Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
VÍME PRVNÍ

Od července musejí používat všechny české e-lékárny jednotné evropské logo

Vloženo: 17.06.2015, 06:18 | Poslední aktualizace: 26.06.2015, 14:19 | Čteno: 12382×
FOTO: European Commission

Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ® jako první, od 1. července 2015 musejí všechny zásilkové lékárny v Evropské unii (EU) nést na svých stránkách jednotné evropské logo, které umožní pacientům identifikovat schválené internetové lékárny poskytující schválené léčivé přípravky. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) již zveřejnil postup, jak jej získají i české e-lékárny.

Historie jednotného loga

Zavedení tohoto loga bylo poprvé zvažováno v rámci tzv. farmabalíčku představeného v roce 2010. Reálnou podobu pak získalo o rok později v tzv. protipadělkové směrnici 2011/62/EU, která vstoupila v platnost v lednu 2013. Společné logo pro e-lékárny má spotřebitelům zajistit bezpečnost nákupu léčiv přes internet.

Tato směrnice změnila směrnici 2001/83/ES o kodexu Společenství týkajícím se humánních léčivých přípravků, do které vložila nový článek 85c týkající se prodeje veřejnosti na dálku.

Ten mj. definuje společné evropské logo, jež je rozpoznatelné v celé EU a současně umožňuje identifikovat členský stát, ve kterém je osoba nabízející léčivé přípravky k prodeji veřejnosti na dálku usazena. Toto logo musí být jasně zobrazené na internetových stránkách e-lékáren.

Loni v červnu pak Evropská komise (EK) přijala prováděcí nařízení o designu společného loga označujícího osoby nabízející léčivé přípravky k prodeji veřejnosti na dálku a o technických, elektronických a kódovacích požadavcích k ověření jeho pravosti č. 699/2014, které vstupuje v platnost právě 1. července 2015.

Logo v české legislativě

Tyto požadavky byly transponovány rovněž do českého zákona o léčivech. Internetové stránky e-lékáren mj. musejí obsahovat kontaktní údaje SÚKL a hypertextový odkaz na internetové stránky SÚKL a rovněž každá stránka, která souvisí s nabídkou výdeje léčivých přípravků veřejnosti na dálku, musí obsahovat zřetelně zobrazené evropské logo.

Toto logo musí obsahovat hypertextový odkaz na zápis osoby, která nabízí humánní léčivé prostředky veřejnosti na dálku prostřednictvím zásilkového výdeje s využitím elektronických prostředků v seznamu SÚKL.

Stránky Evropské lékové agentury budou poskytovat odkazy na seznamy všech legálně fungujících e-lékáren a dalších autorizovaných prodejců léčiv v dané zemi jednotlivých národních lékových agentur.

Licenční smlouva se SÚKL

Na platnost nového nařízení již reagoval i český SÚKL a minulý týden zveřejnil na svých stránkách podrobný postup pro české e-lékárny ohledně použití loga.

To je v ČR je umožněno na základě podpisu licenční smlouvy mezi EK a ČR, zastoupenou SÚKL. E-lékárny musejí pro užití evropského loga uzavřít podlicenční smlouvu se SÚKL, kterému byly současně uděleny kompetence v oblasti dozoru nad dodržováním závazků plynoucích z uzavření podlicenční smlouvy.

Pro každou lékárnu, která zajišťuje zásilkový výdej, musí být uzavřena samostatná licenční smlouva (i když jsou provozovány jedním provozovatelem). Lékárny, které takový výdej nezajišťují, ale poskytují např. jen výdejní místa pro e-lékárnu, smlouvu neuzavírají.

E-lékárna musí nahlásit všechny domény, které používá pro zásilkový výdej.

Staré logo SÚKL bude nefunkční

Současné logo, které SÚKL pro ověření věrohodnosti e-lékáren používal, přestane od 1. července 2015 fungovat, protože bude nahrazeno jednotným evropským logem. Provozovatelé by jej proto měli odstranit ze stránek.

Použití evropského loga je povinné v celé EU a vyplývá z evropské legislativy. Protože se SÚKL cíleně na kontrolu e-lékáren zaměřuje, dá se očekávat i zvýšený důraz na kontrolu dodržování tohoto nového ustanovení.

Reakce hlavních hráčů

AKTUALIZOVÁNO 18. 6.: Portál APATYKÁŘ® požádal zástupce provozovatelů tří největších českých e-lékáren, zda jsou na nové nařízení již připraveni a zda podle nich zavedení loga povede k větší ochraně zákazníků před nelegálními e-lékárnami.

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA (Lékárna.cz) potvrdil, že s novou situací počítají, nicméně si nemyslí, že zavedení loga povede k větší ochraně zákazníků. Podle něj nejlepším řešením je vlastní zkušenost klientů. Ta by však měla být validována zejména v negativním případě, aby nedocházelo k manipulaci této zkušenosti.

Také PharmDr. David Mendl (Dr. Max, DocSimon) potvrzuje, že připraveni jsou a o licenční smlouvu požádají tak, aby vše mohlo být spuštěno k 1. 7. 2015. Podle něj logo velmi pomůže v orientaci a informovanosti zákazníků a tím i jejich ochraně před nelegálními prodejci. Efektivitu však ukáže až praxe. Aktivity tohoto druhu se mu velmi líbí, proto by v současné době jiné řešení nehledal.

Martin Kasa (Pilulka.cz) uvedl, že žádali o licenční smlouvu v tomto týdnu, nyní čekají na odezvu SÚKL. Podle něj však pobná označení běžného spotřebitele nezajímají a neřeší je. Neočekává tudíž zvýšení důvěryhodnosti. Jak uvedl, řešením jejich e-lékárny je maximalizace známosti brandu a perfektní zákaznická spokojenost. To jsou kroky, které mají, podle něj, u spotřebitelů váhu a na které se zaměřují.

AKTUALIZOVÁNO 26. 6.: Na dotaz portálu APATYKÁŘ® SÚKL uvedl, že k 25. 6. 2015 mělo uzavřenu smlouvu celkem 44 subjektů. Aktuálně má SÚKL k dispozici dalších 14 smluv, které budou kontrolovány a následně podepsány. Zásilkový výdej má podle databáze SÚKL v současnosti povolen 186 lékáren.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Nová kategorie výdeje léč...

Mgr. Stanislav Havlíček

Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme...

Ing. Daniel Horák

XXI. Sjezd delegátů ČLnK

Lékárníci si zvolili nové...

XXI. Sjezd delegátů ČLnK...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Lékárnické studium

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček

Ing. Jiří Pirner

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jiří Pirner

Mgr. Jaroslava Doležalová

Falešná léčiva

Mgr. Jaroslava Doležalová...

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování I....

RNDr. Marek Petráš

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.