Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Doménu .PHARMACY má zaregistrováno už 185 lékáren

Vloženo: 02.02.2016, 05:54 | Čteno: 19055×
FOTO: APATYKÁŘ®

Americká National Association of Boards of Pharmacy (NABP) vydala novou zprávu s přehledem ilegálních online lékáren. Jak potvrzuje, jejich počet se nadále zvyšuje. I proto vyzývá k registraci domény .pharmacy. Tu má zaregistrováno již více než 180 lékáren.

Další nárůst nelegálních online prodejců

Zprávu vydává každý rok. Upozorňuje v ní na trvalou potřebu boje proti nelegálním online prodejcům léčiv, neboť přispívají k národní epidemii zneužívání receptových opiátů.

V lednu 2016 se celkový počet webových stránek klasifikovaných jako nedoporučené NABP rozrostl na 10668. Důvodem je, že prodávají Rx léčiva v rozporu se státními a federálními zákony anebo standardy pro bezpečnost pacientů a farmaceutiské praxe.

Asociace shromažďuje údaje o internetových stránkách prodávajících léčiva ve Spojených státech od roku 2008.

Je tedy zřejmé, že potřeba vzdělávat spotřebitele o nebezpečí nákupu Rx léčiv bez platného předpisu roste. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že Rx opioidní analgetika jsou příčinou více úmrtí na předávkování, než jakéhokoli jiného úmrtí na předávkování opiáty.

Kromě toho i Rx léčiva obecně zůstávají zneužívaná. Nedávná studie např. ukázala, že sociální síť Twitter, kterou používá třetina teenagerů, se stala populárním způsobem, kterým nelegální online prodejci léčiv propagují jejich internetové stránky. Protože významné procento mladé populace zneužívá Rx léčiva, je propojení s Twitterem znepokojující.

Bez sídla skoro jistě podvodník

Z více než 10668 online prodejců léčiv identifikovaných NABP jako nedoporučené nemá něco málo přes 60% zveřejněné sídlo na internetových stránkách.

Právě drtivá většina nelegálních lékáren, které neuvádějí své sídlo, prodává potenciálně nebezpečné padělané léčivé přípravky.

Více než 50 % z nelegálních webových stránek nabízí léčiva, která jsou buď zahraniční nebo neschválená americkým regulátorem FDA. 90 % má navíc pravděpodobně souvislost s nelegálními sítěmi online prodejců léčiv.

Už 185 lékáren je na .pharmacy

NABP proti těmto aktivitám dlouhodobě bojuje a jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ® jako první, od roku 2013 se snažila získat kontrolu nad registrací generické domény .pharmacy, která by tak sloužila pouze pro schválené a legální lékárny.

O rok později se dohodla s Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN, nezisková organizace přidělující a spravující doménová jména a IP adresy), že bude tuto registraci provádět.

První fáze registrace domén začala v prosinci 2014 pro držitele ochranných známek a od loňského června je pak doména dostupná pro všechny lékárny a s lékárenstvím a farmacií spojené subjekty.

K 31. prosinci 2015 schválila NABP 351 doménových jmen a 230 již bylo zaregistrováno, včetně hlavních lékárenských hráčů jako je CVS, Express Scripts, PetMed Express, Target a Rite-Aid.

Doménu .pharmacy již má zaregistrováno 185 lékáren, 33 farmaceutických rad a regulačních agentur, 6 personálních stránek, 4 výrobci a 2 profesionální weby.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Generická substituce z po...

Mgr. Stanislav Havlíček

Radek Šalomon

Nejdřív bylo jablko, pak ...

Radek Šalomon

PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

Řešení reexportů zvýšením...

PharmDr. Jiří Skalický, P...

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

PharmDr. Ján Valjan

SLeK začala odebírat lice...

PharmDr. Ján Valjan

Thony Björk

Deregulation of the Swedi...

Thony Björk

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip VrubelISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.