Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
ZÁTAH PROTI NELEGÁLNÍM E-LÉKÁRNÁM

Osmá Pangea udeřila ve 115 zemích nově i na nelegální zdravotnické prostředky

Vloženo: 19.06.2015, 06:28 | Čteno: 8606×
FOTO: Interpol

Celkem 115 zemí se zúčastnilo od 9. do 16. června 2015 dosud nejrozsáhlejší globální operace Pangea zaměřené na zločinecké sítě, které stojí za prodejem padělaných léčivých přípravků prostřednictvím nelegálních internetových lékáren. Operace vedla po celém světě ke 156 zatčením a k zabavení více než 20 mil. balení potenciálně nebezpečných léčiv v hodnotě téměř 81 mil. USD.

Osmá, dosud největší

Operace Pangea VIII byla dosud největší online operací zaměřenou na nedovolený prodej léčivých přípravků a zdravotnických prostředků přes internet. Účastnilo se jí 236 agentur od policie přes celní správy až po zdravotní regulační orgány.

Operaci podpořili také privátní partneři z internetového a platebního segmentu, což vedlo k rekordnímu počtu 20,7 mil. zabavených nelegálních a padělaných léčiv – více než dvojnásobek množství zabavené během téže operace v roce 2013.

Akce vyústila v zahájení 429 vyšetřování, pozastavení 550 online reklam na nelegální léčiva a zastavení 2414 internetových stránek.

Kromě standardních zásahů v terénu, které zahrnovaly objevení nelegálního skladu plného padělků a prošlých léčiv v Indonésii, se operace rovněž zaměřila na hlavní oblasti zneužívané organizovaným zločinem v nelegálním online obchodu s léčivy – podvodné registrátory doménových jmen, elektronické platební systémy a poskytovatele služeb.

Široká spolupráce

Operace Pangea VIII byla koordinována Interpolem ve spolupráci se Světovou celní organizací (WCO), Stálým fórem pro mezinárodní farmaceutický zločin (PFIPC), Pracovní skupinou vedení lékových agentur k problematice vymáhání práva (WGEO), Institutem farmaceutické bezpečnosti (PSI) a Europolem za podpory Centra pro bezpečné internetové lékárny (CSIP) a společnostmi ze soukromého sektoru, včetně LegitScript, Google (nově), MasterCard, PayPal a Visa.

Zabavení 50 tis. zásilek

Stejně jako cílené razie na internetové domény spojené s nezákonnými farmaceutickými webovými stránkami, bylo zkontrolováno cca 150 tis. zásilek ze strany celních a regulačních orgánů, z nichž 50 tis. bylo během mezinárodní týdenní akce zabaveno.

Ve Švýcarsku zabavil regulátor Swissmedic s celními úřady ze 600 kontrolovaných zásilek celkem 56 se zvlášť nebezpečnými léčivy a 10 se zakázanými dopingovými látkami. Nově také cílí na švýcarské firmy, které kryjí nelegální obchodníky.

Swissmedic se podařilo u firmy registrující domény a sídlící ve Švýcarsku zrušit stovky nelegálních domén a poprvé také účet na Facebooku, který nabízel nelegální antiobezitologikum.

Americká FDA zkontrolovala na 1050 webovských stránek a provozovatelům nabízející neschválená či chybně označená léčiva zaslala 400 varovných dopisů. Nově i 9 firmám nabízející neschválené léčivé prostředky. Zabavila celkem 814 zásilek.

Britská agentura MHRA oznámila zabavení dosud největšího množství 6,2 mil. balení padělaných a neschválených léčiv v hodnotě 15,8 mil. GBP. 15 tis. z nich tvořily zdravotnické prostředky. Uzavřela také 1380 webovských stránek, z nichž 339 bylo domácích.

Mezinárodní spolupráce mezi Kanadou, Francií, Spojeným královstvím, Spojenými státy, Interpolem a soukromým sektorem vyústila v uzavření dvou internetových domén prodávající potenciálně smrtelné a nepovoleného antiobezitologikum 2,4-dinitrofenol (DNP), po němž jedna žena zemřela ve Spojeném království a muž ve Francii po požití látky zakoupené z těchto stránek vážně onemocněl.

Na žádost francouzských orgánů vydal Interpol tzv. Orange Notice varující před nebezpečím DNP a prostřednictvím operace Pangea VIII přesvědčil Interpol a zdravotní orgány Kanady a Spojených států internetového registrátora, aby pozastavil dvě domény, u kterých bylo prokázáno, že nabízely DNP.

Mezi falešnými a nelegálními léčivy zabavenými během operace Pangea VIII byla antihypertenziva, léčiva na erektilní dysfunkci, rakovinu a potravinové doplňky. V případu z Indonésie úřady odkryly nelegální operace, kdy zločinci ve skladu měnili datum exspirace nebo množství účinné látky na obalech padělaných, prošlých či neregistrovaných léčivých přípravků a vraceli je zpět k prodeji do lékáren.

Nově cílem i zdravotnické prostředky

Nově se letošní Pangea zaměřila na padělané zdravotnické prostředky. Například vyšetřování ve Spojených státech zvýšilo povědomí o rostoucím zdravotním riziku, které představuje použití nelegálních nebo nesprávně označených silikonových injekcí používaných v kosmetických procedurách. Pokud jsou totiž použity nesprávně nebo obsahují jiný než lékařský silikon, mohou injekce způsobit vážné zdravotní komplikace.

Ve Spojeném království zase úřady objevily ilegální online lékárnu prodávající neregistrované léčivé přípravky získané z jiných zemí. Policie a britská agentura MHRA provedly razii v prostorách napojených na webové stránky – které byly vzhledově upraveny tak, že vypadaly jako legitimní lékárna – a zabavily 60 tis. balení potenciálně nebezpečných léčiv v hodnotě cca 2,4 mil. USD.

Nově se také na operaci Pangea podílela i společnost Google. Jako jedna z největších světových internetových společností zdůraznila význam spolupráce mezi donucovacími orgány a soukromým sektorem v boji proti online farmaceutické trestné činnosti.

Koordinace spolupráce

V průběhu operace Pangea VII sloužil Generální sekretariát ústředí Interpolu v Lyonu jako centrální uzel pro výměnu informací mezi zúčastněnými zeměmi a agenturami. Z této základny koordinovala WCO činnost mezi zúčastněnými celními správami a speciálními týmy Pangea prostřednictvím zabezpečených zpráv a mobilní kancelář Europolu ve Vídni rovněž řídila křížové kontroly.

Operace Pangea VIII je součástí celosvětové osvětové kampaně Interpolu na odvrácení zločinu, která si klade za cíl vzdělávat společnost, jak organizovaný zločin proniká do každodenního života lidí a jak pomáhat veřejnosti při její ochraně.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Elektronická preskripce, ...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Prof. PharmDr. Alexandr H...

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Filip Vrubel

Legislativní změny v obla...

Mgr. Filip Vrubel

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

PharmDr. Ján Valjan

Česká pseudoefedrinová ka...

PharmDr. Ján Valjan

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Rozvoj lékáren v 17. stol...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Helena Vanžurová

Možnosti studentských vým...

Helena Vanžurová

Doc. RNDr. Marie Pospíšilová, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Marie Pospíšil...

PharmDr. Marcel Jusko, Ph.D.

Lekárnici nahlas

PharmDr. Marcel Jusko, Ph...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.