation, INTERPOL, LegitScript, National Association of Pharmacy Regulatory Authorities, farmafirmy Eli Lilly, Gilead Sciences, Janssen Pharmaceuticals, Merck/MSD, Pfizer a Farmaceutické rady jednotlivých amerických států.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí v ČFM na Kuksu ...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Piotr Bohater

Current situation on the ...

Piotr Bohater

Mgr. Stanislav Havlíček

Nová kategorie výdeje léč...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

Hana Pavlasová

Kompletní průvodce regist...

Hana Pavlasová

Živý záznam akce

5. Tématický den – Den lé...

Živý záznam akce

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Nepovinné členství vytvář...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Nový přírůstek v expozici...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia HorákováISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.